Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

SKYSHIELD – СИСТЕМА ЗА ЗАЩИТА НА ВЪЗДУШНОТО ПРОСТРАНСТВО НА УКРАЙНА. ЩЕ Я ИМА ЛИ?

Киев, 07 март 2025 г. – Група бивши министри на отбраната, външни министри и генерали от НАТО започнаха инициатива за създаване на SkyShield – система за защита на въздушното пространство на Украйна от руски ракетни атаки. Това не е просто идея, а добре обмислен план, който може да промени хода на войната, пише Мустафа Найем – украински журналист, бивш депутат и бивш ръководител в нашия военно-промишления комплекс.

Мустафа Найем

В проекта участват бивши военни и политици от САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Франция, Полша и балтийските държави. Сред тях са Бен Ходжис и Филип Брийдлав, бивши командири на американската армия в Европа, Питър Макей – бивш канадски министър на отбраната, както и бивши премиери и членове на Европейския парламент.

SkyShield не е официална мисия на НАТО, но се формира от коалиция от европейски държави, желаещи да предоставят военни самолети и инфраструктура. По този начин ще се избегне официалното участие на НАТО, като същевременно ще се използват неговите разузнавателни и командни способности.

Как ще работи тя?

Проектът предвижда използването на 120 съвременни изтребителя – F-16, F-16AM/BM, Eurofighter Typhoon, Mirage 2000 и JAS 39 Gripen. Тези самолети ще излитат от европейски бази, ще извършват бойно патрулиране и ще осигуряват защитата на Украйна срещу крилати ракети и безпилотни летателни апарати.

За ефективното функциониране на системата ще са необходими и самолети за далечно радиолокационно откриване (AEW&C), цистерни за зареждане с гориво и разузнавателни дронове. Те ще наблюдават въздушното пространство, като своевременно ще предават данни на украинските системи за противовъздушна отбрана.

В документа се отбелязва, че разполагането на 120 самолета е реалистична задача за Европа. През 1999 г. НАТО разположи над 1000 бойни машини в Косово при много по-трудни условия. В този случай става дума за много по-малка операция, която ще се проведе над безопасната територия на Украйна.

Какво означава това?

Първо, системата ще предотврати разрушаването на украинските градове и инфраструктура, като ги предпази от ракетни атаки. Това означава, че стотици хиляди човешки животи ще бъдат спасени, а енергийната система на страната ще може да функционира без прекъсване.

Второ, тя ще намали тежестта върху нашата противовъздушна отбрана и ще позволи на украинските военновъздушни сили да се съсредоточат върху източния фронт, което ще увеличи способността им да възпират руската армия.

Трето, SkyShield ще даде на Украйна достъп до техническите стандарти на НАТО. Ще имаме центрове за поддръжка и ремонт на западни самолети на наша територия, което ще опрости интеграцията в Алианса.

Накрая, икономическият ефект също ще бъде значителен. Сигурното небе ще позволи на украинските пристанища да работят без прекъсване, което е особено важно за износа на зърно и икономическото възстановяване. Освен това защитата на инфраструктурата ще повиши доверието на инвеститорите и ще създаде условия за завръщане на бежанците.

Какво ще каже РФ?

Авторите на проекта смятат, че рискът от военна ескалация е минимален. През последните години Русия многократно е демонстрирала, че въпреки агресивната си реторика избягва преки сблъсъци със Запада. НАТО патрулира в Балтийско море от 21 години, като редовно прихваща руски самолети в международното въздушно пространство, но това никога не е довело до открит конфликт. В Сирия руските ВКС също действаха предпазливо, опитвайки се да избегнат конфронтация със западната коалиция.

Освен това, SkyShield не предполага навлизане в руското въздушно пространство. Самолетите ще действат в район, в който Русия отдавна е спряла да навлиза. Така че Кремъл вероятно ще се ограничи със стандартния набор от заплахи, дипломатически изявления и кибератаки.

Но основният въпрос не е как ще реагира Москва, а колко дълго Европа е готова да наблюдава разрушаването на Украйна, без да използва очевидните възможности да я защити.

SkyShield няма да бъде оръжие на победата, но ще промени самата логика на войната. Ако Украйна получи пълноценен въздушен щит, Русия ще се окаже в нова реалност:

– ракетните удари вече няма да работят като инструмент за натиск;

– руската армия ще загуби едно от най-важните си тактически предимства.

Небесният щит не е акт на добра воля, а един от начините да се затвори една от най-уязвимите дупки в европейската система за сигурност, докато все още има време. Въпросът не е дали Европа иска да създаде този въздушен щит. Въпросът е какво ще стане, ако тя не го направи. Без сериозни решения в областта на отбраната тази война ще се проточи с години, унищожавайки не само Украйна, но и отслабвайки самия Запад, пише Мустафа Найем.(УВести)

По-подробно с проекта може да се запознаете ТУК