Киев, 05 януари 2025 г. – Днес всичко е съвсем очевидно и виждаме само три сценария. Оптимистичен, песимистичен и реалистичен. Кой от трите ще се реализира, зависи от активността на нашите партньори, цените на петрола и резервите за издръжливост на страната-агресор, наречена още бензиностанция. Да започнем с най-позитивния, пише Кирил Сазонов, военен, политолог и журналист, за Glav.com.
Оптимистичен сценарий
След фактическия отказ на Кремъл да преговаря по условията на САЩ (планът на Тръмп, който Москва вече публично отхвърли), Белият дом следва логичен сценарий. Този сценарий вече беше изказан от много политици. За нормален преговорен процес Украйна трябва да бъде силна и въоръжена до зъби. Бих добавил, че Русия трябва да бъде… най-общо казано, бледа. Ние получаваме бързо и много модерни оръжия. Оръжия, а не обещания, както при Байдън. А Русия получава реални санкции, плюс това, САЩ драстично увеличават добива на петрол световната му цена на падне.
Късна пролет или лято – картината на фронта се променя в наша полза, вместо пълзящото настъпление на окупаторите виждаме успешни набези и контраатаки на украинските въоръжени сили. За Кремъл става все по-трудно да плаща за войната, икономиката и бюджетът са в криза, недостигът на снаряди и ракети става все по-осезаем, а ударите с украински ракети по цели в Русия стават все по-чести и болезнени. Под натиска на тези фактори Москва отправя молба за мир и се съгласява с условията на Украйна и Запада.
Песимистичният сценарий
Този сценарий е подобен на оптимистичния в действителност, но е много по-разтегнат във времето. Оръжията не се доставят толкова бързо и в толкова големи обеми, колкото е необходимо. Китай и Северна Корея, независимо от цената, отначало продължават да подкрепят Русия с пари и оръжия само и само да не потъне. Но китайската икономика не се справя много добре, затова в края-на-краища Пекин тегли на Москва една чувствителна заради големите преговори със САЩ. В крайна сметка Вашингтон и Пекин сядат да преговарят и намират общ знаменател. В тази ситуация Русия вече не е необходима и просто е изоставена. Украйна се превръща в сериозен играч в регионалната лига и в аванпост на Съединените щати. Финалната линия е краят на 2025 г., началото на 2026 г.
Реалистичен сценарий
Смесица от първите два варианта. Отблъскване на Русия, която е прекалила, и САЩ и Китай, без да бързат, обсъждат как да активизират мащаба на търговията помежду си. Москва няма друга възможност, освен да се превърне в разменна монета в тази търговия. Присъствието на бензиностанция като равностоен партньор на масата за преговори дори не е желателно. В този случай финалната линия е по-близо до края на 2025 г.
Действията ни при всеки от тези сценарии са едни и същи. Работим в активна отбрана, което означава, че трябва да сме готови за смели набези и контраатаки в подходящия момент. Ще спечелим всички козове в преговорите и територията главно на бойното поле. Курск остава важен фактор. Донецка област е мястото на основното противопоставяне. Вътрешният фронт, икономиката – всички не се отчайваме, не вярваме в “краят идва след два или три месеца“, а да работим в маратонски режим за постигане на крайния резултат. Рецептата е проста и не се променя при никакъв сценарий, дори ако крайният срок бъде удължен или намален по обективни причини, предлага Кирило Сазонов.(УВести)