Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

“СВЯТ НА ОПАСНОСТИ И ВЪЗМОЖНОСТИ”: АНАЛИЗАТОР РАЗКРИВА КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ ОТ ТРЪМП

Киев, 02 януари 2025 г. – Тази година изглежда много по-сложна от гледна точка на глобалните геополитически събития. Светът, изпълнен с опасности, се приближава до момент, в който сенчестите конфликти могат да прераснат в открита война, пише Матю Камински – журналист, бивш главен редактор на Politico и анализатор във Financial Times и Wall Street Journal.

В същото време експертът нарича 2025 г. “време на безпрецедентни възможности“: научните пробиви и развитието на технологиите, базирани на изкуствен интелект, променят живота ни към по-добро. Този контраст между опасност и потенциал е поредният удар, който принуждава света да реагира.

Новият глобален пейзаж след изборите през 2024 г.

Повечето демократични държави са приключили своите избори. В много от тях са се сменили политическите лидери: Мексико, Индия, Южна Африка, Обединеното кралство, Франция и ЕС преживяха значителни политически трансформации. В същото време Китай, Русия и Иран продължават да ограничават свободата на избор, но са изправени пред различни предизвикателства.

Връщането на Доналд Тръмп на власт в САЩ може да се окаже повратна точка, пише Камински. Неговата втора администрация идва с по-голяма амбиция, увереност и желание за радикална промяна на вътрешната и външната политика. Това предизвиква тревога сред опонентите и надежда сред съюзниците.

Слабите автокрации са заплаха за света

Китай и Русия, въпреки привидната си сила, стават все по-слаби. Делът на Китай в световната икономика намалява, а Русия е изправена пред по-дълбоки икономически проблеми заради войната в Украйна. Иран понесе сериозни загуби в Близкия изток, като загуби ключови съюзници след падането на режима на Асад в Сирия и ударите срещу Хамас и Хизбула.

Слабостта им обаче ги прави по-опасни: те се опитват да запазят привидната си сила в името на вътрешната стабилност. Това създава риск от нови авантюри, като, например, китайско нахлуване в Тайван или ескалация на руската агресия в Украйна.

Геополитиката – ролята на САЩ

САЩ приключват годината в по-добра позиция, отколкото я започнаха. Икономиката на страната се представя силно, а технологичното и военното ѝ лидерство остава неоспоримо. Въпреки това предизвикателствата пред Тръмп през втория му мандат са значителни. Той ще трябва да докаже решимостта си в три ключови региона: Украйна, Близкия изток и Азия.

В Близкия изток САЩ могат да се възползват от падането на Асад и отслабването на Иран, за да нормализират отношенията на Израел със Саудитска Арабия. В Европа ключовата задача ще бъде сдържането на Русия и подкрепата за Украйна, тъй като нейната победа е важна не само за Европа, но и за сдържането на Китай в Азия.

Камински отбелязва, че завръщането на Тръмп предизвиква смесени чувства. Макар че неговият решителен и прагматичен подход може да укрепи САЩ, съюзниците се съмняват в неговата надеждност. Неговата непредсказуемост може да бъде предимство в преговорите, но и риск за международната стабилност.

Анализаторът подчертава, че Тръмп има възможност да предефинира американското лидерство, като го направи по-решително и ефективно. В същото време той ще трябва да намери баланс между вътрешната подкрепа и външната политика, която да укрепи позициите на САЩ в света.(УВести)