Киев, 01 януари 2025 г. – Днес, в 07:00 ч., в интерес на националната сигурност, украинското правителство спря преноса на руски природен газ през територията на Украйна.
Официален Киев предварително информира за това международните си партньори в съответствие с установената процедура, съобщава Цензор.Нет.
“Ние спряхме транзита на руски газ, това е историческо събитие. Русия губи пазари и ще претърпи финансови загуби. Европа вече реши да се откаже от руския газ. А европейската инициатива Repower EU предвижда точно това, което Украйна направи днес“, заяви украинският министър на енергетиката Герман Галушченко.
От 01 януари тази година украинската газопреносна система (ГТС) работи в режим без транзит на руски газ. Газовата инфраструктурата беше предварително подготвена за работа в режим на нулев транзит и за осигуряване на надеждни доставки на газ за украинските потребители.
В същото време Euronews съобщава, че това бележи края на петгодишното споразумение, подписано през 2019 г. между двете враждуващи страни, което позволяваше на Москва да изнася природен газ за континента транзитно през Украйна, преди да го пренасочи към крайната му дестинация.
Украинският президент Володимир Зеленский преди известно време заяви, че не планира удължаване на споразумението. Той подчерта, че това решение е важно, за да се попречи на Кремъл да “печели допълнителни милиарди“ от украинската кръв. “Когато Путин получи властта в Русия преди повече от 25 години, годишният пренос на газ през територията на Украйна в Европа възлиза на 130+ млрд. куб. м. Днес транзитът на руски газ е нула. Това е едно от най-големите поражения на Москва”, подчерта Зеленский.
“Затварянето на най-стария руски газов маршрут към Европа слага край на десетилетие на бурни отношения с континента, които започнаха през 2014 г. с анексирането на украинския Кримски полуостров“, пише Euronews.
Данните, публикувани от Брюксел, показват, че руският газ е представлявал около 8% от общия внос на газ в ЕС през 2023 г. За сравнение, през 2021 г. тази цифра е била над 40%.
ЕС потърси алтернативни енергийни източници в Катар и Съединените щати. Очевидно, тази диверсификация е била ефективна, тъй като “Газпром“ регистрира загуба от 6,73 млрд. евро за първи път от четвърт век насам.
Въпреки факта, че Брюксел значително намали вноса на руски газ, редица източни държави от ЕС все още са силно зависими от него. Държави като Австрия и Словакия внасят огромни количества руски газ, които носят на Москва приходи от около 5 млрд. евро. Словакия дори заплаши да спре да продава електроенергия на Украйна, ако Киев не продължи транзита на газ.
Виена твърди, че не очаква прекъсване на доставките, тъй като разполага с диверсифицирани източници, внасяйки втечнен природен газ през Италия и Германия, и е натрупала големи резерви.
Словакия също се е подготвила и не съобщава за недостиг, въпреки че Братислава сега ще трябва да плати допълнителни такси за транзит на стойност около 177 евро по алтернативни маршрути, тъй като сега газът ще се внася от запад, а не от изток.
Очаква се да бъдат засегнати и други европейски държави извън ЕС. Молдова е една от тях.(УВести)
Още по темата:
ОЛЕНА ЗЕРКАЛ: РУСИЯ ОТНОВО ИЗПОЛЗВА ПРИРОДЕН ГАЗ КАТО ГЕОПОЛИТИЧЕСКО ОРЪЖИЕ