Киев, 21 декември 2024 г. – Руският диктатор Владимир Путин, говорейки по време на своята “пряка линия“ за това как руснаците искат “разтърсване” (в оригинал – “движуха”) и да чуят свиренето на куршуми, отново се похвали с междуконтиненталната балистична ракета “Орешник“, пише Максим Яли – анализатор в украинския Център за стратегически комуникации и информационна сигурност, за агенцията УНИАН.
По-специално Путин заяви, че това е “модерно, без аналози, ново оръжие“ и предложи на Запада да проведе “високотехнологичен дуел“, за да докаже мощта на ракетата: да съсредоточи всички сили за противовъздушна и противоракетна отбрана в Киев и да изстреля „Орешник“ към украинската столица, за да види какво ще стане. В същото време той каза, че обсегът на “Орешник“ е до 5500 км и че новите противоракетни системи, разположени в Полша, няма да могат да прехванат тази ракета.
Слушайки това, е трудно да не се съгласим с някои мнения за психическото състояние на Владимир Путин.
Това изявление обаче е било насочено към постигането на няколко цели едновременно.
Първо, да се сплашат както Украйна, така и Европа (най-вече онези територии, които попадат в обсега на тази ракета) в навечерието на евентуални преговори, да се вдигне залогът. А като се има предвид, че “Орешник“ може да носи ядрено оръжие, това дори се вписва в контекста на ядрения шантаж на Кремъл.
Нека да ви припомня, че Путин подчерта, че “Орешник” “няма аналози“ и, съответно, няма системи, които да могат да свалят този тип ракети. Въпреки че никой не е проверил това. Ударът на “Орешник“ по град Днипро, който, както знаем от открити източници, не разполага с “Patriot”, не предостави такава възможност. Преди тази атака обаче имахме успешни сваляния на същите предполагаеми свръхзвукови ракети – почти 100% ефективност при свалянето на “Кинжал“.
Трябва също така да се разбере, че Путин обикновено се позовава на факта, че Съединените щати са се оттеглили от Договора за ядрените сили със среден обсег, а сега руснаците вече имат т.н. отговор на това.
Второ. Изявлението на Путин е пресметнато и с цел да има вътрешен ефект. В края на краищата, ако се следи информационното пространство, то е предизвикало (както обикновено става на подсъзнателно ниво) гордост от постиженията на държавата. И то дори сред онези руснаци, които уж се позиционират като опозиция. Виждал съм такива коментари в социалните мрежи от руски политически емигранти.
Трето. Каква би могла да бъде реакцията на западните ни партньори на всичко това? Разбира се, може да има реакции от страна на европейските лидери. Но от страна на Тръмп и членовете на неговата администрация това е малко вероятно. Първо, защото той все още не е встъпил в длъжност като президент на САЩ. Второ, няма да има остри изявления или осъждане, поне докато американците не разберат дали има успешни перспективи за преговори или не. Както каза самият Тръмп: който иска положителни резултати от преговорите, той не прави изявления, които биха могли да попречат на резултата от тези преговори.
Четвърто. Ще засилят ли партньорите помощта за Украйна след последните заплахи на Путин? В Брюксел президентът Володимир Зеленский заяви, че западните ни партньори е трябвало да ни предоставят 19 системи за противовъздушна отбрана. И би било хубаво, ако те наистина да ни дадат това, което бяха обещали по-рано, пише Максим Яли.(УВести)