Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

РУСИЯ ГУБИ ВОЙНАТА НА ИЗТОЩЕНИЕ

Украйна не е на ръба на колапса. Това прави решенията на администрацията на Тръмп особено недалновидни и трагични

Киев, 01 април 2025.- Според президента Доналд Тръмп Украйна няма “силни карти“, докато Русия има много. Вицепрезидентът Дж. Д. Ванс твърди, че превъзходството на руската огнева мощ и жива сила означава, че войната може да завърши само с руска победа. Други уж реалистични коментатори са съгласни, като твърдят, че предимствата на Русия са непреодолими, пишат Филипс Пейсън О’Брайън и Елиът А. Коен.

Като военни историци смятаме, че това е погрешно тълкуване не само на случващото се на бойното поле, но и на начина, по който се развиват войните – и по-специално на разликата между кампаниите за настъпление и тези, основани на маневриране и динамична защита. Луфтвафе и германския флот (подводниците му) по време на Втората световна война, за да вземем само два примера, бяха победени не с един удар, а с технологично напреднал, тактически и оперативно усъвършенстван подход, който направи тези организации, колкото и големи да бяха, неспособни да функционират ефективно. По същия начин привидното предимство на германската армия през пролетта на 1918 г. прикрива основната слабост на тази армия, породена от изтощаването, което в крайна сметка обрича на гибел кайзеровите войски и режима, за който те се борят.

Руските загуби всеки ден варират от 1200 до 1700 убити и ранени

Вече сме минали през това. Преди войната разузнавателната общност, политическите лидери и много изследователи на руската армия стигнаха до заключението, че Русия лесно ще превземе Украйна във военно отношение – че Киев ще падне за няколко дни, а самата Украйна може да бъде завладяна за седмици. Трябва да вземем предвид този провал, когато оценяваме увереността на Ванс и онези, които мислят като него.

Войните рядко се печелят толкова категорично, защото изтощаването е не само условие на войната, но и стратегически избор. По-малките сили могат, чрез интелигентно прилагане на изтощаването, да успеят да постигнат собствените си цели. Това е особено вярно, ако, подобно на Украйна, те могат да използват технологичните промени и да извлекат максимална полза от външната подкрепа и съюзниците си. Виетнам е превъзхождан от Съединените щати, както някога американските колонии са били превъзхождани от Британската империя. Иранските сили превъзхождаха тези на Ирак по време на дългата и жестока война през 80-те години на ХХ век и въпреки това загубиха.

Песимистичният анализ не обръща достатъчно внимание на слабите основи на руската военна мощ. Руската икономика, както често се отбелязва, се бори с лихвени проценти, които надхвърлят 20%, на фона на растящата инфлация и с недостига на работна ръка, който стана критичен заради войната. Състоянието ѝ е тежко, както е отбелязано в едно проучване, отчасти защото военният бюджет възлиза на 40% от всички публични разходи, и отчасти защото приходите от петрол са засегнати от по-ниските цени, украинските атаки и затягането на санкциите.

Руската слабост е особено видима в армията. В един доклад на “Международния институт за стратегически изследвания” се изчислява, че само през 2024 г. руснаците ще загубят 1400 основни бойни танка и повече от 3700 бойни машини на пехотата и бронетранспортьори. В същото време руското производство на такива превозни средства, включително ремонтирани единици, възлиза на едва 4300, което не е достатъчно, за да компенсира загубите. В отчаянието си Русия се обърна към възстановяването на най-старите си и най-малко ефективни бойни машини, много от които са от съветската епоха. В едно от последните проучвания на “Chatham House” се твърди, че руският военнопромишлен комплекс е “зле адаптиран да се справи с последиците от продължителна война срещу Украйна или да постигне устойчиво бъдеще по отношение на производството, иновациите и развитието“.

Украинските оператори на дронове успешно компенсират дефицита на артилерийски снаряди

Същото важи и за руската военна сила. Броят на войниците, които руснаците успяват да поддържат на фронта, изглежда достига своя връх през пролетта и лятото на 2024 г. – над 650 000 души. До края на годината той е спаднал към 600 000, въпреки извънредните бонуси, които руското правителство предлага на новобранците, възлизащи на около два и половина пъти средната годишна руска заплата през 2023 г.

Руските жертви нарастват непрекъснато. По данни на “Британското министерство на отбраната”, през декември 2022 г. те са били приблизително 500 на ден; през декември 2023 г. – малко под 1000, а през декември 2024 г. – над 1500. Само през 2024 г. Русия е претърпяла близо 430 000 убити и ранени, в сравнение с малко над 250 000 през 2023 г.

Севернокорейските подкрепления привлякоха вниманието на пресата, но тези войски, наброяващи най-много десетки хиляди души, не могат да компенсират фундаменталния недостиг на руска жива сила. Нещо повече, високите нива на намаляване на броя на военнослужещите, от които страдат руснаците – приблизително толкова, колкото е броят на мобилизирания всяка година личен състав – означават, че руската армия не е в състояние да се възстанови. Тя все повече се превръща в примитивна сила, лошо обучена и ръководена, движена напред единствено от страха и терора.

Спирането на американската помощ през миналата година навреди на Украйна. Сега обаче запасите изглежда са в по-добро състояние за повечето видове оръжия. Собственото производство на Украйна е достигнало впечатляващи нива в някои жизненоважни категории, особено, но не само, безпилотни летателни апарати. През 2024 г. украинските военни получиха над 1,2 млн. различни безпилотни летателни апарати (БЛА) украинско производство – два порядъка повече, отколкото Украйна притежаваше, да не говорим за произведените в началото на войната. Темповете на украинското производство продължават да се увеличават; само през тази година то има за цел да произведе 4 млн. безпилотни летателни апарата.

Безпилотните летателни апарати са от решаващо значение (вече се използват на фронта първите украински FPV дронове с обсег от 40 км), тъй като те замениха артилерията като най-ефективната система на бойното поле. Според една от оценките, БЛА вече причиняват 70% от руските загуби. Силната отбранителна промишленост на Украйна въвежда иновации по-бързо и по-ефективно от тази на Русия и нейните съюзници.

С подобни мобилни огневи екипи и РЕБ въоръжените сили на Украйна добре се справят с всекидневни руски дронови атаки

Настъпателните войни се водят на много фронтове. Например, вярно е, че Русия е увеличила атаките си срещу украинската промишленост и граждански цели, както и срещу енергийната инфраструктура. Украинската противовъздушна отбрана обаче е забележително успешна в неутрализирането на по-голямата част от тези атаки, поради което жертвите сред украинското цивилно население намаляват. Освен това, Украйна също е в настъпление. Тя е произвела около 6000 тежки безпилотни летателни апарати с по-голям обсег, които използва за нападения дълбоко в Русия, намалявайки руската преработка на петрол. Забележително е, че Украйна изглежда се изравнява с темповете, с които Русия произвежда свой собствен подобен дрон – “Шахед”, който се произвежда по лиценз от Иран.

Въпреки американското нежелание за предоставяне на по-нататъшна помощ, европейските приятели на Украйна могат да допринесат за значителна промяна, въпреки че не могат просто да заменят това, което САЩ предоставят. Те, например, не произвеждат усъвършенстваната противоракетна система “Patriot“, въпреки че разполагат с други способни оръжия за противовъздушна отбрана. Европа обаче може да помогне на Украйна да продължи с производството на повече БЛА; европейците имат капацитет да произвеждат двигатели за БЛА с голям обсег на действие, например, с много по-висока скорост.

А някои европейски системи, които все още не са предоставени – като германската крилата ракета “Taurus”- биха могли да увеличат предимствата на Украйна. Досега Германия е отказвала на Украйна “Taurus” – много по-ефективна система с по-голям обсег и по-тежък полезен товар от френско-британските ракети “Storm Shadow/Scalp”. Новият германски канцлер Фридрих Мерц вече заяви, че ще изпрати ракети “Taurus“ на Украйна, ако руснаците не отстъпят. С тези системи Украйна би могла да добави към значителните щети, които вече е нанесла в Русия.

Украйна не е на ръба на колапса, и Русия, а не Украйна, е тази, която губи настъпателната война, което прави решенията на администрацията на Тръмп особено недалновидни и трагични. Украйна разполага с много силни карти, дори ако Тръмп и Ванс не могат да ги видят. Ако американските лидери само можеха да се накарат да окажат натиск върху Русия, сравним с този, който оказват върху Украйна, те биха могли да помогнат на Украйна да постигне нещо много по-подобно на победа.(УВести)