Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

УКРАЙНА Я “ПРЕДАВАТ”: КАК СВЕТЪТ РЕАГИРА НА ИЗЯВЛЕНИЯТА НА ТРЪМП И ХАГСЕТ

Киев, 13 февруари 2025 г. – Европейските власти очакват президентът на САЩ Доналд Тръмп, който вчера е разговарял с Путин, да им каже, че трябва да платят за реконструкцията на Украйна и да разположат войски там, за да подкрепят мирен договор, в който Вашингтон няма да участва.

Това казаха пред Financial Times (FT) редица високопоставени европейски служители. Изданието отбелязва, че европейските чиновници не могат да се възстановят след като са били изключени от мирните преговори с Русия и САЩ по отношение на Украйна. Те също се опасяват, че ще трябва да харчат пари за следвоенна сигурност и възстановяване на Украйна.

FT припомня, че Тръмп веднага след разговора си с Путин е казал, че техните делегации “незабавно ще започнат преговори” за прекратяване на войната, стъписвайки европейците.

Тръмп вижда само пари

“Американците не виждат ролята на Европа в големите геополитически въпроси, свързани с войната. Това ще бъде истински тест за единство”, коментира високопоставен представител на ЕС.

“Тръмп вижда пари в нас”, добави той.

“В това време на несигурност и промяна е по-важно от всякога… европейците да имат общо разбиране за случващото се“, каза испанският външен министър Хосе Мануел Алварес пред FT.

Въпреки това, както отбелязва изданието, европейските власти все още не се отказват от опитите си да установят сътрудничество с американския президент по въпроса за Украйна. “Институциите на ЕС все още се опитват да намерят точния човек, който има пряк достъп до Тръмп, за да разговаря с него”, каза западен служител, запознат със ситуацията.

The Guardian пък отбеляза, че бързото развитие на събитията е притеснило Европа, тъй като Путин и Тръмп преговарят за бъдещето на сигурността на континента през главата на самите европейски лидери.

Въпреки че, както припомни изданието, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет трябва да се срещне с министри от НАТО в Брюксел днес.

“Без участието на европейците няма да има справедлив и траен мир в Украйна“, се казва в съвместното изявление на ръководителите на външните министерства на европейските страни. По-специално, Аналена Бербок от Германия и Хосе Мануел Алварес Буено от Испания заявиха, че никакво решение за Украйна не може да бъде взето “без Украйна“ и призоваха страните от ЕС да покажат единство по този въпрос.

Полският външен министър Радослав Сикорски междувременно каза, че “продължаването на сътрудничеството със САЩ” е тема на дискусия. “Няма по-добра гаранция за сигурността на нашия континент от тясното трансатлантическо сътрудничество“, каза Сикорски.

Както пише Bloomberg, някои европейски лидери също изразиха загриженост, че Тръмп е преобърнал годините политика на САЩ спрямо Украйна с едно телефонно обаждане. Разговорът му с руския диктатор Путин изглежда сигнализира, че Тръмп “предава” Украйна, смятат те.

“Тръмп фактически се предаде на Путин“

А Джон Болтън, който беше съветник по националната сигурност, когато Тръмп за първи път влезе в Белия дом, отиде дори по-далеч в коментарите си. Както CNN съобщава, той отбеляза, че Тръмп “ефективно се предаде” на Путин в навечерието на преговорите за съдбата на Украйна.

Политико пише и за реакцията на Европа на неочакваните действия на Тръмп. “Съюзниците на Украйна реагираха с шок и възмущение на изявлението на Тръмп, че е разговарял с Путин и “незабавно ще започне преговори“ с него за прекратяване на войната в Украйна“, пише изданието.

Дългогодишният критик на Тръмп, американският сенатор Адам Шиф, нарече президента “голяма работа, разбира се – за Кремъл”.

“Тръмп назова нашия враг, Русия, преди да назове нашия съюзник, Украйна. И неговият министър на отбраната изключи бъдещето на Украйна в НАТО и възстановяването на украинския суверенитет върху собствените й земи. Нека не се срамуваме да кажем какво означава това: предаване на интересите на Украйна и нашите собствени, дори преди да започнат преговорите“, написа Шиф в социалните медии.

Върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас излезе с изявление късно снощи от името на групата държави от Ваймарската република (Франция, Полша, Германия, Испания, Италия и Обединеното кралство) в отговор на изявленията на Тръмп.

“Независимостта и териториалната цялост на Украйна са безусловни. Сега нашият приоритет трябва да бъде укрепването на Украйна и предоставянето на надеждни гаранции за сигурност”, се казва в съвместното изявление.

Марко Михкелсон, председател на комисията по външни работи на естонския парламент, предупреди: “Днес може да остане в историята като черен ден за Европа“, добавяйки, че е време европейските лидери да “поемат съдбата си в свои ръце“.

Бившият британски външен министър Джеймс Клевърли разкритикува стратегията на Тръмп спрямо Украйна: “Започването на преговори, като едната страна трябва да се откаже, създаването на впечатление, че инвазията се отплаща, не е силен ход. Режимите наблюдават отблизо”, предупреди той.

Полският премиер Доналд Туск не остана настрана. Той призова за “справедлив свят” и Украйна и Европа да седнат на масата за преговори със САЩ. “Всичко, от което се нуждаем, е мир. Справедлив мир. Украйна, Европа и САЩ трябва да работят по това заедно. Заедно!“ каза той.

Конгресменът Марси Каптур нарече Украйна “бойната линия за свобода на европейския континент“ и каза, че Зеленский “трябва да води всякакви преговори от името на своята страна“.

Но унгарският външен министър Петер Сиярто, дългогодишен поддръжник на владетеля на Кремъл, прие положително разговора на Тръмп с Путин. “Живяхме във война три години и три години се надявахме, че войната ще свърши. Днес, благодарение на телефонния разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин, направихме голяма крачка към изпълнението на тази надежда“, каза той.

Кристия Фрийланд, кандидатът на Либералната партия на Канада за министър-председател и дългогодишен наблюдател на Русия, каза, че Отава “постоянно подкрепя Украйна“.

“Дори Чембърлейн през 1938 г. не падна толкова ниско”

Бившият шведски премиер Карл Билд остро разкритикува последните решения на Тръмп и неговия екип по отношение на Украйна. Той нарече подхода на Тръмп към преговорите “иновативен” – прави огромни отстъпки преди преговорите дори да започнат.

“Даже Чембърлейн през 1938 г. не падна толкова ниско“, каза бившият шведски премиер за подхода на Тръмп към преговорите.(УВести)

Още по темата:

ВАШИНГТОН: ВРЪЩАНЕТО НА ГРАНИЦИТЕ НА УКРАЙНА ОТПРЕДИ 2014-ТА Е НЕРЕАЛНО