Киев, 23 февруари 2025. – Мащабното настъпление на руските войски в Донбас е към своя край. И може би само намесата на САЩ против Украйна може да промени несигурното положение на руснаците, пише Forbes.
В продължение на една година след превземането на руините на Авдиивка в Източна Украйна, руската оперативна групировка на войските “Център“ – една от шестте такива групи по линията на фронта, бавно напредва към град Покровск, разположен на около 50 км на запад.
Силите на тази групировка, наброяващи най-малко 50 000 войници, повечето от които са част от 41-ва общовойска армия, най-накрая достигнаха покрайнините на Покровск. Това обаче им струва десетки хиляди войници и загубата на най-малко 2200 единици оборудване.
Според главнокомандващия на ВСУ генерал Олександър Сирский, само през януари в района на Покровск са били “неутрализирани“ около 15 000 руски войници.
Украинските загуби в този сектор са значително по-ниски след отстъплението на помачканите бригади от Авдиивка през февруари миналата година. Анализаторът Naalsio изчислява, че 2300 единици руска техника са били унищожени, повредени или пленени на Покровското направление, докато украинските загуби възлизат на едва 700 единици. Това показва съотношение повече от 3:1 в полза на Украйна.

Тежките загуби обясняват защо руските войски успяха да стигнат до Покровск, но не и да го превземат. Този град е ключова укрепена точка в дълга верига от укрепления, простиращи се на север до Харкив.
Оперативната групировка “Център“ на противника в Покровско направление три денонощия не е напредвала в нито една посока и е била принудена да отстъпи от по-рано заети позиции“, съобщава украинският Център за отбранителни стратегии.
41-ва общовойскова армия не е в състояние да продължи настъплението си на север и северозапад, за да изпълни основната си задача – да превземе Покровск от запад и да блокира пътя към Павлоград.
Изправени пред трудности, руските командири насочват вниманието си към други области. Руското командване в театъра на военните действия насочва основното си внимание не към Покровск, а към прилежащите Ново Павливка и Торецк. В допълнение, руската 41-ва армия може да загуби най-силните си части, тъй като 90-та танкова дивизия вероятно ще бъде прехвърлена от посоката на Покровск на юг, към Андриивка, където руските войски са постигнали някои тактически успехи, според данни на CDS.
Тази ситуация е негативен сигнал за руската военна кампания, тъй като една от основните й офанзиви губи инерция. В същото време за руснаците е положително, че техните командири демонстрират желание да се адаптират към промените.
Геополитически промени
Приспособимостта е важен фактор и за двете страни, тъй като войната продължава и геополитическата ситуация около нея се променя. Съединените щати, които при Джо Байдън бяха един от най-верните съюзници на Украйна, коригираха рязко политиката си спрямо Русия след идването на власт на Доналд Тръмп.
След като украинският президент Володимир Зеленский отхвърли опита на Тръмп да получи до $500 млрд. природни ресурси от Украйна, администрацията на Тръмп започна да заплашва да прекъсне достъпа на Украйна до сателитните комуникации Starlink. Тази система е от решаващо значение за координирането на военни части и управлението на дронове.
Загубата на достъп до Starlink може сериозно да усложни използването на дронове. Не е изненадващо, че европейските съюзници на Украйна бързо я подкрепиха в тази ситуация.
„Ние плащаме и ще продължим да плащаме абонаментна такса за сателитен интернет за Украйна“, написа полският вицепремиер Кшищоф Гавковски в социалната мрежа X, собственост на Мъск. “Не мога да си представя, че някой може да реши да прекрати бизнес договор за търговска услуга, по който Полша е страна“, добави той.
“Украинските и съюзническите служители трябва да осъзнаят мащаба на промените в геополитиката, които стават в нова, нестабилна реалност, която се формира под влиянието на Съединените щати. В края на краищата, доскоро малцина можеха да си представят, че Тръмп не само ще обърне гръб на Украйна, но и ще започне открито да я заплашва, подкопавайки отбранителните й способности в критичен момент. Това обаче се вижда”, заключава авторът на публикацията.(УВести)