Киев, 28 декември 2024 г. – Въпреки всички хвалби за заместване на вноса, Русия не е успяла да произведе високопрецизни оръжия без западни компоненти с ЦПУ (цифрово програмно управление) и все още не може. Дори Китай, който също зависи от вносни части, не е помогнал. Но защо тогава руските ракети все още летят през Украйна?
Русия, въпреки амбициите си да създаде самодостатъчна военна индустрия, продължава да е критично зависима от западните технологии за производството на прецизни оръжия като експерименталната ракета “Орешник“, съобщава Financial Times. Това подчертава слабостта на нейната военна икономика под натиска на санкциите.
Два водещи руски института – Московски институт по топлотехника и компанията “Созвездие“, които разработват ракети, активно търсят специалисти с познания по системите с ЦПУ от Fanuc (Япония), Siemens и Heidenhain (Германия). Това оборудване е от ключово значение за производството на високопрецизни части и ракети.
Въпреки дългогодишните опити за развитие на собствена индустрия за ЦПУ, Русия все още не е успяла да създаде конкурентни аналози. Дори китайските машини, които Русия започна да купува в големи количества, са оборудвани с немски или японски контролери.
Въпреки че контролът върху износа значително затрудни доставките на машини с ЦПУ за Русия, Москва все още намира начини да заобиколи ограниченията. Например, през 2024 г. през Китай е доставено оборудване на стойност най-малко $3 млн., включително системи за управление Heidenhain TNC640, използвани в отбранителната промишленост.
Зависимостта от западните технологии е слабост на руската отбранителна промишленост. По-строгият контрол върху износа на ЦПУ и ключови компоненти може допълнително да отслаби способността на Русия да произвежда прецизни оръжия и технологии, да затрудни заобикалянето на санкциите.(УВести)