Киев, 08 февруари 2025. – За Украйна сценарият, при който протичат политическите процеси като в Грузия, е много реалистичен. Това заяви Олга Айвазовска – ръководител на гражданската мрежа “Опора“ (“Основа”), четем в “Глав.ком”.

“Трябва да сме подготвени, че грузинският сценарий е много реалистичен за нас. Ние преживяхме много по-страшна трагедия през тези години на война. Искането за мир може да се трансформира в политически проекти, които ще ви кажат: “ние сме за мир, ние сме против войната, ние сме дори против Русия, но нека не търсим пътя към ЕС или НАТО, а към собствената си безопасна история на развитие и последващо разбирателство“, каза пани Олга.
Според Айвазовска, в случая с Грузия след войната властите са изразили тезата, че страната не трябва повече да създава проблеми на Русия, за да не “се събуди звярът“. “Но да не събудиш звяра понякога означава да го приемеш в овча кожа“, сподели тя.
Айвазовска твърди, че проруските групировки в Украйна са станали по-гласовити. Според нея, те вече не практикуват автоцензурата, която съществуваше на определен етап от войната, по-специално през 2022 г. Тогава, отбелязва Айвазовска, медиите са били по-сдържани и антикорупционни, а неправителствените организации са се фокусирали върху това да помагат на страната. “Ето защо на основния въпрос “искате оръжие или антикорупция” се отговаряше с “първо оръжие”. Сега това гражданско споразумение е нарушено. Тези, които имат глас, понякога го използват не за да помогнат на Украйна да оцелее, да се направят реални реформи или да се привлече вниманието към реален проблем, а за да вдигнат шум и осведоменост. Това вече е пълноценен политически процес, целящ да раздели хората на приятели и врагове”, заяви ръководителят на “Опора”.
Олга Айвазовска отбеляза, че първото нещо, което става при такива обстоятелства, е сегментирането. Налице е разделение на “приятели“ и “врагове“ и се появява една група “блато” – тези, които не са взели решение: “Той е приятел, той е враг, а той е, както обичат да казват политическите технолози, е “блато“ – тези, които все още не са решили. Всяка кампания е насочена именно към тази група. И именно с тази група трябва да се работи най-много: да се обясни кой кой е, дали наистина е звяр или овца. Историята на страха от войната поражда ирационални решения, които не могат да бъдат допуснати в първите следвоенни избори”.
От САЩ долитат гласове за необходимостта от провеждане на избори в Украйна, като се аргументира, че повечето демократични държави провеждат избори по време на война. Същевременно, Русия манипулира и разпространява фалшификати, според които правителството в Украйна уж е нелегитимно (избори за президент и парламент трябвало да се състоят през 2024 г.). Обаче се игнорира Конституцията, според която провеждането на избори по време на военно положение е забранено. През тази седмица държавният глава Володимир Зеленский удължи военното положение и мобилизация с още при месеца.(УВести)