Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

“НЕ СЪМ ДИКТАТОР!”. ОСНОВНИ ПОСЛАНИЯ ОТ ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА НА ПРЕЗИДЕНТА ЗЕЛЕНСКИЙ

Киев, 24 февруари 2025 г. – Президентът на Украйна Володимир Зеленский даде голяма пресконференция вчера, 23 февруари, в навечерието на третата годишнина от пълномащабната руска инвазия.

Много журналисти сметнаха, че разговорът е бил безвкусен, но това по-скоро се дължеше на прекалената предпазливост на Зеленский, четем в Главком. В края на краищата тази пресконференция се проведе на фона на по-трудни от всякога обстоятелства: неочакваното и бързо сближаване между страната агресор и ключовия партньор на Украйна – Съединените щати, и масираната информационна атака срещу Зеленский от страна на екипа на Доналд Тръмп. Така че президентът разбираше, че всяка негова дума ще бъде внимателно проверявана в САЩ, и се опитваше да не прави прибързани изявления, а трябва да се каже, че журналистите му предоставиха всички условия за това. Почти нямаше въпроси, които да накарат президента да се разчувства. Така че Зеленский остана в демонстративно добро настроение по време на цялото събитие.

Още първата и най-гореща тема, към която бяха зададени много въпроси както от украински, така и от чуждестранни журналисти (а последните бяха много), бяха отношенията с Тръмп. За чест на Зеленский, той беше много сдържан и не си позволи да направи нито една недипломатична забележка по адрес на американския президент. В същото време Зеленский на два пъти отбеляза, че има “подкрепата на двете камари на Конгреса и подкрепата на Сената“.

Втората ключова тема беше потенциалното споразумение между Украйна и Съединените щати за добив на редкоземни метали. В медиите се появиха десетки предположения и откровена дезинформация относно възможните условия на този документ. Затова Зеленский реши да направи историята възможно най-прозрачна и разказа на журналистите какво е искал Тръмп. Според президента ни, той е казал, че Украйна дължи $500 млрд. дълг на САЩ и иска изплащането му чрез сделка с изкопаеми горива. Зеленский признава помощта от $100 млрд., но подчертава, че тя е предоставена на безвъзмездна основа, както е договорено с предишната администрация на Белия дом, която всъщност е предоставила помощта. Според Зеленский, работата по споразумението продължава, а към момента на пресконференцията $500 млрд. вече не са били на масата. Но Тръмп излезе с нова идея: С други думи, за всеки долар, похарчен за подпомагане на Украйна, Вашингтон иска да получи два.

Интересно е, че за западните медии основната новина на вечерта не беше обсъждането на сделката, а съгласието на Зеленский да подаде оставка, ако това е предпоставка за мир или поне за членство на Украйна в НАТО.

Зеленский също така на два пъти подчерта, че няма да остане на власт в продължение на десетилетия. Това беше очевидна реакция на обвиненията на Тръмп за диктаторски наклонности на украинския президент, както и на противопоставянето му на президента на страната агресор, който е на власт повече от четвърт век.

Държавният глава не пренебрегна и кампанията за дезинформация, която Русия упорито провеждаше през целия период на пълномащабната война. По-специално, в контекста на необходимостта от провеждане на избори в Украйна – тема, която наскоро беше подхваната от администрацията на САЩ. На първо място Зеленский уточни, че рейтингът му сред украинците не е 4%, както руската пропаганда се опитва да натрапи на Тръмп и всички останали, а 64% (макар че това не е изборен рейтинг, а показател за доверие). На второ място, той подчерта, че необходимостта от незабавни избори в Украйна определено е прищявка на Путин, в която той е успял да убеди Тръмп.

Зеленский не беше твърде словоохотлив, когато стана дума за план за по-нататъшни действия в случай на загуба на подкрепата на САЩ. Той се надява да създаде голям отбранителен съюз в Европа, основан на Обединеното кралство, Полша, Чешката република, балтийските държави, Дания, Швеция и Норвегия, както и на собствената си решимост. Президентът дори не пожела да изкаже други варианти за развитие на събитията и търсене на подкрепа, например от Китай, въпреки че подчерта, че е готов да приеме всякаква помощ от Китай.

По време на разговорите му с журналисти почти нямаше въпроси за вътрешноукраинските проблеми (с изключение на изборите, но тази тема вече придоби международно значение). Така, например, очакваният от мнозина въпрос за налагането на санкции срещу Петро Порошенко така и не беше зададен, което предизвика възмущение в социалните мрежи сред поддръжниците на бившия президент. Единственият въпрос, свързан с чисто вътрешнополитически дневен ред, беше зададен последен и той беше за последиците от разследването на действията на генералите, чиито действия доведоха до завземането от врага на част от Харкивска област. И отговаряйки на него, президентът, може би за първи път по време на пресконференцията, беше донякъде смутен.

За прекратяването на войната “в близките дни“

Зеленский смята за нереалистични изявленията за прекратяване на войната в Украйна през следващата седмица, които бяха направени от Белия дом по доста двусмислен начин. “Невъзможно е тази война да бъде прекратена през тази седмица. С гаранции за Украйна. Поне аз не знам как може да стане това без нашите срещи“, каза той.

Той също така увери, че ще откаже да подпише каквото и да е споразумение за прекратяване на войната в Украйна, ако то е лошо за страната ни. Зеленский подчерта, че страната ни няма да признава споразумения на други държави, без да участва в тях.

Той също така отбеляза, че Съединените щати наистина искат прекратяване на огъня, но има нюанс. САЩ автоматично биха изтълкували това като край на войната, докато за Украйна това не е достатъчно. Киев се нуждае от гаранции, че Путин няма да нападне отново след известно време. “Несигурността е лоша за целия свят. И всички губят от нея. Ние губим, американците губят, защото как можеш да изглеждаш като победител, ако имаш прекратяване на огъня, а година по-късно избухва война? Победител ли си? Не. А руснаците ще се подготвят и след това ще има второ настъпление, което е много опасно за всички. Затова, ако говорим за края на горещия етап на войната, трябва ясно да разберем как приключва той, какви гаранции за сигурност ни дават нашите партньори… Гаранциите за сигурност на Русия не са ни нужни, ние не им вярваме. Нека нашите партньори да вярват, това е тяхна работа. Но не бива да разчитаме на думата на Руската Федерация при приемането на модела на гаранции за сигурност“, каза Зеленский.

Сред възможните гаранции президентът посочи присъствието на американски и европейски контингенти и членството в Европейския съюз.

Относно готовността му да напусне поста

Президентът заяви, че ако мирът в Украйна изисква от него да подаде оставка, той е готов да го направи. По-специално, той е съгласен да напусне улица “Банкова“ в замяна на членството на Украйна в НАТО. “Няма да бъда на власт в продължение на десетилетия“, увери той и допълни: “НАТО е най-евтиният вариант за постигане на траен мир. НАТО ще бъде на масата, ще го обсъдим с нашите партньори“.

За Украйна без Украйна

Зеленский отбеляза, че по същество няма нищо ново в преговорите между САЩ и Русия. Според него те постоянно са преговаряли по време на войната и това не се е харесвало на украинската страна. Разликата е, че преди тези разговори не са били публични, но сега ситуацията се е променила: публичността прави тези преговори по-сериозни и опасни.

В същото време президентът отбеляза, че няма да допусне преговори за Украйна без Украйна. “Дори и някой да одобри такива споразумения, нашата държава няма да ги признае… Ние каним нашите партньори на тази маса, защото говорим за сигурността в Европа. Не само Европейският съюз, но и Великобритания е наш съюзник. Съединените щати са нашият най-голям спонсор, донор, Съединените щати са дали най-много, наравно с Европа. Русия – ако нашите партньори го искат“, каза той.

В същото време президентът добави, че Украйна не се нуждае от никакви гаранции за сигурност от страна на Русия: “Не се нуждаем от никакви гаранции от Русия, не им вярваме и не разчитаме на думата на Русия, това е моята позиция и тя се различава от позицията на нашите партньори.“

За сделката със САЩ

Зеленский отбеляза, че първата сделка за минерали, която Тръмп толкова иска да сключи, не е съдържала гаранции за сигурност. “Казах, че няма да му позволя да я подпише. Не можем да се разделим 50 на 50, без да разберем какво ни очаква“, каза Зеленский.

Освен това президентът отбеляза, че споразумението за полезните изкопаеми съдържа условие: за всеки долар американска помощ Украйна трябва да върне два: “Подчертах това с червено. За ваше разбиране, това е 100% заем. Имам въпрос: ако той е принудителен и не можем без него, вероятно трябва да го направим. Ако условието днес е, че САЩ казват: ще ви дадем помощ, но трябва да я върнете и да реализирате печалба за САЩ, това е сделка. Това е сделка, а не безвъзмездна помощ. И аз казах, че съм готов за такъв диалог. Сигурен съм, че той ще бъде положителен, независимо дали ми харесва или не, защото имаме нужда от помощ. Ако условието ви е, че няма да дадете помощ, ако не подпишем споразумението, тогава е ясно. Въпросът е колко помощ ще дадете: 10, 20, 30 милиарда, оръжия, пряка финансова помощ?“ – каза президентът.

“Искам това да бъде win-win (буквално, печеливш, т.е. взаимноизгодни условия). Тоест да се наслаждаваме на партньорството, защото то вече не е партньорство без удоволствие“, добави той.

Зеленский също така отбеляза, че лично на него не му е било казано, че ако украинската страна не подпише споразумението, всякаква помощ от страна на САЩ ще бъде спряна. Той също така добави, че в момента помощта от Америка за Украйна продължава да тече – помощта, която е била одобрена от предишната администрация на Белия дом. Освен това, каза той, още 15 милиарда долара за оръжия и оборудване са на път. “Това означава, че помощта не е спряна, но не е обявено нищо ново. А за да се случи нещо ново, ни е необходимо споразумение“, заключи Зеленский.

Президентът разби и един от аргументите, които Съединените щати използват, за да ни убедят да подпишем техния вариант на споразумението за полезните изкопаеми: “Те казват: “Ако отидем там, това е гаранция за сигурност. Руснаците няма да отидат там, защото това е наш бизнес, наши частни компании“. Всичко щеше да е наред, ако преди войната в сега окупираните територии не работеха 20 американски компании. Те имаха офиси както на територията, която контролираме днес, така и в окупираните територии. Тоест това не дава 100% гаранция, че руснаците няма да дойдат отново на местата, които вече са посетили.“

За слабостите на Европа

Зеленский обясни какво липсва на Европа, за да може да се защити без помощта на САЩ. И тя може да направи това с помощта на Украйна. “Мисля, че Европа има слаби страни. Украйна имаше същите, а ние направихме много неща заради войната. Европа трябва да инвестира ресурси в отбранителната способност на страните си… Контингентът (на Европа в Украйна) е пилотен проект, ще ги научим как да работят с безпилотни самолети… ще им кажем как да работят със съвременен технологичен враг. Това е спокойствие за всички“, заяви той.

За украинските оръжия

Тук Зеленский беше възможно най-кратък. “Паляница лети, “Пъкъл” лети, “Рута” лети. Те имат успех, имат военни цели, имат попадения. Мога да благодаря на нашата отбранителна промишленост. Подготвят се балистични материали“, каза той.

Освен това той добави, че Украйна разработва аналози на американската преносима система за противовъздушна отбрана Patriot.

За “диктатора“

Разбира се, имаше и директен въпрос от журналистите защо Тръмп го нарече диктатор и как Зеленский реагира на това. Президентът отговори по изненадващо спокоен и дипломатичен начин: “Тук няма място за емоции, аз съм за прагматичен подход, но не бих нарекъл думите на Тръмп по мой адрес комплимент… Нека диктаторът да се обиди от думата „диктатор“. Не е интересно да бъдеш диктатор. Бях избран на власт с повече от 70%. След края на военното положение ще има избори. Няма да бъда на власт в продължение на десетилетие. Но и Путин няма да бъде на власт в Украйна. Що се отнася до думите му, те ще отминат, може би някой ден ще каже нещо добро. За мен е важно какво мислят украинците за мен. Точно както за Тръмп – за него е важно какво мислят американците“.

За изборите

Зеленский е убеден, че въпросът за изборите в Украйна се раздухва от Русия и че едва наскоро е повдигнат от САЩ. Той вижда в това натиск върху Украйна да подпише споразумение, “което няма да ни устройва“. „Ние трябва да запазим линията. Имам остро отношение към това и спирам тези вълни, доколкото мога“, заяви президентът.

Държавният глава отбеляза, че за да бъдат признати изборите за демократични от международната общност, е необходимо да има условия за тяхното провеждане. „А как да ги проведем технически? Как трябва да гласуват военните? Те не могат да гласуват. Как да гласуват, когато в небето летят 267 безпилотни самолета? Неинформираните руснаци изстреляха 267 (в нощта на 23 февруари) – така ли постъпва човек, който иска войната да приключи? Как да се гласува в Сумска област? В Хариовска област? Какво ще се случи с Купянск? Колко наблюдатели ще дойдат в Покровск? Как можем да признаем избори, в които половината от населението няма да може да гласува? И какво да правим с временно окупираните територии?“ Зеленский задава риторични въпроси.

За замразените активи на Руската федерация

Използването на замразените руски активи в САЩ и Европа е един от ключовите въпроси в потенциалните мирни преговори. Според западната преса Москва дори уж се е съгласила да ги използва за възстановяването на Украйна, но заедно… с окупираните територии, от които няма намерение да си тръгне. Зеленский заяви, че замразените руски активи са пари на Украйна: „Замразените руски активи са наши пари. Това са нашите пари, а не парите на нас и нашите партньори“.(УВести)