Киев, 11 януари 2025 г. – След почти седмица активни боеве в Курска област, РФ, напредъкът на Украйна е минимален, с незначителни успехи в някои райони, докато Русия напредва по левия фланг и пленява украински войници, пише WP.
Според изданието, Украйна постепенно губи територии поради интензивния руски обстрел. “Това бяха трудни дни“, пише един от украинските войници, участващи в боевете. “Руснаците атакуваха едновременно от различни посоки. Те успяха да постигнат успех в някои райони. На няколко места премиха границата [с Украйна], но ние успяхме да си върнем тези позиции“.
Журналистите пишат, че продължаващото внимание на Украйна към Курска област показва важността на региона за Киев, особено с наближаването на встъпването в длъжност на Тръмп (20 януари), което може да засили натиска върху двете страни за постигане на споразумение чрез преговори.
Междувременно Русия се опитва да си възвърне контрола над района, но задържа значителна част от войските си в Източна Украйна, където, според съобщенията, тази седмица руските сили са превзели украинския град Курахове. Украински официални лица опровергаха съобщенията сутринта на 11 януари.
С наближаването на инавгурацията на Тръмп Москва, която разполага с повече жива сила и ресурси, има по-малко основания от Украйна да смята, че идването му на власт ще промени незабавно “играта“, отбелязва WP.
Статията се позовава и на севернокорейските военни, които “често пренебрегват дроновата заплаха и продължават атакуват, дори когато наблизо са ранени или убити техни другари“. Руските войски ги следват, за да затвърдят напредъка.
Миналия месец, според войника Олег, 400-500 севернокорейски войници са атакували украинските позиции, като числеността им е била много по-голяма от тази на украинските военни. Битката е продължила осем часа, докато украинците са изразходвали всичките си боеприпаси и са били принудени да се оттеглят.
Според вестника, украинците са пленили един севернокореец и са му оказали първа помощ, но той е починал от раните си, преди да бъде разпитан.
Олег пише, че севернокорейците имат съвсем различен подход към боеве: “Те са много свежи. Когато руснаците се сблъскват със загуби, те се оттеглят, но севернокорейците просто продължават напред”.(УВести)
Още по въпроса:
УКРАИНСКИ ВОЙНИЦИ ЗА ПЪРВИ ПЪТ ПЛЕНИХА СЕВЕРНОКОРЕЙЦИ В КУРСКА ОБЛАСТ