Киев, 17 март 2025. – Руският диктатор Владимир Путин е създал прегрята военна икономика, така че връщането към нормалното може да означава “твърдо приземяване“, пише “Цензор.Нет“, позовавайки се на Reuters.

Наблюдателят Пиер Бриансън отбелязва, че привидната устойчивост на руската икономика е илюзорна. Официално военните разходи в Русия възлизат на 8% от БВП и 40% от бюджета на федералното правителство. Данните обаче не обхващат всички разходи, свързани с отбраната. Според експерта, след края на войната тези числа няма да намалеят значително, ако Путин сметне прекратяването на военните действия за временно или използва примирието, за да събере ресурси за бъдещи нападения в Източна Европа.
Експертът смята, че опитът за нормализиране на икономиката би създал два проблема за Путин.
Първият проблем е, че корпоративните заеми в Русия са нараснали с 18% както през 2023 г., така и през 2024 г. Лихвеният процент на централната банка е 21% и теоретично би могъл да предотврати подобен кредитен бум. От 2022 г. обаче законът изисква от банките да финансират отбранителните компании при субсидирани лихви. Селскостопанските и строителните фирми също са взели заеми при преференциални условия, както и някои ипотечни кредитополучатели. Понастоящем заемите на преференциални условия са 16% от общия портфейл на банките. Всичко това поражда перспективата за следвоенна вълна от просрочия, ако разходите за отбрана намалеят и икономиката се забави.
Вторият проблем е влошаващата се демографска ситуация в Русия. Постоянният недостиг на работна ръка обяснява ниския процент на безработица в Русия, който е около 2%. Гражданската промишленост функционира едва на 80% поради недостиг на работна ръка, а 1,6 млн. работни места не са заети. Руските оценки сочат, че до 2030 г. недостигът на работна ръка може да достигне от 2 до 4 млн. души.
Спирането на войната и изпращането на войниците у дома би трябвало да помогне, но руската работна сила все още намалява с около 1 млн. души всяка година поради ужасната демографска ситуация. Около 600 000 демобилизирани войници трудно ще си намерят работа, тъй като идват от най-бедните региони на страната и нямат необходимите умения в гражданската икономика.
“Намаляването на числеността на армията ще помогне на централната банка в борбата ѝ с инфлацията… Проблемът е, че Путин няма намерение да намалява войската си. През септември той нареди увеличаване на броя на войниците със 180 000 до 1,5 млн. души активна военна сила, което я прави втората по големина в света след Китай. И когато Русия спре да воюва, тя ще трябва да поддържа работата на военните си заводи, за да поправи щетите, нанесени на Украйна“, се казва в статията.(УВести)