Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

УКРАЙНА ЗАСЕГА ПЕЧЕЛИ ИКОНОМИЧЕСКАТА ВОЙНА СРЕЩУ РУСИЯ, СМЯТА THE ECONOMIST

Киев, 20 декември 2024 г. – Икономиката на Украйна остава с една четвърт по-малка спрямо икономиката през 2021 г., но за първи път от началото на пълномащабната инвазия през 2022 г. тя показва предимства пред руската икономика по някои ключови показатели, пише The Economist.

Националната банка на Украйна прогнозира ръст на БВП от 4% през 2024 г. и 4,3% през 2025 г. Валутата е стабилна, а лихвеният процент в размер на 13,5% остава най-ниският от 30 месеца насам.

За сравнение, в Русия лихвените проценти скоро могат да достигнат 23%, за да се спре спадът на рублата, банките са в нестабилно състояние, а прогнозите са за ръст на БВП от едва 0,5-1,5% през 2025 г.

Украйна обаче е изправена пред сериозни предизвикателства: ескалираща война, намаляващи вътрешни ресурси и евентуалното влияние на Доналд Тръмп.

През юли 2023 г. Русия отказва да удължи споразумението Украйна да изнася зърно в чужбина по Черно море. В отговор Киев отвори свой собствен морски коридор, като го обезпечи чрез кампания за морско възпиране с безпилотни самолети и ракети. Това позволи да се възобновят не само доставките на зърно, но и на метали и минерали, които са второто по важност износно перо на страната.

Жестокият режим на тока е едно от предизвикателствата пред украинската икономика

Тези мерки, заедно със западната помощ, попречиха на Русия да лиши Украйна от ресурсите и моралния дух, от които тя се нуждае, за да продължи борбата си. Сега обаче икономиката навлиза във фаза, в която е изправена пред най-големите си предизвикателства: остър недостиг на енергия, човешки ресурси и финанси.

През декември Украйна увеличи капацитета си за внос на електроенергия от ЕС с почти 25% до 2,1 ГВт.

Много производители на хранителни продукти преобразуват остатъците от производството си в биогаз за собствени нужди. Промишлените предприятия комбинират тези източници с вноса, за да избегнат катастрофални прекъсвания на електрозахранването.

Според Андрий Пишний – управител на Националната банка на Украйна, ремонтите, след руските атаки, на електропреносната мрежа ще помогнат да се запази средният дефицит на електроенергия в Украйна на ниво 6% от общото търсене през 2025 г. и 3% през 2026 г.

Друг проблем е недостигът на работна ръка. От 2022 г. насам мобилизацията, миграцията и войната са намалили работната сила с повече от 1/5 – до 13 млн. души. Търсенето на работна ръка остава високо: броят на свободните работни места достига 65 000 седмично, в сравнение със 7 000 през първите седмици на войната. Въпреки това на едно свободно работно място се падат само 1,3 кандидатури в сравнение с две през 2021 г.

Министерствата на икономиката и на отбраната се борят с баланса на мобилизацията: как да разпределят ресурсите за бъдещето на страната. Досега цивилното ръководство се въздържа от максималистичните искания на военните, което е в ущърб на фронтовата линия. Дори отрасли, които се считат за критични, сега могат да защитят от мобилизация само 50% от служителите си.

Почти 7 млн. украинци са напуснали родината си след началото на голямата война

Друг проблем е липсата на пари. Малките ферми и предприятия трудно могат да вземат назаем достатъчно пари, за да финансират дейността си. Дългосрочните инвестиции са почти невъзможни.

Нарастващите разходи на предприятията намаляват печалбите. Предприятията, обслужващи местни клиенти, прехвърлят част от разходите върху потребителите, което увеличава инфлацията. Износителите, които се конкурират на световните пазари, не могат да направят това.

Правителството също харчи много повече, отколкото получава. През 2025 г. се очаква бюджетният дефицит да бъде около 20 % от БВП. Почти целият този дефицит – $38 млрд., се планира да бъде покрит с външно финансиране.

През юни страните от G-7 се споразумяха за спасителен пакет на стойност $50 млрд., който Украйна трябва да изплати с лихвите, спечелени от 260 млрд. евро ($273 млрд.) замразени руски активи в западни държави. Подкрепата на САЩ за този план обаче не е гарантирана.

Украйна вероятно ще може да оцелее и през 2025 г. без финансиране от САЩ. Наред с договорените от ЕС 18 млрд. евро, вноските на други държави от G-7 биха могли да запълнят недостига, заявява Димитър Богов от Европейската банка за възстановяване и развитие.

Украйна разполага и със значителни валутни резерви, които се очаква да нараснат до $43 млрд. до края на 2024 г., което ще покрие петмесечния внос. Въпреки това, ако САЩ откажат да предоставят финансиране, Украйна може да бъде изправена пред финансов колапс през 2026 г., смята The Economist.(УВести)