Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

СТРАТЕГИЧЕСКИ СЪЮЗИ НА УКРАЙНА В ГЛОБАЛНАТА СИСТЕМА ЗА СИГУРНОСТ

Киев, 13 декември 2024 г. – Тази година беше година на активно формиране на нови стратегически съюзи за Украйна, смята украинският политолог Игор Петренко.

Игор Петренко

Двустранните споразумения за сигурност не само осигуриха оръжия и финансова подкрепа, но и задълбочиха интеграцията на Украйна в глобалната система за сигурност. Тези споразумения се превърнаха във важен инструмент за укрепване на отбранителните способности на страната и затвърждаване на позициите ѝ на международната арена.

27-те споразумения, сключени с различни държави, включително водещи страни от НАТО и други партньорски държави, потвърждават способността на Украйна да се адаптира към предизвикателствата на съвременната геополитика. В същото време рисковете, свързани с бюрократични забавяния и политически промени в страните партньори, остават актуални.

Интеграция на Украйна в глобалната система за сигурност

Двустранните споразумения за сигурност се превърнаха в ключов инструмент за укрепване на отбранителните способности на Украйна през 2024 г. Тези споразумения не само осигуряват доставки на оръжие и финансова помощ, но и интегрират Украйна в глобалната система за сигурност чрез формиране на нови стратегически съюзи.

Ключови събития:

1. Февруари 2024 г: Украйна подписва първото си двустранно споразумение с Обединеното кралство, което предвижда доставка на модерни оръжия и съвместни военни учения.

2. Юни 2024 г.: Подписано е споразумение със САЩ за дългосрочна военна помощ и обмен на разузнавателни данни.

Общи резултати:

Към края на 2024 г. Украйна е сключила 27 двустранни споразумения в областта на сигурността, от които седем с държавите от G-7, а 19 – с други държави и едно с Европейския съюз.

Основните аспекти на тези споразумения са:

– военна подкрепа – доставка на съвременни оръжия, включително изтребители F-16, оборудване и боеприпаси;

– финансова помощ – общият размер на военната и финансовата подкрепа надхвърля $25 млрд.;

– военно обучение – съвместните учения допринасят за професионалното развитие на украинските военни;

– разузнаване – подобрен обмен на данни между Украйна и нейните съюзници;

– киберсигурност – мерки за укрепване на киберзащитата в контекста на хибридната война.

Разработване на двустранни споразумения в областта на сигурността

Президентът на Украйна Володимир Зеленский обяви, че в момента се подготвят за подписване още десет споразумения за сигурност с различни държави (с България също – б.”УВести”). Очаква се тези споразумения да разширят военната и икономическата подкрепа за Украйна, като осигурят допълнителни ресурси за противодействие на агресора.

Тенденции:

– Задълбочаване на партньорството със Запада – увеличаване на броя на споразуменията със страни от НАТО;

– регионални инициативи – фокус върху сигурността на Източна Европа чрез двустранни механизми;

– иновации в областта на отбраната – интегриране на съвременни военни технологии;

– Рискове от бюрократични забавяния – подписаните споразумения невинаги се изпълняват бързо поради трудности с координацията между страните;

– риск от преразглеждане на споразуменията в зависимост от смяната на правителството в някои страни.

Двустранните споразумения за сигурност се превърнаха във важен компонент от цялостната стратегия на Украйна, позволявайки ѝ да укрепи отбранителните си способности и да си осигури стабилна подкрепа от съюзниците си. В същото време е важно да продължи работата по институционализирането им за постигане на дългосрочна ефективност.

Двустранните споразумения за сигурност се превърнаха в неразделна част от стратегията на Украйна за укрепване на отбраната. Те осигуряват достъп до съвременни военни технологии, значителна финансова подкрепа и възможности за военно обучение. Освен това, обменът на разузнавателна информация и мерките за киберсигурност създават допълнителни механизми за защита в контекста на хибридната война.

Въпреки това, за да използва максимално потенциала на тези споразумения, Украйна трябва да работи за тяхното институционализиране. Това ще осигури бързо и ефикасно изпълнение на задълженията, както и ще намали рисковете, свързани със смяната на правителствата в страните партньори.

През 2025 г. основните области за развитие на двустранните споразумения в областта на сигурността могат да включват:

1. Разширяване на географията на сътрудничеството. Подписване на споразумения с държави от Азия, Латинска Америка и Близкия изток с цел разнообразяване на партньорствата и намаляване на зависимостта от отделни донори.

2. Интегриране на нови технологии. Задълбочаване на сътрудничеството в областта на иновациите, особено в сектора на отбраната, с цел създаване на вътрешен производствен капацитет и намаляване на зависимостта от вноса.

3. Укрепване на регионалната сигурност. Разработване на съвместни инициативи с източноевропейските държави за противодействие на заплахите от Русия.

4. Адаптиране към политическите промени. Активна дипломатическа работа с новите правителства в страните партньори с цел запазване на подкрепата и избягване на предоговаряне на споразуменията.

Украйна демонстрира способност не само да получава подкрепа, но и да изгражда стратегически съюзи, които да се превърнат в основа на нова система за сигурност. За успешното продължаване на този курс е важно да се поддържа вътрешна консолидация, ефективно да се изпълняват инициативите за реформи и да се адаптира към промените в международната динамика. Двустранните споразумения за сигурност през 2025 г. могат да се превърнат не само в инструмент за противодействие на агресията, но и в средство за утвърждаване на Украйна като важен играч в глобалната система за сигурност, смята Игор Петренко.(УВести)