Киев, 21 март 2025 г. – По време на скорошен разговор с украинския президент Володимир Зеленский Доналд Тръмп изрази необичайна идея: САЩ могат да поемат контрола върху украинските атомни електроцентрали. Около това желание, обаче, се зараждат дискусии, пише The New York Times.
“Той каза, че Съединените щати могат да бъдат много полезни в управлението на тези централи поради своя опит в електроенергийната и комуналната индустрия, – се казва в изявление на Белия дом. – Американската собственост върху тези станции би била най-добрата защита за тази инфраструктура и подкрепа за украинската енергийна инфраструктура”.

Това предложение предизвика изненада в Киев. Президентът Зеленский даде да се разбере, че украинските АЕЦ са държавни и не подлежат на приватизация, въпреки че оцени положително възможността за икономическо сътрудничество със Съединените щати. В същото време той уточни, че въпросът за прехвърляне на собственост в САЩ не е бил обсъждан пряко. Според него, ставало дума само за една от четирите украински АЕЦ – Запорожката, която в момента е под руски контрол. По време на посещение в Норвегия Зеленский сподели, че ако американците мислят как да намерят изход от тази ситуация – да го отнемат АЕЦ в Енергодар от руснаците, да инвестират във възстановяване, това е открит въпрос“.
Украинските АЕЦ, построени по време на Съветския съюз, се превърнаха в гръбнака на енергийната система на страната по време на войната, осигурявайки до 66% от електроенергията. Русия, опитвайки се да унищожи енергийната мрежа на Украйна, атакува топлоелектрически и водноелектрически централи, но избягва да нанася удари по ядрени съоръжения поради риск от радиационна катастрофа.
В условията на война Украйна започна изграждането на нови ядрени реактори като единствен начин за гарантиране на дългосрочна енергийна сигурност. В този процес могат да бъдат намесени американски бизнес интереси.
Преди войната американската компания Westinghouse подписа споразумение с “Енергоатом” за изграждане на пет реактора. След руската инвазия този брой се увеличи до девет и бяха постигнати споразумения за изграждане на по-малки атомни централи в Украйна.
Особен интерес за Westinghouse представлява и Запорожката АЕЦ. Преди войната станцията използваше гориво и технологии от тази фирма. След превземането й от Русия през март 2022 г. се появиха опасения за възможна кражба от Москва на интелектуалната собственост на Westinghouse.
Украинският експерт по ядрена безопасност Олга Кошарна каза, че компанията е загрижена за този проблем. През 2023 г. Министерството на енергетиката на САЩ официално предупреди “Росатом” за възможни правни последици, ако в Запорожката АЕЦ бъдат използвани технологии на Westinghouse.
Андриан Прокип, енергиен анализатор в института Кенан във Вашингтон, каза, че Westinghouse “определено ще спечели” от връщането на Запорожката АЕЦ под украински контрол, тъй като с това ще разшири пазара си.

Към момента не е известно дали Тръмп е обсъдил въпроса с руския президент Владимир Путин по време на скорошен телефонен разговор.
Основната пречка за евентуална американска собственост върху атомни електроцентрали е украинското законодателство. Всички АЕЦ са собственост на държавното предприятие “Енергоатом” и тяхната приватизация е забранена.
Въпреки активната вълна на приватизация в Украйна по време на войната, преминаването на “Енергоатом” в частни ръце изглежда малко вероятно. Както Виктория Войцицка, бивш украински депутат и енергиен експерт, отбеляза: “Очаквам тази идея да има голяма съпротива в Украйна. От всички страни на политическия спектър“.
Президентът Зеленский потвърди, че дори ако Запорожката АЕЦ бъде върната на Украйна, ще бъде невъзможно “просто да предадем станцията“ на Съединените щати, тъй като “това е наша собственост и това е наша земя“.
В допълнение към правните аспекти има сериозни технически проблеми. Връщането на Запорожката АЕЦ в експлоатация след дълъг престой може да отнеме до две години и половина. Въпреки че всичките шест реактора вече са затворени, те се нуждаят от стабилно електрозахранване за безопасност.
Станцията многократно оставаше без електричество поради обстрел, а разрушаването на язовир “Каховка” значително намали доставките на охлаждаща вода, увеличавайки риска от ядрена катастрофа.
Зеленски нарече обсъждането на този въпрос с Тръмп “положителна стъпка“. В същото време той предупреди, че не трябва да се очаква бързо решение: “Не съм сигурен, че ще получим резултат бързо“.
След разговора между украинския президент Володимир Зеленский и президента на САЩ Доналд Тръмп, Белият дом обяви, че Тръмп е предложил на Украйна “американска собственост” върху атомни електроцентрали, което би било “най-добрата защита” за тях.
По-късно министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт също каза, че Съединените щати могат да поемат управлението на украинските атомни електроцентрали, ако подобен ход ще помогне да се гарантира прекратяване на огъня и да се постигне мир. Според него, Вашингтон разполага с богат технически опит, за да управлява тези станции.(УВести)