Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ПОЧИНА ПРИЯТЕЛКАТА НА ВОЛОДИМИР ИВАСЮК, НА КОЯТО ТОЙ ПОСВЕТИ “ЧЕРВЕНА РУТА”

Киев, 26 декември 2024 г. – Вчера в Чернивци почина лекарката Мария Марчук, на която Володимир Ивасюк – знаменит украински композитор и текстописец, посвещава популярната до ден-денеш песента “Червена рута“. Това съобщи Михайло Павлюк, заместник-председател на областния съвет и племенник на Ивасюк.

Мария Марчук (Соколовска)

Мария Марчук (моминска фамилия – Соколовска) е работила като общопрактикуващ лекар. Тя се запознава с Ивасюк в Чернивецкия медицински институт през втората половина на 60-те години на миналия век, където учат заедно, а след това и свирят в оркестър, съобщава издание “Главком“.

Марчук разказва, че от свои приятели е научила за влюбване на Ивасюк в нея – той не ѝ е казал за това. През 1970 г., докато учи, Ивасюк написва песента “Червена рута“, която посвещава на Мария. Тя пази листа с написаната на ръка песен през целия си живот.

Володимир Ивасюк и Мария Соколовска

Легендарният композитор е загинал при неизяснени обстоятелства през 1979 г. (намерен е в гората край Лвив обесен), кога е само на 30 години и учи в Лвивската консерватория. За толкова кратък живот той е създал почти 150 песни, както и камерни произведения, симфонични сюити и музика за театрални постановки. Той е бил професионален лекар и изключителен художник. Свирил е на цигулка, пиано, китара и виолончело. Володимир Ивасюк е смятан за основоположник на поп музиката в Украйна.

Сред най-известните песни на композитора са: “Отлетяха жеравите“, “Ще отида в далечните планини“, “Червена рута“, “Водограй“, “Песента ще бъде сред нас“, “Два цвята“, “Любовта цъфти само веднъж“, “Балада за малвите“, “Приспивна“ и др. (“Відлітали журавлі”, “Я піду в далекі гори”, “Червона рута”, “Водограй”, “Пісня буде поміж нас”, “Два кольори”, “Лиш раз цвіте любов”, “Балада про мальви”, “Колискова”).

В Чернивци Володимир Ивасюк донася първите си творби на местния композитор Левко Дуткивски. В този творчески тандем се появиха прекрасни композиции, които бяха изпълнени от групата “Смеричка“. Солисти на популярния ансамбъл бяха приятелите на Володимир поп певците Назарий Яремчук и Василь Зинкевич.

Володимир Ивасюк пише много от песните си под псевдоним, тъй като не е член на Съюза на композиторите и затова известните групи нямат право да ги включват в репертоара си. Въпреки това песните на Ивасюк печелят много конкурси в СССР и в чужбина, пеят се от Камчатка до Карпатите, а “Червена рута” се превръща в истински световен хит. Твърди се, че песента е една от най-известните украински песни в света. Тя е изпълнявана от такива известни певци, като София Ротару, Назарий Яремчук, група “Плач Еремия“, Тото Кутуньо, Вахтанг Кикабидзе и др. “Червена рута” се е превърнала в любима сред украинските футболни фенове. От 2018 г. тя е официалната песен на украинския национален отбор по футбол.

Благодарение на творческия тандем на Ивасюк и Ротару музиката на украинския композитор става известна в целия СССР. Заедно те издават гигантски диск с 12 песни на композитора в изпълнение на певицата. Дискът “Песни на Володимир Ивасюк в изпълнение на София Ротару“ става първият и единствен концептуален диск на украински език в света.

Младите артисти придобиват популярност по време на снимките на първия украински мюзикъл “Червена рута“ (заснет в карпатското градче Яремча). София Ротару и Василь Зинкевич изпълняват главните роли. В мюзикъла звучат много от песните на Володимир Ивасюк.

Володимир Ивасюк е не само музикант, но и патриот на Украйна. Той се опитва да възроди любовта на украинците към тяхната култура и да се противопостави на пропагандната идея за един велик “съветски народ“, за което постоянно е следен от КГБ. Песните на украински език, написани от Ивасюк, печелят всесъюзни и международни конкурси, което спомага за популяризирането на родния език.(УВести)

Тук може да чуете “Червена рута” в изпълнение на Василь Зинкевич и София Ротару и на стадион в Украйна преди голямата война.