Киев, 25 декември 2024 г. – Тазгодишната война не се разви в полза на Украйна. Забавянето на помощта от основния ѝ съюзник – САЩ, заедно с проблемите в самата армия, не помогнаха за ограничаване на натиска на Русия. Москва провежда настъпателна операция вече повече от година и отбелязва пълзящ напредък, пише РБК-Украйна.
Сега Русия съсредоточава усилията си върху превземането на южната част на Донецка област – район, в който окупационните сили направиха най-големия си пробив от година и половина насам, след като превзеха Авдиивка. Най-трудните участъци от фронтовата линия са в района на Велика Новосилка и Курахово.
Първият от тях, откъдето украинските сили се придвижиха по време на контранастъплението през 2023 г., сега е полуобкръжен. Северно от Велика Новосилка руснаците са отрязали два пътя от града. На юг окупаторите успяват да си върнат контрола над някои от селищата по поречието на река Мокри Яли, които са освободени от украинските войски през 2023 г. В същото време нашите части, защитаващи намиращото се там село Макаривка, бяха заплашени от обкръжаване.
Курахово – важен отбранителен център на украинските въоръжени сили в южната част на Донецка област, е почти под контрола на агресора, с изключение на територията на Кураховската ТЕЦ. Положението е тежко и на юг от нея – в района на така наречената “Кураховски чувал“.
Освен това, фокусът на противника, ако Курахово бъде превзет, вероятно ще се премести към Покровск. Най-близките вражески позиции до този град са на шест километра на юг и изток. През следващите месеци окупаторите ще се съсредоточат върху приближаването към града от север, от района на Гродивка и евентуално от югозапад, създавайки условия за полуобкръжаване на града. Едва след това руснаците ще преминат към фронтални атаки.
Други два трудни района са околностите на Торецк и Часовий Яр, където боевете продължават от няколко месеца. Превземането на тези два града се вписва в плана на противника да окупира северната част на Донецка област. Ако Торецк и Часовий Яр бъдат окупирани, тези две вражески групи ще се придвижат към Константинивка, а след това към агломерацията Славянск-Краматорск. Въпреки това операцията по превземането на този район все още е в много ранен етап.
За да окупират тази агломерация, руснаците трябва да “решат“ поне още няколко трудни задачи на север от нея. Първата задача е да се овладее целият ляв бряг на река Оскил в посока Купянск, откъдето врагът да може да се придвижи на юг по реката, разполагайки с прикрит фланг. Преди месец врагът проби на брега на Оскил, но оттогава не успя да разшири това навлизане под контраатаките на нашите войски.
Втората задача, която все още не е решена от агресора, е завземането на плацдарма край Святогирск и Лиман, откъдето той вече планираше да атакува Славянск през 2022 г. и над който загуби контрол през есента на същата година по време на нашето контранастъпление. И третата пречка за руснаците е съществуването на нашата Сиверска дъга, кяйто все още може да се счита за най-стабилния участък от фронта, въпреки че врагът напоследък засили атаките там. Тоест битката за Славянско-Краматорската агломерация не изглежда като близка перспектива.
Отделна опорна точка, където също се водят тежки битки, е Курска област. Руските и севернокорейските войски атакуват този плацдарм от различни посоки: от северозапад, североизток и югоизток. Войниците на КНДР успяват да се приближат до Мала Локня и да проникнат в Плехов, което руските части не са успявали да направят досега. Като цяло, според някои публикации, нашите военни все още контролират 45% от територията в Курска област, която са владеели в пика си, в началото на август. Крайният срок, определен от Кремъл за пълното изтласкване на украинската армия от Курска област, е 1 март 2025 г.
Още две области в Южна Украйна остават застрашени. Няколко информирани източника потвърдиха, че Москва не се е отказала от идеята да започне офанзива в Запорожка област и да се придвижи към Херсон. Нещо повече, според тях готовността на противника да атакува десния бряг на Херсонска област е по-висока от тази на Запорожска област.
“Нашите военни очакват, че основният удар тук може да падне в района на Пятихатки, успореден на река Днепър – това е зоната на отговорност на вражеската групировка “Днепър”. Но в същото време те не изключват и противникови действия в района на Гуляйполе. Що се отнася до Херсонска област, то окупаторите вече са направили опити да започнат действия към десния бряг на Днепър. Последният от тях беше миналата седмица, когато руски диверсионни разузнавателни групи се опитаха да пробият до Антонивския мост откъм Олешки. Тези опити бяха отблъснати.
Събеседниците на изданието посочват, че решението за започване на офанзива срещу Херсон вече е взето. Операцията ще бъде ръководена от командира на руските въздушнодесантни войски генерал Михаил Теплински. Според РБК-Україна, в настъплението може да участват около 4000 щурмоваци. Те включват 61-ва отделна бригада морска пехота на РФ, както и въздушнодесантни войски, като например 7-ма десантно-щурмова дивизия на ВДВ. Символично е, че именно десантните войски се оттеглят от Херсонска област през есента на 2022 г. В същото време е възможно да има две направления на атаките: едното на север, близо до Нова Каховка, а другото – на юг от Херсон.
Началото на активните действия на окупаторите пряко зависи от времето и успеха на действията на Русия в Курска област. За да се придвижат към Херсон, окупаторите ще трябва да преминат река Днепър. Там няма запазени мостове. Това означава, че те ще трябва да преминат реката с лодки или чрез изграждане на преходи. Въпреки това в някои части на Днепър, след като агресорът взриви водноелектрическата централа “Каховка“, се образува блато, което замръзва в студено време и ще улесни преминаването. Врагът също е наясно с това.
Част от парашутистите от военната групировка “Днепър” е изпратена в помощ на руските части в Курска област и все още не са се завърнала. Източниците на изданието обаче се съмняват в успеха на плановете на Москва, като се има предвид сложността на подобна операция и фактът, че украинските войски вече са готови да посрещнат противника на десния бряг на реката.(УВести)