Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

НАЙ-ГОЛЯМОТО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО НА 2025-ТА

Киев, 31 декември 2024 г. – С наближаването на края на годината украинците обобщават резултатите от 2024 г. и разсъждават върху предизвикателствата пред Украйна през следващата 2025 г. И по принцип всичко е съвсем очевидно, пише за агенция УНИАН проф. Андрий Длигач, доктор по икономика, преподавател в Киевския национален университет “Тарас Шевченко“, председател на Advanter Group, съосновател на Центъра за икономическо възстановяване.

проф. Андрий Длигач

Настроенията на бизнеса през последните месеци не са добри, меко казано. Икономическият растеж се забавя. Причината е в действията на правителството, които влошават условията (необосновани промени в данъчната система вместо системни реформи, отказ от мобилизация за фронта на критичен персонал на компаниите), проблеми с достъпа до финансиране, електричество и логистични пътища. Недостигът на кадри в предприятията вече е надхвърлил границата от 30%, според проучване на Advanter Group.

Влошава се съотношението между работещите и пенсионерите и хората с увреждания, то вече е критично за икономиката и държавния бюджет.

Голямото разпространение на проблемите с психичното здраве сред украинците (над 60%) и желанието на младите хора да напуснат Украйна (83%) оказват значителен натиск върху способността на страната да се развива стратегически (изследване на Центъра за социална промяна и поведенческа икономика).

Крещят и нерешените ключови социални въпроси за справедливост, пенсионна реформа, обща визия за бъдещето, стратегия и дефиниране на победата и др.

Глобалните сценарии също не са в полза на Украйна. Въпреки че през 2025 г. имаме гаранции за финансова и отчасти военна подкрепа, което премахва риска от икономически упадък, на масата няма разбиране за военна и/или политическа победа на Украйна.

Според един от популярно обсъжданите сценарии Съединените щати ще направят всичко възможно да пресекат влиянието на Китай върху Русия, което ще включва съгласие с предложенията за мир в Украйна с реално признаване (макар че едва ли ще бъде формализирано) на руския контрол върху окупираните територии, отмяна на някои санкции и т.н.

Този сценарий не е реалистичен от гледна точка на неговата “ефективност“. В края на краищата Китай няма лесно да се откаже от контрола над Русия, Украйна едва ли ще се съгласи на подобна “размяна“, а Русия едва ли ще се противопостави на Китай, дори ако империята бъде формално възстановена… Но опитът за неговото осъществяване е доста вероятен. Много по-вероятно е обаче войната да продължи, а САЩ да увеличат военната помощ за Украйна като отговор на провала на сценария за примирие.

От друга страна, ако сценарият за примирение бъде осъществен под една или друга форма, Украйна ще се изправи пред друго предизвикателство – вътрешнополитическо.

Към края на 2024 г. в чужбина има почти 7 млн. украински граждани

Как да не се отворят границите (и да се попречи на мъжете да напуснат преди следващата фаза на войната) в контекста на спирането на военното положение?

Как да се проведат избори и в същото време да се предотврати вътрешна конфронтация, която би отворила “портите“ за хибридната агресия на Русия? И много други въпроси…

По инерция подобен сценарий е по-скоро в полза на укрепването на Русия. А ако той бъде осъществен, украинското общество ще трябва бързо да порасне.

Но най-голямото предизвикателство на 2025 г. е да се подготвим за 2026 г.

Да, през 2025 г. ситуацията ще бъде трудна на фронта, в енергийния сектор, в икономиката, в демографията и в социалните отношения. Трудна, но не и катастрофална. Трудна, но контролирана. За сметка на това 2026 г. изглежда като отвъд хоризонта на събитията както за Украйна, така и за света.

Там, през 2026 г., могат да станат събития, които радикално ще променят този свят. И не говорим само за възможни пандемии, екологични и причинени от човека (включително такива, причинени от бързото развитие на изкуствения интелект) бедствия. И не става въпрос само за риска от трета световна война. Отвъд хоризонта на събитията е доста вероятно да се разпадне съществуващата система от международни договори и институции… В същото време светът не е готов за световна война, не познава достатъчно добре необходимите технологии и не е готов икономически.

Ето защо украинската адаптивност, иновативност и самодостатъчност на обществото могат да се превърнат в отговор на света и в основа за субективизацията на Украйна. С други думи, в бъдеще Украйна може да представлява интерес за глобалните партньори именно поради търсенето на отговори на новата система за сигурност, смята проф. Андрий Длигач.(УВести)