Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ВЗЕТО ОТ ФЕЙСБУК: ГАБРИЕЛИУС ЛАНДСБЕРГИС – “ПУТИН Е В ПОЗИЦИЯ ДА ПОИСКА ВСИЧКО”

София, 17 февруари 2025.- “Много силни и тъжни разсъждения на бившия министър на външните работи на Литва – Габриелиус Ландсбергис след срещата в Мюнхен”, пише във Фейсбук Кирил Чуканов, и препоръчва – задължително да се прочете!

Габриелиус Ландсбергис: “За пореден път напускам Мюнхенската конференция по сигурността в лошо настроение. Сред целия шум САЩ показаха наяве плановете си за Европа и нещата стават по-ясни. Но нещата очевидно не са добри.

Украйна вече не може да разчита на помощта на САЩ. Президентът на САЩ иска сделка и я иска бързо. Бързите сделки струват повече за купувача, но САЩ не желаят да плащат сметката. Така че в крайна сметка Украйна ще трябва да плати цената.

САЩ вече не са щастливи да бъдат основният гарант за сигурността в Европа. Има разговори за частично изтегляне на войските им от Европа и ясно пренасочване на приоритетите към други континенти.

Настоящата администрация на САЩ не гледа на ЕС така, както преди – културно се вижда свързана с движенията в Европа, които се интересуват от разрушение. И това повдига много тревожния въпрос – какви са сега интересите на САЩ в Европа?

Всичко това се случва в много неподходящ момент. Затова трябва да помислим много сериозно как може да се развият нещата.

Руски диктатор Путин, който е на власт почти 25 години. Най-много е управлявал Сталин – 29 години

Ето как според мен могат да се развият нещата оттук нататък:

Има голяма вероятност срещата между Путин и Тръмп да доведе до споразумение. Путин е в позиция да поиска всичко. Той може да поиска избори, окупираните територии и неутралитет на Украйна. Всички тези идеи бяха подхвърлени.

Ако Тръмп се съгласи, което е напълно възможно, Путин ще обяви пълна победа. Това е, което той искаше да постигне и го постигна, ще каже той. Да не забравяме, че заплахата от допълнителни санкции беше спомената само ако Путин не се съгласи да преговаря. О, той ще се съгласи.

Президентът Тръмп ще стовари тази провалена сделка на вратата на Европа и ще каже – вземете я или я оставете. Тогава зависи от Европа да реши дали да се застъпи за Украйна и да подкрепи отхвърлянето на сделката.

Хората, които казват, че Европа трябва да бъде на масата, трябва да помнят, че за да бъдеш поканен, трябва да имаш значение. Ако Европа се ангажира с пари, войски и европейски път за Украйна, ние ще си направим собствена маса и Украйна, Путин и Тръмп могат да бъдат поканени. Но времето изтича.

Ако Европа не е в състояние да се изправи, Украйна ще бъде принудена да разчита на себе си и на по-малка група съюзници, които продължават да оказват подкрепа. Заплахите за европейската сигурност ще нараснат многократно.

Путин ще стане по-дързък, което означава повече война в Украйна, Молдова, Грузия и извън тях.

Технически Европа е напълно способна да се адаптира и да се издигне до това предизвикателство, но въпросът остава в политическата воля или липсата на такава.

Нерешителността ще доведе само в една посока и няма да е хубаво.

Винаги съм чувствал, че Китай търси начин да се появи като победител и това е тревожно възможно. Ако САЩ и Европа не предложат сигурност на Украйна, Китай може да запълни празнината, използвайки влиянието си върху Русия. Те дори биха могли да предложат по-добра сделка от тази на Тръмп.

Украйна има какво да предложи на Китай в замяна на сигурност – възстановяване, пристанища, селскостопанска продукция. Ще има хора в Европа, които ще подкрепят това. Този гамбит може да бъде наречен “Кисинджър”, разделяйки САЩ и Европа, както Кисинджър раздели Съветския съюз и Китай.

Става още по-зле. Китай като защитник на Украйна ще започне да замества САЩ в ролята на задържане на Русия от източния фланг. Страните от ЕС на изток ще зависят от защитата на Китай и изнудването ще се разпространи на запад.

Какво трябва да се случи, за да се избегне тази твърде вероятна катастрофа? Надеждата ми е в Европа, с появата на лидер с решителността на Чърчил, духът да каже, че никога няма да се предадем, ще защитим цяла Европа, от Украйна до Португалия.

Напълно съм наясно, че моето предложение води само до кръв, труд, сълзи и пот. Но сме го правили и преди и можем да го направим отново.

Алтернативата е да възстановим континента след друга опустошителна война и това би било много по-трудно и би отнело много повече време.

Затова се връщам от Мюнхен в Литва с мрачни мисли в главата си. И въпреки че приемам, че изявленията на вицепрезидента на САЩ бяха необходимото лекарство за летаргична Европа, аз просто се моля лекарството да не убие пациента”.(УВести)