Киев, 18 март 2025. – Днес уж трябва да се състои разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин.
Онзи ден, след срещата на външните министри на ЕС, полският дипломат №1 Радослав Сикорски заяви, че Тръмп трябва да разубеди Путин от някои от неговите “абсурдни искания“ по отношение на Украйна, включително завземането и демилитаризирането на по-голяма част от нейната територия.

Същевременно украинският външен министър Андрий Сибига назова няколко основни момента, които са неизменни “червени линии“ и не подлежат на обсъждане, пише Максим Яли – анализатор, доктор на политическите науки.
Очевидно е, че Русия ще поиска максималното. И това е разбираемо. Но дали ще получи това, което иска? Например, ако става дума за отбранителни способности, за капризите на Путин да спре доставките на оръжие за Украйна, тази “червена линия“ едва ли ще бъде премината. В ЕС (в частност, френският президент Еманюел Макрон) заявяват, че Европа няма да спре доставките за Украйна. Същото важи и за САЩ – ако за САЩ е изгодно да ни продават оръжия, те ще подкрепят “червената линия“ на Украйна, защото това просто е в интерес на Америка и американския военно-промишлен комплекс.
Или пък въпросът за разполагането на чуждестранен контингент в Украйна, независимо дали от европейски държави или от държави – членки на НАТО. Ние имаме ясна позиция: Украйна е суверенна държава, така че никой няма да съгласува подобно решение с Путин.
На следващо място е историята с влизането или невлизането в НАТО. Първо, като се има предвид позицията на Тръмп, която той многократно е заявявал, вероятно ще имаме проблем. Но, второ, ние имаме суверенното право да формираме съюзи с отделните държави членки на Алианса. И такива ситуационни съюзи вече заменят институциите, които бяха създадени след края на Втората световна война.
В същото време не бива да забравяме, че Съединените щати първи поставиха началото на тази история на нови съюзи и нови общности: тристранният отбранителен пакт AUKUS беше подписан от Джо Байдън с Австралия, Нова Зеландия и Обединеното кралство. Ще трябва да разработим такива формати. И никой не може да ги забрани.
Най-трудната тема е тази за окупираните територии. Засега няма признаци, че американската страна ще поиска те да бъдат признати за руски. Това очевидно е червена линия не само за Украйна, но и за международната общност. В края на краищата промяната на следвоенните граници, които са залегнали в международните споразумения, и признаването им би означавало пълно разрушаване на сегашния световен ред. Но, същевременно, не само Путин, но и Тръмп се опитва да го разруши.
Амбициите, стъпките и изявленията Тръмп за анексирането на Гренландия, предложенията за превръщането на Канада в 51-вия щат на Съединените щати напълно съответстват на концепцията на Путин за експанзионизъм, промяна на границите… Но, пак повтарям, досега нямаше изявления от американска страна, че ще поискат от Украйна да признае “новите граници“. По този въпрос имаме консенсус с повечето от нашите съюзници.
Въпреки това, като се има предвид, че не можем да върнем териториите, окупирани от Русия, само с военни средства, трябва да сме готови за искания те да останат под руски контрол за момента. Очевидно е, че не сме доволни от това, но може да се наложи да го направим, ако Тръмп ни притисне и изнуди (както вече направи). В края на краищата, ако САЩ спрат военната помощ, може да загубим още повече територии.
Следователно, запазването на нашите “червени линии“ не е само въпрос на дипломатически умения. Като цяло трябва да се подготвим за това, че ще ни бъде трудно.(УВести)
Още по темата:
Днес се появи информация, че, вероятно, Вашингтон ще признае Крим за руска територия, за да умиротвори Москва. За това пишат украински сайтове, като се позовават на някакво издание “Semafor“. Няма нужда да се прави аналогия с Чехия от 1938 г., когато, за умиротворяване на Хитлер, чешкият район Судетите е бил предаден на Германия с цел да се избегне войната…
УКРАЙНА ОПРЕДЕЛИ СВОИТЕ “ЧЕРВЕНИ ЛИНИИ“ ЗА МИРНО СПОРАЗУМЕНИЕС МОСКОВИЯ