Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

“РЕКЕТ И ИЗНУДВАНЕ”: ЗАПАДНИТЕ ЕКСПЕРТИ СА ВЪЗМУТЕНИ ОТ СДЕЛКАТА ЗА НАШИТЕ РЕСУРСИ

Киев, 26 февруари 2025. – Украйна е близо до сключването на споразумение за прехвърляне на част от приходите си от природни суровини със САЩ. В сегашния си вид обаче споразумението няма да включва ясни гаранции за сигурност, които да възпрат руската агресия. В същото време в коментарите си за The New York Times интервюираните експерти остро осъждат политиката на Тръмп.

По-специално, Вирджиния Пейдж Фортна – експерт по мирните споразумения, заяви, че подобно изрично искане от страна на Украйна да се откаже от минералните си богатства, докато страната се намира в трудна ситуация, “прилича на рекет“.

А Стивън А. Кук – сътрудник в Съвета за международни отношения, коментирайки изявлението на съветника по националната сигурност на САЩ Майк Уолц, отбеляза, че “икономическото партньорство“ със САЩ е “по същество изнудване“.

В същото време никой от интервюираните от изданието експерти не можа да си спомни прецедент, в който САЩ или която и да е друга държава да иска пари или ресурси от своите съюзници по време на война.

“Може да изглежда, че искането да се предадат минералните богатства на Украйна е просто директна дипломатическа истина на Доналд Тръмп, която обикновено остава неизказана, а гаранциите за сигурност често имат скрита цена. Но, всъщност, според експертите, неговият подход представлява радикално отклонение от американската външна политика“, пише изданието.

Разбира се, има много случаи, в които САЩ са използвали военната си мощ, за да защитят американските икономически интереси. Така, например, осигуряването на достъп до петрол е било основен стълб на американската политика в Близкия изток, особено когато САЩ защитиха Кувейт от иракската инвазия.

Но Съединените щати “никога не казаха на кувейтците: Ей, вие трябва да ни платите за това“, казва Кук. Съюзници като Саудитска Арабия помогнаха за финансирането на войната в Залива, но не по принуда.

Според експерти, тактиката на Тръмп показва, че той се опитва да приложи уроците на политиката от Ню Йорк, където е изградил кариерата си в областта на недвижимите имоти, в света на международните отношения. В такава политика всяко решение по същество е възможност за политическите босове да извлекат ползи за себе си и за своите поддръжници, а получаването на повече ползи е сигнал за по-голяма власт.

Но учените в областта на международните отношения твърдят, че външната политика не функционира по този начин. В тази сфера доверието е най-важният елемент на властта. Възпиращата сила зависи от това дали дадена държава спазва обещанията си. Без такава надеждност враждебните държави са по-склонни да изпробват границите на допустимото, отбелязва изданието.

Според експертите, дипломацията на Тръмп изпраща послание към съюзниците, че на САЩ не може да се вярва да помагат на приятелите си или да изпълняват задълженията си. “И изпраща сигнал към противниците, който може да има още по-сериозни последици: Съединените щати са готови да поставят краткосрочната финансова изгода над по-широките си дългосрочни интереси”.

Твърди се, че Украйна и САЩ са се договорили за подробностите по споразумението за минералите. Документът предвижда създаването на фонд, в който Украйна ще внася 50% от приходите от “бъдещото монетизиране“ на държавните минерални ресурси. Той обаче не включва минералните ресурси, които вече се внасят в бюджета на украинското правителство, т.е., изключват се приходите от текущите операции на компаниите “Нафтогаз” или “Укрнафта”. В същото време споразумението не съдържа никакво позоваване на гаранциите за сигурност от страна на САЩ.(УВести)