Киев, 01 януари 2025 г. – От днес Украйна е пълноправен член на Международния наказателен съд, след като ратифицира Римския статут. МНС има юрисдикция по отношение на най-тежките международни престъпления, включително геноцид, престъпления на агресия, военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Говорителят на МНС Фади Ел Абдал заяви, че Украйна вече има право на глас при одобряването на бюджета, приемането на промени в Римския статут, избирането на съдии, бъдещия прокурор и неговите заместници и др.
На въпроса за украински съдия в МНС говорителят на съда отбеляза, че Украйна като член има пълно право да предлага кандидати. Решението ще зависи от гласуването на Асамблеята. Той добави, че има определени изисквания за опит на съдиите в МНС, особено в областта на международното и наказателното право.
“Освен това, трябва да сте квалифицирани за най-високите съдебни длъжности в родната си страна. Шестима съдии на МНС се избират на всеки три години. Така че, разбира се, се надяваме, че Украйна ще участва във всички възможни варианти за сътрудничество и подкрепа на Международния наказателен съд, включително номиниране на кандидати за съдии, а също така ще допринесе за увеличаване на броя на украинските колеги в МНС“, каза Фади ел-Абдал.
Сред изискванията към съдиите на МНС е владеенето на поне един от двата официални езика – английски или френски.
Говорителят подчерта, че МНС не води дела срещу държави, а винаги става въпрос за индивидуална отговорност за престъпления. Той обясни, че не е необходимо Украйна да започва ново разследване на руските военнопрестъпници. Той не изключи възможността да бъдат образувани нови дела и повдигнати нови обвинения.
Римският статут е международен договор, с който е създаден Международният наказателен съд. Той е подписан от 125 държави и определя процедурата за работа на МНС, както и установява престъпленията, които попадат под неговата юрисдикция.
През 2024 г. Украйна ратифицира Римския статут. Президентът Володимир Зеленский подписа съответния закон в Деня на независимостта, на 24 август м.г. Тази стъпка позволи на Украйна да стане пълноправен член на МНС.(УВести)