Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ВОЙНАТА НА ДРОНОВЕТЕ: КАК ЕВОЛЮИРАХА БОЕВЕТЕ НА ФРОНТА В УКРАЙНА

Киев, 04 януари 2025 г. – Минохвъргачките и артилерията се използват активно във войната в Украйна от самото начало. В същото време безпилотните летателни апарати – дронове, са еволюирали от нещо ново през 2022 г. до предпочитано оръжие през 2023 г. за контрол на цялото тактическо пространство, смята Самюел Бендет, експерт по БПЛА в британския Център за военноморски анализи.

Според The Guardian, използват се както тактики на единични удари, така и целенасочени “бомбардировки“, когато свалянето на дронове може да продължи с часове и да спре атаките на пехотата.

Въпреки че животът на батерията ограничава времето за полет, FPV дронът-камикадзе може да измине 20 км при хубави метрологични условия. Тъй като основният фокус е върху спестяването на средства, приоритет все още имат дроновете-бомбардировачи, които действат в радиус до 5 км и се връщат след атака.

Първоначално дроновете в Украйна бяха инициирани от гражданското общество, когато военните, техните приятели и роднини събираха средства и закупуваха БПЛА за въоръжените сили. По-късно украинците на домашния фронт започнаха да сглобяват тези апарати в домовете и гаражите си. След това те бяха изпращани в бригадни работилници за модификация. Сега балансът се променя.

Към декември министерството на отбраната на Украйна е снабдило армията с 1,1 млн. FPV дрона и 100 000 по-сложни устройства. Русия е предоставила на окупационните сили от 1,2 до 1,4 млн. БПЛА. По този начин се поддържа паритет в този вид въоръжение. В технологично отношение разликата между страните е малка – всяка от тях моментално копира другата.

В момента дроновете се използват активно за противодействие на руските безпилотни самолети и дори започнаха да се използват за преследване на руски хеликоптери. През лятото на 2024 г. са регистрирани две украински успешни попадения.

Освен това, за пилотиране и насочване все по-често се използва изкуствен интелект (ИИ). Появиха се и сухопътни и морски безпилотни летателни апарати. Очаква се, че ако войната продължи, мащабът на производството и разнообразието на БПЛА само ще се увеличават. В същото време заглушаването със средства за радиоелектронна борба е енергоемко и трудно за поддържане. Самата РЕБ изисква изпращането на по-силни и разрушителни сигнали.

Като се има предвид, че Доналд Тръмп скоро ще се върне в Белия дом и може да спре или намали подкрепата на САЩ, патентованите технологии ще станат още по-важни за Украйна.

Миналата година Украйна създаде Сили за безпилотни системи. Командващ на този вид войски е Героят на Украйна Вадим Сухаревски.

През 2024 г. високоскоростните, маневрени БПЛА с размер на една чиния за вечеря се превръщат в ключово оръжие на украинската отбрана. Те станаха в ефективно средство за противодействие на масираните наземни атаки на Русия.

На 31 декември 2024 г. украинските военни за първи път в света унищожаха въздушна цел (два хеликоптера Ми-8) с помощта на “Магура V5“ – морски ударен дрон, оборудван с ракети.(УВести)