Киев, 26 март 2026 г.- Първото споразумение за прекратяване на огъня, за което, както се твърди, че е сключено с посредничеството на САЩ по време на преговорите в Саудитска Арабия, облагодетелства повече Москва, пише The Times.
Ясно е, че Русия печели повече от Украйна от споразумението за прекратяване на военните действия в Черно море и евентуалната забрана за атаки срещу енергийни съоръжения.
Белият дом заяви, че споразумението ще “елиминира използването на сила” в Черно море и ще гарантира безопасността на корабоплаването. В действителност обаче активните военни действия в този регион са прекратени през 2023 г., когато руският флот претърпя значителни загуби и беше принуден да се оттегли от Крим след поредица от успешни украински атаки, включително потопяването на флагманския кораб “Москва” през април 2022 г.
След оттеглянето на Черноморския флот Украйна успя да установи износ на зърно, така че обявеното примирие вероятно ще бъде от полза за руските кораби.

“Украйна е доста успешна в осигуряването на сигурността на зърнения си коридор. В същото време Русия непрекъснато атакува пристанищата на Одеса и Миколаив, а в споразумението няма нищо за това. На Русия не са наложени ограничения да нанася удари”, написа в Telegram Сергей Лещенко, съветник на президента на Украйна.
Той също така обвини Белия дом, че не е успял да получи “никакви отстъпки” от Русия в замяна на способността й да възобнови износа на селскостопански продукти и торове.
Що се отнася до потенциалната забрана за атаки срещу енергийна инфраструктура, това може да помогне на украинците да избегнат спиранията на тока, които Русия се опитваше да причини по време на войната. В същото време Украйна също нанесе удари по руски петролни съоръжения, което навреди на икономическата способност на Кремъл да води война. Ако подобни атаки спрат, това ще е предимство за Москва.
Русия поиска облекчаване на санкциите срещу “Россельхозбанк” и други финансови институции, участващи в търговията със селскостопански продукти, включително връщането им към глобалната платежна система SWIFT.
Тази банка беше изключена от SWIFT през 2022 г. с решение на ЕС. По-късно Европейският съюз предложи компромис: позволи на банката да създаде дъщерно дружество, което да обработва плащания, свързани с износа на зърно. Въпреки че това предложение беше представено на Русия още през 2023 г. под егидата на ООН, тогава Кремъл беше скептичен към него и не го приложи.
Ако сега Москва получи такива отстъпки, това ще се тълкува като сериозна победа за Путин и ще създаде прецедент за по-нататъшно облекчаване на санкциите. Белият дом отбеляза, че споразумението ще “разшири” достъпа на Русия до международните финансови системи, но не уточни дали се отнася директно до SWIFT.
Украйна се опасява, че Западът може да отслаби позицията си спрямо Русия. “Дори днес, в самия ден на преговорите, виждаме как руснаците вече започнаха да манипулират“, каза президентът Зеленский. Те вече се опитват да изкривят споразуменията и по същество да заблудят както нашите посредници, така и целия свят.
Няма признаци, че Кремъл наистина се готви за мир. Руското външно министерство заяви, че не трябва да се очаква “пробив”, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече “заблуда” предположението, че военните действия в Украйна ще прекратят в близко бъдеще. Датата за нов кръг от преговори между САЩ и Русия също не е определена.
Тъй като руските сили продължават бавния си напредък в Източна Украйна и администрацията на Тръмп все повече повтаря военната реторика на Кремъл, Путин няма голям стимул да спре инвазията.
Въпреки значителните загуби сред руските военни, риториката на Кремъл почти не се е променила от началото на пълномащабната агресия през 2022 г. Тази седмица руският външен министър Сергей Лавров повтори, че Москва се стреми да “денацифицира“ Украйна, цитирайки пропагандните твърдения на Путин за “неонацисткия“ характер на украинската държава. Той също така обвини Запада, че се опитва да “сдържа” Русия, сравнявайки ситуацията с действията на “Наполеон и Хитлер”.(УВести)