Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

РУСИЯ ИСКА ДА УЧАСТВА В ОПРЕДЕЛЯНЕТО НА СВЕТОВНИЯ РЕД СЛЕД ЛИКВИДАЦИЯТА НА УКРАЙНА

Киев, 22 март 2025 г. – Президентът на САЩ Доналд Тръмп казва, че руският диктатор Владимир Путин иска мир. Но Украйна и нейните европейски съюзници са скептични към това изявление, тъй като Кремъл многократно е уверявал в готовността си за мир, ала всеки път не е спазвал думата си, пише CNN.

Изданието отбелязва, че плановете на Путин са много по-амбициозни. Той открито заявява, че Украйна няма право да съществува като независима държава. Путин също иска да се върне към границите на НАТО, които съществуваха по време на Студената война. Основната му цел обаче е създаването на нов световен ред, в който Русия ще играе ключова роля.

Русия не иска да бъде просто още един играч на световната сцена

След хаоса от 90-те години, когато руската икономика беше в упадък и зависима от финансовата помощ от Запада, Путин дойде на власт. Благодарение на растящите цени на петрола, Русия стана по-богата и нейният глас стана по-силен. Тя дори беше приета в клуба на най-големите икономики в света – G-8. Това обаче не беше достатъчно.

“Путин беше щастлив да остави всичко това настрана заради по-високи геополитически цели“, каза Кристин Берзина, управляващ директор на Германския фонд Маршал на Съединените щати, пред CNN.

В резултат Русия беше изключена от G-8, подложена на санкции и изолирана на международната сцена поради агресията си срещу Украйна през 2014 г. Берзина добави: “Никога не е било достатъчно Русия да бъде осма в G-7. Това не отговаряло на представата на Русия за нейната изключителност. Тя е най-голямата страна в света, богата на ресурси, така че как може да бъде само един от играчите?“

Тръмп иска бърз край на войната, дори това да означава Украйна да загуби част от територията си. В същото време Путин не рискува нищо в преговорите. Тръмп твърди, че “Русия държи всички карти“ във войната с Украйна, въпреки че битките са в задънена улица през последните две години. Русия направи известни териториални придобивки, но тяхната цена са огромни загуби (900 хил. убити и ранени към днешна дата б.”УВести”).

“Путин нахлу в Украйна, мислейки, че това ще бъде лесна и бърза операция. Три години по-късно той контролира 20% от Украйна, но на ужасна цена… Руснаците по същество губят. Но украинците губят по-бързо”, каза руският анализатор Марк Галеоти. Според него, за Путин прекратяването на огъня е възможност да получи краткосрочни ползи, без да се отказва от стратегическите си цели.

Стратегическите цели на руския диктатор

Путин и обкръжението му открито заявяват, че въпреки приказките за мир, целите им остават непроменени. Това включва премахване на суверенитета на Украйна, смяна на нейното правителство и ограничаване на влиянието на НАТО в Източна Европа.

Причината за нахлуването в Украйна през 2022 г. беше желанието на Путин да установи проруски режим в Киев и да попречи на интеграцията на Украйна в ЕС и НАТО. И въпреки неуспехите си на бойното поле, той не се отказва от тази цел. “Най-лесният начин за Русия да постигне това, което иска в друга държава, не е чрез военни средства, а чрез намеса и изборния процес“, отбелязва Берзина.

Ето защо Кремъл се съмнява в легитимността на Зеленский и настоява за избори, опитвайки се да използва този процес за свои цели.

Путин също иска Украйна да остане “неутрална” държава и да не влиза в НАТО. Неговите обещания за мир обаче не вдъхват доверие сред европейските съюзници на Украйна.

Това не е война с Украйна, това е война със Запада

Съгласявайки се на преговори, Кремъл се надява да “извлече нещо” от Тръмп, но не очаква глобална промяна в отношенията със Запада, отбелязва руският журналист и експерт по сигурността Андрей Солдатов. Той добавя, че руското ръководство гледа на тази война не само като на конфликт с Украйна, а като на конфронтация със Запада като цяло. “За Кремъл това не е война с Украйна, това е война със Запада и много хора в Москва не вярват, че е възможно трайно споразумение със Съединените щати“, каза Солдатов пред CNN.

Кремъл продължава да вярва, че Западът се стреми да унищожи и подчини Русия. Това не е просто пропаганда – това е убеждение, вкоренено в умовете на Путин и неговото обкръжение.

Освен това, Путин се опитва да оправдае действията си с помощта на исторически митове, като например, че Украйна не е отделна държава, а част от “историческа Русия“.

Религиозният аспект също играе важна роля. Главата на Руската православна църква, патриарх Кирил, открито подкрепя войната, а Путин се стреми да възроди идеята за “православно единство” под ръководството на Москва.

Русия иска да бъде на всички важни маси за преговори

Путин се стреми да възстанови статута на Русия като “велика сила” и да отслаби влиянието на Съединените щати в света. За да направи това, той създава коалиция с противниците на Запада – Китай, Иран, Северна Корея и други страни.

“Русия иска да бъде на всички важни маси за преговори… Тя се стреми да играе водеща роля в блок, дефиниран от желанието й да дестабилизира“, каза Моника Уайт, доцент в университета в Нотингам.

Според CNN, Путин е убеден, че Русия трябва да участва в определянето на световния ред. И може би има съмишленик във Вашингтон. Тръмп смята, че най-могъщите държави в света имат право да действат по своя преценка, дори това да означава преразпределяне на територии. “От гледна точка на Тръмп, Украйна е васална държава, която трябва да приеме споразумението между САЩ и Русия“, заключава Галеоти.(УВести)