Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

КОЙ Е КИРИЛ ДМИТРИЕВ – ЧОВЕК НА ПУТИН НА ПРЕГОВОРИТЕ С БЕЛИЯ ДОМ?

Киев, 04 април 2025. – Кирил Дмитриев, който беше изпратен от Путин във Вашингтон и който през последните два дни проведе разговори със Стивън Виткоф – специален представител на Тръмп за Украйна и Русия, взе участие и в първата среща със САЩ в Саудитска Арабия на 18 февруари тази година.

Кой е той

Кирил Дмитриев е роден през 1975 г. в Киев в семейството на биолог. Самият той каза, че в началото на 90-те години, когато е учил в едно от киевските физико-математически училища, семейство от САЩ е дошло да посети Дмитриеви по програмата “народна дипломация”. От тях той научи какво трябва на един чужденец, за да следва в САЩ.

“Така започнах да уча във Foothill College две години и след това получих пълна стипендия, за да платя обучението си в Станфорд“, каза той в едно от интервютата.

През 1996 г. Дмитриев получава бакалавърска степен по икономика от Станфордския университет, а през 2000 г. – магистърска степен MBA от Harvard Business School, пише РБК-Україна.

Кариерата на инвестиционен банкер и връзките със специалните служби на Руската федерация

След Станфорд започва кариерата си в инвестиционната банка Goldman Sachs в Ню Йорк. По-късно е консултант в консултантската компания McKinsey and Company в Лос Анджелис, Прага и Москва.

През 2000 г. се завръща в Москва. Според The ​​Insider, той е регистрирал колата не с украинския си паспорт, а с картата на… руски офицер. Съдейки по буквено-цифровия набор, възпитаниците на Академията на външното разузнаване на РФ, Инженерната академия на ВВС “Жуковски”, както и кадрови офицери на ГРУ са имали подобни документи.

По същото време той става заместник генерален директор и управляващ директор на отдела за управленско консултиране на руската ИТ компания “Информационни бизнес системи” LLC (IBS). Между 2002 г. и 2007 г. работи в Delta Private Equity – подразделение на The U.S. Russia Investment Fund (TUSRIF), създаден от правителството на САЩ за частни инвестиции в руската икономика.

От 2007 г. до 2011 г. управлява фонда за частни инвестиции Icon Private Equity в Киев (капитал над $1 млрд.). Негов бенефициент беше украинският милиардер Виктор Пинчук – зет на бившия президент на Украйна Леонид Кучма. През 2009 г. Дмитриев основава Фонда за социални инициативи, една от посоките на който е укрепването на връзките между Русия и Украйна. Първият проект беше фестивалът “Един свят на творчеството”. През 2010 г. е включен в списъка на “младите глобални лидери” на Световния икономически форум в Давос.

Звездното време на Дмитриев: RFPI, Путин и “мостът” към Тръмп

Най-доброто време за Дмитриев се свързва с брака му с Наталия Попова – близка приятелка и бизнес-партньор на по-малката дъщеря на Путин Катерина Тихонова. Попова е била водеща на няколко телевизионни канала, модел, но после се присъединява към Тихонова в управлението на редица компании, а от 2019 г. е омбудсман за защита на правата на високотехнологичните компании.

Сергей Иванов

Попова запознава своя Кирил с Тихонова и нейния тогавашен съпруг Кирил Шамалов, а те, от своя страна, го въвеждат в кръга на ръководителя на администрацията на руския президент Сергей Иванов. Точно по това време тогавашният министър на икономическото развитие Елвира Набиулина (сега – шеф на Националната банка на Русия) търси човек за поста ръководител на Фонда за преки инвестиции (ФПИ). Дмитриев го оглавява през 2011 г., а Иванов става председател на надзорния съвет. Предполага се, че пряк ръководител на Дмитриев е бил генерал от ФСБ Андрий Чоботов.

Според руските медии, Дмитриев обичал “телефонната дипломация” и устройвал “шоута с обаждания от високопоставени лица”. Освен това, той винаги имаше за какво да говори лично с Путин. Първо той отчиташе как харчи парите от фонда. Второ, големият бизнес, банките и чуждестранните инвеститори идваха при него с проблеми. Освобождаването на американския инвеститор Майкъл Калви се смята в много отношения за негова заслуга.

Името на Дмитриев беше споменато в доклада на специалния прокурор на САЩ, разследващ руската намеса в изборите през 2016 г. Твърди се, че той се е срещнал със спонсора на Тръмп и основател на частната военна компания Blackwater Ерик Принс, за да установи непублична връзка между Белия дом и Кремъл. Медиите съобщаваха, че повече от три години Дмитриев е поддържал контакт със зетя на Тръмп Джаред Къшнър и финансиста Рик Херсън, с които е работил по план за сближаване на САЩ и Русия.

Ролята на Дмитриев в преговорите с екипа на Тръмп

С връщането на Тръмп на президентския пост Дмитриев отново играе важна дипломатическа роля. Първата публична стъпка за него беше размяната на 11 февруари на бившия американски дипломат и учител Марк Фогел с руснака Александър Виник. Беше съобщено, че той е участвал пряко в преговорите. По-късно това бе потвърдено от специалния пратеник на президента на САЩ Стивън Виткоф.

Тогава Путин включи Дмитриев в екип от преговарящи, обсъждащи с Вашингтон възможността за прекратяване на войната против Украйна. По-специално, той беше част от руската делегация в Саудитска Арабия на преговорите на 18 февруари т.г. Предполага се, че в момента е свързан с неофициален канал за комуникация с екипа на Тръмп.

Дмитриев се срещна с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, както и с Виткоф при посещението му в Москва. Според Дмитриев, че Москва и Вашингтон могат да си сътрудничат в сферата на икономиката, финансите и космоса. Възможно е да се обсъждат връщане на американски компании в Русия, редкоземни ресурси, цени на енергията, Арктика, обмен на затворници и др.

През 2022 г., след началото на руската пълномащабна инвазия, Дмитриев беше поставен в санкционните списъци на САЩ, Европейския съюз, Канада, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия. Заради срещите от преди два дни с Виткоф американската страна временно отмени ограниченията.(УВести)