Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЗАЩО ТРЪМП НЕ ТРЯБВА ДА РАЗЧИТА НА УКРАИНСКИЯ ЛИТИЙ

Киев, 27 февруари 2025. – Украйна има запаси от литий, но разработването им е съпроводено с редица трудности, които правят добива икономически неизгоден. Това заяви в  интервю  за “Главком” професор, доктор на геоложките науки Володимир Михайлов – ръководител на катедрата по геология на минералните находища в Института по геология на Националния университет “Тарас Шевченко“ в Киев.

“Казваме, че разполагаме с големи запаси и ресурси от литий, но има проблеми с него. Целесъобразността на разработването на находищата пряко зависи от разходите за добив на метала“, казва професорът.

Докторът на геоложките науки обясни, че литиевите находища в Украйна се намират на дълбочина 200-250 метра, което изисква по-скъп добив. Например, литиевото находище Salar de Atacama в пустинята Атакама в Чили е най-евтино за добив, тъй като литият се намира на повърхността. “Литиевите соли се изземват с булдозер и това струва една стотинка. Но в нашата страна, например в Полоховското литиево находище в Кировоградска област, където залежите са на дълбочина до 200-250 метра, изисква по-скъп добив. А за да се добиват други минерали, като скандий, трябва да се строят мини. Всичко това значително увеличава производствените разходи, което се отразява негативно на инвестиционната привлекателност на находището“, казва Володимир Михайлов.

Професорът добави, че войната е основният фактор, който възпира инвеститорите да влагат средства в разработването на находището. Освен това, според него, е необходимо да се подобри правната рамка за защита на правата на собственост на инвеститорите. “Понастоящем инвеститорите са възпрепятствани от войната. Освен това е необходимо да се подобри правната рамка за защита на правата на собственост на инвеститорите. Има няколко случая, в които чуждестранни инвеститори са загубили лицензите си (например, находището на желязо-уран-скандий в Жовториченске). А и има проблеми с качеството на рудите, техните технологични свойства и разходите за добива им.“

Володимир Михайлов заяви пред “Главком”, че информацията за стратегическите полезни изкопаеми в Украйна остава класифицирана, въпреки международния интерес и призивите за нейното разсекретяване. Той отбеляза също така, че е нереалистично от украинските полезни изкопаеми да се реализира печалба в размер на $500 млрд., както иска Доналд Тръмп. Според професора, в Украйна са проучени едва около 20% от вече откритите находища. Освен това, той отбеляза, че медийната оценка на стойността на украинските полезни изкопаеми в размер на $14,8 трлн. е значително завишена.(УВести)