Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

УКРАЙНА ЩЕ МОЖЕ ДА ПРОДЪЛЖИ ДА ВОЮВА, АКО САЩ ДАДАТ ПОНЕ ТРИ КЛЮЧОВИ ТЕХНОЛОГИИ

Киев, 27 декември 2024 г. – Украинският финансов министър Сергий Марченко наскоро прогнозира, че без помощта на САЩ Украйна ще бъде в състояние да воюва поне до средата на 2025 г. В същото време източник, близък до военнопромишления комплекс в една от агенциите за сигурност, заяви пред “Дзеркало тижня”, че Киев ще може да продължи да воюва, ако САЩ предоставят поне три ключови технологии за възпиране на врага.

“Украйна може да продължи войната с подкрепата на страните от ЕС, поне що се отнася до боеприпасите и “консумативите“ за ежедневните бойни действия. Например, закупуването на един милион боеприпаси за Украйна струва около $3 млрд. А самите доставчици биха могли да доставят много повече боеприпаси, ако разполагат със съответното финансиране“, заяви източникът на “ДТ”.

В същото време източникът подчерта, че има технологии, които могат да бъдат предоставени на Украйна само от САЩ, тъй като те притежават производството и имат правата върху определен вид оръжие или оборудване. Става дума най-вече за три технологии:

– ракети Patriot PAC-3;

– ракети за HIMARS и достъп до сателити;

– геопространствено разузнаване и системите Starlink.

“ДТ” обяснява, че ракетите Patriot PAC-3 прихващат балистични и аеробалистични ракети като “Искандер” и “Кинджал”. Това означава, че без тях украинската ПВО няма да може да ни защити от руски балистични ракетни атаки в тила ни и дори срещу Киев.

“Алтернатива на Patriot е френският SAMP/T с ракета Aster. Въпреки това, според източници на “ДТ”, възможностите на тази система (от нея има само една или две батареи) са доста ограничени поради липса на ракети и компоненти“, пише изданието.

Ракетите GMLRS за системата HIMARS също са изключително важно оръжие за Украйна. В крайна сметка страховете на руснаците от удари от тази система им пречат да разполагат резерви и оръжейни складове на разстояние до 80 км от фронтовата линия. Такъв голям логистичен отпечатък значително усложнява воденето на бойни действия и принуждава противника да изразходва много ресурси за подкрепа на своите нападения.

“В ЕС няма аналози на тази система: Великобритания, Германия, Франция и Италия са въоръжени с РСЗО (ракетни системи за залпов огън) със същия тип ракети, които купуват от САЩ. Самата Украйна е разработила с РСЗО “Вилха“ с управляема ракета с обсег 70 км, но в настоящите условия на война (под въздействието на средства за радиоелектронна борба) тази система се оказа изключително съмнителна. Освен това, тя е налична само в няколко екземпляра и никога не е била произвеждана серийно, а изстрелванията на тези ракети са били по-скоро тестови“, обяснява изданието.

“Що се отнася до достъпа на Украйна до Starlink, сателитни изображения, координати от американските разузнавателни дронове Global Hawk и данни за насочване на ракетите Storm Shadow, SCALP и ATACMS, това също е критичен елемент от нашата отбрана. В края на краищата, без тази поддръжка нашите средства с далечен обсег на действие ще бъдат просто “слепи“, а Съединените щати имат фактически монопол върху тези данни.

“Така че, ако тези критични видове помощ продължат да се доставят на Украйна, Силите за отбрана ще могат да се противопоставят на врага още повече. В същото време източниците на “ДТ” във военното разузнаване на Украйна разглеждат три сценария за хода на събитията след идването на Доналд Тръмп на власт. Те включват пълно спиране на помощта, намаляване на нейния обем и обратното – увеличаване, ако Русия откаже да преговаря за мир“, заключава изданието.

Припомняме, че Доналд Тръмп заяви, че вероятно ще намали военната помощ за Украйна по време на своето президентство. Той каза това в интервю преди срещата си с президента Володимир Зеленский в Париж.

В същото време The New York Times отбеляза, че на Байдън няма да му стигне оставащото до 20 януари време да отпусне оставащите $5,6 млрд. долара за Украйна. В същото време The Times подчертава, че Тръмп ще има възможност да контролира $6,5 млрд. помощ за Украйна след края на мандата на Байдън. Вестникът предполага, че републиканецът може да заплаши Путин с тези пари и да го постави в позиция да избира между това да седне на масата за преговори или да се изправи пред ускорени доставки на по-смъртоносни оръжия за Украйна.(УВести)

HIMARS в действие