Киев, 08 февруари 2025.- Анализатори от Института за изследване на войната (ISW) твърдят, че Кремъл разширява информационната си кампания, за да прикрие степента на негативното въздействие върху руската икономика заради войната в Украйна, се посочва в доклад на института.

Кремъл продължава информационната си кампания, вероятно насочена както към вътрешната, така и към международната аудитория, за да прикрие степента на отрицателно въздействие на водената от Русия война в Украйна върху руската икономика.
Вчера премиерът на Русия Михаил Мишустин се срещна с президента Владимир Путин, за да обсъдят състоянието на руската икономика. “Мишустин заяви, че БВП на Русия е нараснал с 4,1% през 2024 г., главно поради “интензивния” растеж на руската преработвателна промишленост – вероятно имайки предвид изграждането на отбранителната промишлена база на Русия след началото на пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.”, казват анализаторите.
Мишустин твърди, че основните фактори, допринасящи за растежа на руската преработвателна промишленост, са машиностроенето, транспортното машиностроене, автомобилостроенето и компютърното и електронното оборудване. Той също така заяви, че инфлацията в Русия е достигнала 9,52% през 2024 г., докато Путин спомена на 03 февруари т.г., че инфлацията вече е била 9,9%. “Реалната инфлация в Русия обаче е много по-висока от официалните статистически данни, които Кремъл е склонен да оповести (някои проучвания сочат, че нивото на инфлация в Русия е по-близо до 20%)”, се казва в доклада.

Мишустин изтъкна ниското ниво на безработица в Русия от 2,5% през 2024 г., но само накратко призна значителния недостиг на работна ръка в Русия като причина за ниското ниво на безработица в страната.
Руският премиер отбеляза, че през 2025 г. икономическият растеж на Русия може да бъде по-малко значим, тъй като е много важно да се спре инфлацията и да се осигури дългосрочен икономически растеж. “Това вероятно е сигнал да се подготви руското население за икономически трудности през 2025 г. Мишустин и Путин също така се опитаха да представят руската икономика като стабилна в условията на международен икономически натиск. Мишустин заяви, че руският горивно-енергиен комплекс се “адаптира и намира нови пазари”.
Михаил Мишустин твърдеше, че руската икономика “успешно се е справила” с “безпрецедентния санкционен натиск” през последните години и че антируските санкции вредят повече на страните, които са ги наложили, отколкото санкциите вредят на Русия. Путин също така се опита да представи руската икономика като по-силна и растяща по-бързо от западните икономики. Въпреки това “Мишустин и Путин не споменаха по-специално, че Руската централна банка е повишила лихвения процент до 21% през октомври 2024 г. или как Русия е използвала средства от Фонда за национално благосъстояние, за да финансира военните си усилия през последните три години. Ликвидната част на руския държавен инвестиционен фонд може да бъде изчерпана до есента на 2025 г.”, смята ISW.(УВести)