Киев, 28 февруари 2025 г. – Президентът Володимир Зеленский пристигна в Съединените щати. Предвижда се украинският лидер да се срещне с американския си колега Доналд Тръмп, като по време на посещението ще бъде подписано рамково споразумение за изкопаемите между Украйна и САЩ.
РБК-Україна събра всичко, което е известно за посещението на Зеленский в САЩ.
Програма на посещението
Самолетът на президента на Украйна кацна в САЩ в Обединената база Андрюс снощи киевско време, съобщава FlightAware. Полетът на президентския самолет от летище Шанън в Ирландия до базата Андрюс в Мериленд, САЩ, продължи 8 часа.

Официално от канцеларията на президента на Украйна не съобщават подробности за посещението на държавния ни глава в САЩ. Според съобщения в медиите, обаче, по време на визитата си той трябва да се срещне със сенатори от двете партии.
Очаква се срещата между президентите на Украйна и Съединените щати да се състои приблизително в 18:00 ч. киевско време днес. След това Зеленский и Тръмп ще подпишат рамково споразумение за полезните изкопаеми между украинската и американската страна.
След това се очаква американският и украинският лидер да дадат съвместен брифинг за медиите.
Освен това, Зеленский ще даде интервю на журналиста от Fox News Брет Бейер. Интервюто ще бъде излъчено по време на “Специален репортаж“ на Fox News в 18:00 ч. местно време (в събота през нощта в 01:00 ч. киевско време). Разговорът ще бъде посветен на “срещата, усилията за прекратяване на руско-украинската война и други новини от деня“.
Двупартийна среща със сенатори
Според CNN, американският сенатор републиканец Линдзи Греъм, който подкрепя помощта за Украйна, планира да се срещне със Зеленский във Вашингтон преди срещата му със сенатори от две партии – републиканците и демократите.

В същото време, сенаторът от Демократическата партия Ричард Блументал заяви, че иска да разговаря със Зеленский и да чуе личното му мнение относно рамковото споразумение със САЩ за редкоземните минерали.
“Искам да чуя как той се чувства по отношение на това споразумение. То ми изглежда като изнудване и искам да знам дали е доволен от гаранциите за сигурност, които има. Искам срещата ми със Зеленский да бъде двупартийна, за да могат моите колеги републиканци да чуят от него как сигурността на Украйна е свързана с нашата и как исканията на тази администрация застрашават нашата сигурност“, каза Блументал.
В същото време друг сенатор от Демократическата партия, Питър Уелч, разкритикува действията на администрацията на Тръмп спрямо Украйна, докато говореше пред журналисти. Той заяви, че документът “не предоставя никакви гаранции за сигурността на Украйна“ и че “Тръмп е отишъл при Путин“.
Републиканецът Греъм отговори на критиката на Уелч, като заяви, че “демократите дори не трябва да говорят за Путин“, защото “те му позволиха да изнасили Украйна“.
От своя страна републиканският сенатор Джон Корнин защити рядката сделка за минералите, но заяви, че иска да чуе повече за ангажимента на САЩ към сигурността на Украйна в преговорите.
“Когато Съединените щати действително притежават някои от тези редкоземни минерали в Украйна, предполагам, че това би означавало, че ние ще ги защитаваме и ще ги браним от руската агресия. Всичко това все още е неясно и очаквам да чуя повече“, каза той.
CNN добавя, че лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн, републиканец, заяви, че “няма планове“ да се срещне със Зеленский.
Среща с Тръмп
Зеленский ще се срещне днес и с Тръмп. Така украинският президент ще стане третият европейски лидер, който ще посети Белия дом тази седмица, след френския президент Еманюел Макрон и британския министър-председател Киър Стармър.
Следва да се отбележи, че през последните седмици американският президент се изказваше остро за украинския си колега, включително нарече Зеленский “диктатор“ в своята платформа за социални медии Truth Social и говори за “4% подкрепа“ на Зеленский. Но вчера, по време на среща със Стармър, ръководителят на Белия дом смекчи позицията си. Журналистите попитаха американския президент дали все още смята Зеленский за “диктатор“. “Това ли съм казал? Не вярвам, че бих казал това“, отговори Тръмп с изненада.

По-скоро обратното, Тръмп изрази уважение към украинския си колега и похвали смелостта на украинците. “В 11:00 ч. (18:00 ч. киевско време) ще имаме много сериозна и добра среща, надявам се на това. Мисля, че ще успеем в много неща… Уважавам президента Зеленский, украинците се бориха много смело. Предоставихме огромно количество оборудване, надявам се да е било полезно“, заяви Тръмп.
Друг важен аспект е, че Зеленский ще се срещне с Тръмп преди Путин. Украинският лидер заяви преди ден, че смята това за “добър сигнал“.
Зеленский заяви, че по време на посещението си във Вашингтон ще разговаря с Тръмп не само за сделката с минералите. Той подчерта, че иска да получи честен отговор на въпроса дали Украйна може да разчита на подкрепата на САЩ и това е най-важният въпрос за него.
Той също така каза, че иска да знае дали Украйна може да използва замразените руски активи за закупуване на оръжия и дали Тръмп планира да отмени санкциите срещу Москва.
Подписване на споразумение със САЩ
По време на посещението на Зеленский във Вашингтон се очаква да бъде подписано рамково споразумение за подземните богатства между Украйна и САЩ. Очаква се на церемонията по подписването да присъстват президентите на двете държави.

Документът ще бъде подписан от заместник министър-председателя и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко или от министъра на външните работи Андрий Сибига.
По-рано министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че основните точки на споразумението вече са одобрени и че остава само да се подпише документът.
На свой ред украинското правителство беше уведомено, че документът е озаглавен “Споразумение за установяване на условията на Инвестиционния фонд за възстановяване на Украйна“. Сред най-важните неща е, че споразумението премахва приоритетната опция на САЩ за 100% собственост на инвестиционния фонд и сумата от $500 млрд. Фондът ще се управлява съвместно от Украйна и САЩ. Според министър-председателя Денис Шмигал, в споразумението има шест ключови точки:
– украинските недра и ресурси остават украински, те не се прехвърлят на САЩ или на някой друг.
– Украйна ще внася във фонда 50% от бъдещите си приходи от активите си, свързани с природни ресурси;
– Съединените щати ще внесат във Фонда средства, финансови инструменти и други активи, които са от решаващо значение за възстановяването на Украйна;
– средствата, събрани от Фонда, ще бъдат инвестирани изключително в проекти за възстановяване на Украйна;
– споразумението взема предвид ангажиментите на Украйна в рамките на процеса на европейска интеграция.
Както отбеляза по-рано президентът на Украйна, това е само предварително споразумение със Съединените щати, но следващото ще бъде по-сложно и ще изисква задължителна ратификация от украинския парламент.(УВести)