Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

МВнР НА УКРАЙНА: ПРИЗОВАВАМЕ ЗА ЯСНА ОБЩЕСТВЕНА РЕАКЦИИ И ОСЪЖДАНЕ НА ЗВЕРСТВАТА НА РФ

Киев, 05 април 2025.- “Руската Федерация изстреля балистична ракета “Искандер-М” по жилищен квартал на град Кривий Риг, убивайки 18 души, включително 9 деца. 62 души, сред тях 12 деца, са получили наранявания с различна степен на тежест”, четем в декларацията на министерството на външните работи на Украйна във връзка с вчерашния ракетен удар на руснаците по град Кривий Риг.

Този обстрел шокира Украйна и света с особена жестокост, тъй като руската балистична ракета, насочена към обикновени жилищни сгради, детски площадки и друга гражданска инфраструктура, беше оборудвана с касетъчна бойна глава за максимално увреждане на по-голям брой хора.

Ние категорично отхвърляме руските лъжи за предполагаемите военни цели. Фактите от местопрестъплението сочат за липсата на военни цели. Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. Този удар е поредното военно престъпление и грубо нарушение на международното хуманитарно право.

С тази варварска атака срещу украински цивилни и деца Русия показва пълно презрение към международните мирни усилия под ръководството на американския президент Доналд Тръмп. Това е сигналът на Москва към Вашингтон, че Путин ще продължи войната и ще убива украинци, докато не почувства друго ниво на натиск и сила. Украйна беше и е ангажирана с усилията за мир и предприе конкретни стъпки към мир, за разлика от Русия, която продължава да протака и да върши зверства.

МВнР на Украйна вече е информирало всички партньори и международни организации за подробностите около руската атака по Кривий Риг на 04 април, вида на използваната ракета и последиците от това престъпление.

Ние призоваваме за ясни обществени реакции, осъждане на руските зверства, конкретни действия за увеличаване на натиска върху Москва и засилване на Украйна, включително чрез укрепване на противовъздушната отбрана и военна помощ за защита на живота на украинци. Благодарни сме на тези наши партньори, които вече се изказаха и ясно осъдиха действията на руските престъпници и оказват конкретна помощ.

Освен това, украинската страна вече е инициирала свикването на срещи на редица международни организации за намиране на отговор на руския обстрел на Кривий Риг и на постоянни удари на жилищни райони на други украински градове.

Украйна, заедно с международни партньори, ще продължи да документира руските престъпления и да работи за гарантиране на неизбежното наказание на руските престъпници за всичките им зверства против Украйна и украинците, четем в декларацията.(УВести)