Киев, 29 март 2025. – Срещата на върха на “коалицията на желаещите“ в Париж на 27 март не доведе до пробив по въпроса за гаранциите за сигурността на Украйна, но ясно очерта основните позиции. Европа поддържа всеобхватен подход към сигурността на страната ни, който включва няколко важни аспекта, заявяват анализаторите на Киевския форум за сигурност (КФС)
Първо, продължаване и по-нататъшно засилване на санкциите против Русия до постигането на споразумения за траен и справедлив мир. Какво точно означава “справедлив“ обаче – и дали той предполага пълно освобождаване на окупираните територии – все още не е ясно дефинирано, поне не от всички и не публично.
Европейският подход е в рязък контраст с исканията на Москва, които се подкрепят и от Вашингтон, за постепенно вдигане на санкциите в замяна на частични отстъпки за Русия. Вашингтон обаче няма да може да реши тези въпроси сам – това е очевидно.
Това европейско послание е особено важно сега на фона на провалените преговори в Рияд. Те не само не доведоха до конкретни резултати по отношение на намаляването на руския обстрел, но и показаха провала на американската тактика срещу Москва.
Трудно е да се осигури положителна динамика в преговорите с Русия без Европа. По споразумение на участниците в срещата на върха Франция и Обединеното кралство ще представляват “коалицията на желаещите“ на масата за преговори.
Второ, продължаване на военната помощ за украинските отбранителни сили по време на войната и след нея с цел укрепване на източния фланг на сигурността на Европа.
Трето, инвестиции в украинската отбранителна промишленост и сътрудничество с нея, включително обмен на лицензи, за производство на дронове, ракети, артилерия и системи за ПВО в Украйна и в чужбина.
Четвърто, разполагане на европейски “сили за възпиране“ в близост до важни стратегически обекти на Украйна, което ще позволи провеждането на въздушни, морски и сухопътни операции.

Дискусиите за мироопазващ контингент под егидата на ООН или ОССЕ на контактната линия, който да следи за прекратяването на огъня и да изисква съгласието на Москва, бяха окончателно прекратени.
Досега само Париж и Лондон са изразили ясно готовността си да предоставят военни сили и оборудване на контингента. Не е изключено под една или друга форма да се включат и други европейски партньори, но все още не е обявен изчерпателен списък на участващите държави и техния евентуален принос.
В близко бъдеще ще се състои англо-френско-германско посещение в Украйна с цел да се изяснят практическите аспекти на укрепването на украинските отбранителни способности от европейците. По този начин въпросът навлиза в практическата сфера.
Участието на Съединените щати остава важно. Не се очаква да бъдат разположени американски военни части, но Украйна не може да се справи без постоянна помощ в областта на разузнаването, системите за противовъздушна и противоракетна отбрана, както и без подкрепа за експлоатацията на американските оръжейни системи.
Остава актуално искането за дистанционна подкрепа на европейския контингент, на което Вашингтон все още не е дал недвусмислен отговор, констатират анализаторите на КФБ.(УВести)