Киев, 24 декември 2024.- Украйна продължава да развива ракетната си промишленост въпреки несигурността относно по-нататъшната военна помощ от страна на съюзниците си. Ракетната програма на Украйна включва и ракета “Трембита“ с обсег на действие 200 км, съобщава The Economist.
Какво е известно за развитието на ракетната програма на Киев?
Отбелязва се, че “Трембита“, която лети със скорост 400 км/ч и има обсег от 200 км, е един от няколкото ракетни проекта, които Украйна се надява да помогнат за съживяването на вътрешната ѝ промишленост.
Двигателят на ракетата “Трембита“ е съвременна версия на импулсен реактивен двигател за $200. Този двигател първоначално е използван в германската бомба V-1 през 1944 г.
В Украйна обаче се разработва по-мощен модел, който да достигне до Москва. Масовото производство е планирано за периода след окончателните полеви изпитания.
Но Украйна все още се нуждае от време, с което може да не разполага. Високопоставен служител на Службата за сигурност заяви, че ще е необходима поне една година, за да се произведат ракети в брой, обхват и възможности, които могат сериозно да застрашат Русия.
Друга трудност са финансите. Правителството подкрепя производството на всяка ракета, за която е доказано, че може да лети. На частните производители се предлага 25% печалба, същата като на производителите на дронове.
Други ракетни проекти в Украйна
The Economist пише, че около пет нови ракетни системи и дронове, както и дузина по-малки проекти, са готови за полет. Най-известните от тях са ракетата “Нептун“, която е адаптирана от противокорабно оръжие и потопи руския флагмански кораб „Москва“ през 2022 г., и тактическата балистична ракета “Гръм-2“ или “Сапсан“ (снимката горе).
Заместник министър-председателят на Украйна Михайло Федоров заяви, че 2025 г. ще бъде “годината на украинската крилата ракета“.
Тайно производство
Според един от източниците, новото партньорство със западните съюзници е най-добрият начин за увеличаване на производството. Но не всяка страна е готова да сподели своя опит и компетентност, оборудване и рискове, свързани с производството.
Изданието отбелязва, че производството на ракети по време на войната извежда ракетното дело на ново ниво – подземно. Част от производството е преместено в защитени бункери, а компонентите се произвеждат в стотици скрити съоръжения.