Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

КАК ТРЪМП ДА НАКАЖЕ ПУТИН И ДА СПЕЧЕЛИ МИЛИАРДИ: ИМА ДОБЪР МЕХАНИЗЪМ

Киев, 29 март 2025. – Американските икономисти Глен Габард и Катрин Волфрам предлагат да се въведе така наречената “руска универсална тарифа“ – механизъм за икономически натиск, който да налага вторични санкции на компании и лица, участващи в продажбата на руски нефт и газ. Русия би могла да избегне тези санкции, като плаща специална такса на американската хазна, чийто размер постепенно ще се увеличава, докато Москва не се съгласи на мирно споразумение с Украйна, пише The New York Times.

Според тях, настоящите санкции и търговски ограничения, наложени от САЩ и техните съюзници срещу Русия, са се оказали недостатъчни за постигането на мир. По-специално, предложените от президента Доналд Тръмп нови мита върху руския внос не са оказали значително въздействие, тъй като САЩ внасят малко количества стоки от Русия.

Икономистите предлагат да се прилагат т.н. вторични санкции против дружества и лица във всяка държава, участващи в продажбата на руски нефт и газ. В същото време Русия би могла да избегне тези ограничения, ако се съгласи да плаща специална такса на американската хазна за всяка енергийна доставка. Този механизъм те наричат “руска универсална тарифа“.

Както се отбелязва, вторичните санкции ще се прилагат за всички страни, участващи в транспортирането и продажбата на руска енергия, включително корабособственици, застрахователи и купувачи. Ако Русия не извърши необходимите плащания, страните по сделките рискуват да загубят достъпа си до финансовата система на САЩ.

Според анализатори, тази стратегия може да има значително въздействие върху пазара, тъй като повечето доставки на руски нефт и газ се извършват по море, което улеснява проследяването на съответните транзакции. Освен това, индийските и китайските компании, които активно купуват руска енергия, не желаят да бъдат обект на американските санкции, което прави този инструмент реалистичен и ефективен.

Икономистите дават за пример санкциите срещу Иран, които ограничиха износа му на петрол и запазиха плащанията за него в специални сметки с ограничен достъп. В случая с Русия се предлага още по-строг подход: част от приходите от нефт и газ да отиват автоматично в бюджета на САЩ, докато Москва не се съгласи на мирно споразумение.

Приходите от нефт и газ са основният източник на валутни постъпления за Руската федерация. Те се използват за закупуване на оръжия, заплащане на чуждестранни наемници и финансиране на военни операции. Понастоящем Русия изнася всеки ден петрол и петролни продукти на стойност почти $500 млн. и природен газ на стойност още $100 млн. В руския държавен бюджет за 2025 г. са предвидени почти $400 млн. дневни разходи за армията.

Въвеждането на “руска универсална тарифа“ може да донесе значителни средства на САЩ. По-специално, такса от $20 за барел петрол би давала до $120 млн. дневно, което е над $40 млрд. годишно. Ако подобен механизъм се приложи и към износа на газ, сумата би могла да нарасне още повече.

Габард и Волфрам смятат, че този механизъм може да помогне на Тръмп да изпълни обещанията си от предизборната кампания за намаляване на данъците, тъй като приходите от таксата биха могли да компенсират бюджетните разходи. В същото време, дори ако Русия не се съгласи с условията на санкциите, САЩ ще получават милиарди долари годишно, което ще отслаби финансовите възможности на Кремъл.

Авторите също така предполагат, че Конгресът може да приеме законопроект за въвеждане на “руска универсална тарифа“ независимо от решението на президента, което би дало на Съединените щати допълнителен лост за въздействие върху Москва. Икономистите предполагат, че обсъждането на такъв законопроект ще помогне да се подтикне Кремъл към мирно споразумение.

“Комбинирането на вторични санкции с тарифен данък може да окаже натиск върху Путин, като застраши най-ценния му източник на приходи. Това също така би улеснило Тръмп да изпълни обещанието си за постигане на траен мир“, заключават анализаторите.(УВести)