Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ИНТЕРВЮ С ВИТКОФ. ШОК!

Киев, 23 март 2025. – Не знам за вас, но историята с портрета (подаръкът на Путин за Тръмп) ме държеше в ступор цяла сутрин. Затова реших да отделя време и да изгледам цялото интервю със специалния представител на президента на САЩ Стивън Виткоф. И аз съм шокиран, пише в Glav.Com Мустафа Найем, украински журналист и политически деец.

Мустафа Наем

Шокиран не от цинизъма. Ние пораснахме за тези два месеца и това вече няма да учуди никого. (Въпреки че все още не е ясно защо някои хора преминаха от реториката за Русия като страна-агресор към сравняването на Украйна с… Хамас, тъй като гореспоменатото интервю също включва това).

Шок – от цялостната картина, която съществува в съзнанието на хората, които наистина влияят на света. Дори няма значение как сме стигнали дотук. Но начинът, по който те моделират реалността в Украйна, ясно показва дълбочината на промяната във външнополитическото мислене на най-голямата икономика на планетата.

Стивън Виткоф не е просто бюрократ. Това е може би най-близкият приятел на Доналд Тръмп в сегашната администрация. Те се познават от 80-те години на миналия век, когато Виткоф беше адвокат по недвижими имоти, а Тръмп – негов клиент. Връзката им отдавна беше станала лична.

И днес Виткоф е този, който изпълнява най-деликатните задачи на президента. Той изразява не само своята визия, но и настроенията в самия епицентър на новата политика на САЩ.

В края на тази публикация има един пасаж от интервюто, където се говори за Украйна, и им отделни цитати от Стивън Виткоф. Може да се запознаете.

“Волеизявлението” в Крим през 2014 г. е било “свободно”…

Но накратко, в интервюто Виткоф нарича основната тема на тази война “петте региона“, където са проведени “референдуми“, в които “80–90% от хората са гласували за това да бъдат под руско управление“. В неговата реторика няма съмнение в легитимността на тези процеси – той ги нарича “волеизявление“. Вместо това изобщо не се използват думи като “окупация” или “анексиране”.

Той описва действителното анексиране на територии като “връщане“: “Русия върна тези пет региона. Тя има Крим. Тя получи това, което искаше”. Тази формулировка не е случайна. Тя отразява как конфликтът се вижда от Вашингтон: като вече решен проблем, който трябва да бъде политически уреден, но спънката по този път е “слонът в стаята“ – Конституцията на Украйна.

Следва директно сравнение: присъединяването на Украйна към НАТО се приравнява към присъствието на Хамас на границата с Израел. По тази логика излиза, че Украйна няма право на съюзи за сигурност, защото е “заплаха“.

Светът не призна руските референдуми в окупираните украински територии

Има и думи, че “Украйна ще бъде победена“, Владимир Зеленский “може да не успее да се сдържи“, защото “срещу него е ядрена сила с четири пъти по-голямо население“. И “сега е най-добрият момент за сключване на сделка“, защото “Путин протегна ръка към президента Тръмп“. Звучи почти като заплаха за провеждане на избори.

Интересното е, че Виткоф е сигурен, че по време на войната американците са “претърпели цензура“, която им е попречила да “чуят другата страна“, т.е., Русия, която сега трябва да бъде изслушана, защото светът отдавна иска да види САЩ и Русия “да правят добри неща заедно“: координиране на енергията в Арктика, споделяне на морски маршрути, доставка на LNG газ за Европа, разработване на изкуствен интелект и водене на диалог за Иран.

Някои пасажи от интервюто и цитати за Украйна

Стивън Виткоф

Тъкър Карлсън: Така че Русия, Путин, който е на власт от 25 години, е последователен през цялото си президентство по едно ключово искане – НАТО да спре да се приближава към руските граници. И по-специално да попречи на Украйна – най-голямата страна, граничеща с Русия – да стане член на НАТО. И доколкото разбирам – убеден съм в това – това все още остава централно изискване. Точка. Никаква Украйна в НАТО – иначе няма да има мир. Точно както Израел не иска Хамас близо до границите си. Те не искат това. Може ли Съединените щати да гарантират това?

Стивън Виткоф: Първо, смятам, че основният проблем в този конфликт са така наречените четири региона: Донбас, Крим. Знаете тези имена – Луганск и още две. Това са рускоезични региони, където са проведени референдуми, на които огромното мнозинство (?) от хората са гласували в полза на руско управление. Според мен, това е ключовият въпрос в конфликта.

Карлсон: И Русия вече контролира тези територии. Всъщност от руска гледна точка някои от тези територии вече са част от Русия.

Виткоф: Да, така е, но това винаги е бил основният проблем. И знаете ли, никой не иска да говори за това. Това е като “слон в стаята“. Основното е, че Украйна има конституционни ограничения за това, което може официално да отстъпи, когато става въпрос за отказ от територии. Но Русия де-факто контролира тези региони. Въпросът е дали светът ще признае тези територии за руски? Ще успее ли Зеленский да оцелее политически, ако признае това? Това е централната тема в целия конфликт.

… Що се отнася до НАТО, мисля, че Зеленский и неговата дясна ръка Ермак по същество вече са се съгласили, че Украйна няма да стане член на НАТО. Имаше много разговори за това дали Украйна все още може да получи така наречените “гаранции по член 5“ – което означава член 5 от Хартата на НАТО, който предвижда колективна отбрана на всички държави-членки – или дали Украйна може да получи нещо подобно от САЩ или европейски страни без официално членство в НАТО.

И що се отнася до мен, това все още се обсъжда. Но като цяло, ако говорим за мирно споразумение с Русия, тогава, мисля, че вече се смята за прието, че Украйна няма да бъде член на НАТО. Това в повечето случаи вече е признато.(УВести)