Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

САЩ И РУСИЯ ПРЕГОВАРЯТ В САУДИТСКА АРАБИЯ: КАКВО ДА ОЧАКВАТ УКРАЙНА И ЕС?

Киев, 18 февруари 2025. – На преговори в Саудитска Арабия Вашингтон и Москва обсъждат прекратяване на войната в Украйна, отбелязват анализатори от Киевския форум за сигурност.

Междувременно президентът Зеленский заяви, че Украйна няма да признае никакви споразумения за Украйна без участието на официален Киев.

Администрацията на Доналд Тръмп започна двустранен преговорен процес с Русия, извеждайки Путин от изолацията от западния свят. Съединените щати – доскорошен лидер на свободния свят, решиха едностранно, без да се консултират със страните от НАТО и без да намесват Украйна, да започнат преговори с държавата-агресор Русия, която заплашва както членовете на Алианса, така и самите САЩ.

Речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността преди няколко дни може да се сравни или с Мюнхенското предателство от 1938 г., или с речта на Путин през 2007 г. в Мюнхен, където той обяви война на Запада (което Западът не чу, но Грузия през 2008 г. и Украйна през 2014-2022 гг. го усетиха).

Силата на САЩ е следствие от следвоенния ред – с НАТО, с международно право и международни организации и силни съюзници в Европа, а не в безпрецедентни лекции на американски служители за липсата на демокрация, свобода на словото и ценности в Европа, както и липсата на заплахи от Русия и Китай.

Китайският лидер Си Джинпин и руският диктатор Путин

Разделението между САЩ и ЕС и в рамките на НАТО ще доведе до замяната на Съединените щати като лидер на демокрацията от Китай като лидер на нов авторитарен световен ред. Това вече се аплодира в Москва, Пекин, Техеран и Пхенян.

Политиката на администрацията на Тръмп има положителен ефект, тъй като принуди страните от Европейския съюз да осъзнаят спешната необходимост да станат обект на преговори за новата геополитическа архитектура на света (към което се стремят Русия, Китай и САЩ), незабавно да увеличат разходите за собствена отбрана и помощ на Украйна, да произвеждат повече собствени оръжия и да увеличат армиите си.

Острата критика на новата политика на САЩ от страна на ЕС принуди администрацията на Тръмп да коригира както собствените си послания относно преговорите за Украйна без Украйна, така и да се въздържа от по-нататъшни изявления, които биха задълбочили евроатлантическото разделение.

Сега е важно какви решения (не декларативни изявления) ЕС ще приеме и изпълни.

Значителна част от Републиканската партия на САЩ, ръководена в момента от Доналд Тръмп, няма да подкрепи политиката на Путин на успокояване и изоставяне на Украйна и съюзниците в НАТО.

Предвид неговия характер, Тръмп няма да се стреми към “европейски Афганистан“ за Съединените щати (т.е. изоставяне на Украйна). В края на краищата Русия и нейните съюзници се стремят точно към това – окончателно да свалят САЩ от пиедестала на лидерството.

Разглеждаме кризата на американското лидерство и напрежението в евроатлантическия лагер като временно предизвикателство и възможност за укрепване на Европа, САЩ и самото НАТО. Всичко зависи от решенията и действията.

Украйна и ЕС трябва да направят всичко, за да създадат преговорен формат “Украйна-САЩ-ЕС”, да съгласуват обща рамка, да вземат решение на ниво ЕС за дългосрочна военна и финансова помощ за Украйна (включително чрез закупуване на оръжия от САЩ), да продължат и засилят санкциите срещу РФ и да наблюдават тяхното изпълнение.

Партньорите също трябва да подкрепят моралния дух на украинската армия, като демонстрират единство с Украйна, особено сега, когато се навършва 3-та годишнина от широкомащабната руска агресия във войната, започнала през 2014 г., както и да се подготвят за разполагането на въоръжени сили на страните от ЕС и Обединеното кралство в Украйна.(УВести)