Киев, 05 март 2025 г. – Президентът Володимир Зеленский трябва да направи всичко възможно, за да спаси толкова американска помощ, колкото Доналд Тръмп е готов да му отпусне, смята The Economist.

Външната политика на Тръмп се основава на формулата: колкото повече зависиш от Съединените щати, толкова по-лошо могат да се отнесат към теб. Светът би трябвало да научи този урок, след като стана ясно, че САЩ са спрели военната помощ за Украйна, докато тя не приеме условията на Тръмп за мир с Русия.
“Колкото и да е горчиво, Володимир Зеленский, президентът на Украйна, сега трябва да преглътне гордостта си и да направи това, което трябва, за да спаси толкова американска помощ, колкото Тръмп е готов да даде. Не си мислете, че резултатът ще бъде добър за Украйна, Европа или дори Америка. Той просто ще бъде по-малко ужасен от това, което може да се стане в резултат на продължаващото непокорство на Зеленский“, пише вестникът.
Тръмп твърди, че работи за мир, така че тактиката му е оправдана. Той споделя опасенията на администрацията на Байдън, че един конфликт с ядрено въоръжена Русия е много опасен и че Украйна може да въвлече Съединените щати в Трета световна война.
“Когато Зеленский изисква американски гаранции за сигурност, Тръмп твърди, че ги предоставя под формата на инвестиции в минната индустрия. Той твърди, че Русия не би посмяла да нахлуе, ако това е свързано със завземане на американски активи и убийство на американски работници. … Присъствието на американски компании в цялата страна обаче не защити Украйна, когато Русия нападна през 2014 г. или 2022 г. Ако западната сигурност в Украйна се провали, Русия ще се осмели да заплашва и вреди на други държави – особено след като Тръмп бързо нормализира отношенията си с Москва“, отбелязват журналистите.
Тръмп вярва, че Путин никога няма да му пресече пътя, но защо ли? Тръмп показа, че не си струва да се воюва за Украйна. Затова би било странно Зеленский да се довери на Тръмп, след като Русия наруши споразуменията за прекратяване на огъня в Донбас по време на първия мандат на Тръмп, особено след спора в Белия дом на 28 февруари 2025 г., пише вестникът.
“И дори ако Путин се въздържи от уважение към Тръмп през следващите четири години, той може да не се чувства задължен да поддържа мира след 2029 г.“, отбелязва Economist.
По тези причини Зеленский е имал право да поиска американски гаранции за сигурност във Вашингтон, но не ги е получил и едва ли ще ги получи.
Изданието отбелязва, че Зеленский е изправен пред избор:
– лошо споразумение за добива на полезни изкопаеми без гаранции за сигурност, но с възможност да получи поне някаква американска помощ и европейско военно присъствие;
– без сделка и без американска подкрепа.
Авторите на статията смятат, че Зеленский трябва да приеме сделката, тъй като тя увеличава шансовете му да продължи да получава американски средства за свръзка, разузнавателни данни и дори някои оръжия.
В същото време е по-вероятно Тръмп да се съгласи европейските държави да купуват американски оръжия, за да оборудват украинската армия, ако Путин наруши примирието.
Украйна също ще има известен лост за въздействие върху Тръмп. Тя може да заплаши, че ще се оттегли от сделката и ще постави Тръмп в неудобно положение, ако той се опита да наложи неприемлив за Украйна мир, пише изданието.(УВести)