Киев, 17 февруари 2025. – На Мюнхенската конференция по сигурността (14-16 февруари) американската страна поиска Украйна незабавно да се съгласи с тяхната версия на споразумението за природните ресурси в замяна на помощ, в противен случай те заплашиха да откажат възможността да се срещнат с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. След острата реакция на Киев обаче натискът спря и срещата все пак се състоя.
Според подробности, които “Європейська правда” успя да научи от украински и американски източници, неочакваното отлагане на срещата между украинския президент Володимир Зеленский и вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс се дължи на искането на САЩ Украйна да се съгласи с тяхното виждане за споразумение за “недра в замяна на помощ” и да подпише документ, който министърът на финансите на САЩ Скот Безант донесе в Киев няколко дни преди това.
Изявленията на американците, че очакват Зеленский да подпише документа в Мюнхен, първоначално в Киев се възприеха като “искаме да го подпишем възможно най-скоро“, но се оказа, че очакванията са направо буквални.
Украйна получи условието незабавно да подпише документа, за да се срещне с Ванс и да преговаря с него за очертанията на мира, и й беше даден срок до вечерта за съгласуване на поправките.
Според събеседниците на “ЄП”, САЩ всъщност не са били готови да променят клаузите си. Един от източниците на изданието сподели, че след като Украйна, в търсене на компромис, предаде на американците преработен вариант на споразумението, те отговориха, като отмениха всички ключови поправки на украинците и по същество поставиха Украйна при условие – или да подпише това, което сме дали, или нищо, а среща с Ванс е възможна само “в пакет” с подписване.
Когато Зеленский все пак отказа да подпише документа в Мюнхен във формата, за която Белият дом настояваше, твърдият натиск от страна на американските преговарящи внезапно изчезна, заменен от конструктивно отношение и преговорите с Ванс, въпреки предишния натиск, се състояха.
Тези събития и очертанията на сделката са разгледани подробно в статията “Копалини в обмін ні на що” (“Минерали в замяна на нищо“).
Днес президентът Володимир Зеленский каза, че Украйна е заинтересована да подпише споразумение със Съединените щати за използването на природни ресурси, но само след като то бъде финализирано, така че да се вземе предвид ключовите интереси на страната, по-специално страната ни получи железни гаранции за сигурност, които не бяха в американската версия на споразумението. Всъщност, като ги нямаше и в Будапещенския меморандум през 1994 г., когато Западът лиши Украйна от ядрени оръжия и в резултат на това Русия се осмели да нападне Украйна преди три години.(УВести)