Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

СТРАТЕГИЯТА НА ДЖО БАЙДЪН ЛИШИ УКРАЙНА ОТ ШАНСОВЕ ЗА ПОБЕДА

Киев, 20 декември 2024 г. – Изходът на войната в Украйна неизбежно ще бъде определен от решенията, взети в Белия дом, отбелязва Bloomberg.

Сега администрацията на Байдън се е съсредоточила върху използването на всички останали ресурси за оказване на военна помощ на Украйна и за увеличаване на санкциите, целящи да отслабят икономиката на Владимир Путин. Но официални лица в Украйна и няколко съюзнически столици твърдят, че това е твърде малко и твърде късно.

Те смятат, че независимо от действията на Байдън през последните седмици, Украйна се е насочила към горчиво споразумение, в което президентът Володимир Зеленский може да се наложи да остави големи територии в несигурно състояние в замяна на гаранции за сигурност, които не отговарят на членството в НАТО, за което той настоява.

Длъжностните лица, които говориха при условие за анонимност, заявиха, че резултатът до голяма степен ще бъде следствие от решенията, които Байдън е взел или не е взел през последните две години, съобщава вестникът.

Въпреки че САЩ са изпратили повече от$ 90 млрд. под формата на помощи и оръжия, някои съюзници са разочаровани от Байдън за забавянето на ключови решения за предоставяне на по-модерни оръжия на Украйна в решаващи моменти от войната.

“Сърцето му (на Байдън) със сигурност е било на правилното място – той разбираше колко е важно да се подкрепи Украйна срещу руската агресия. Подходът му обаче често беше твърде предпазлив и той не осигури решителната подкрепа, необходима за обръщане на хода на събитията“, заяви в интервю бившият министър на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс.

Освен това, други американски служители, говорещи при условие за анонимност, изразиха разочарование от някои европейски правителства, които според тях бавно са признали, че Путин ще нахлуе в Украйна, а след това изобщо не са пожелали да доставят оръжия, поне докато не са разбрали за престъпленията, извършени от руснаците.

Европа често се е противопоставяла на по-строгите санкции и дори когато позицията на САЩ относно поканата към Украйна да се присъедини към НАТО изглеждаше смекчена, опозицията в Берлин и на други места остана твърда отрицателна, казаха служителите.

Парадоксът, според други служители, е, че резултатът за Украйна сега е един и същ, независимо дали начело е Джо Байдън или Доналд Тръмп. Тръмп призова за незабавно прекратяване на огъня, а кандидатите му за министър на националната сигурност посочиха, че всяка сделка вероятно ще доведе до това, че Украйна ще бъде принудена да приеме замразяване на огъня по сегашните контактни линии и да се откаже от стремежа си да се присъедини към НАТО в близко бъдеще.

Двама високопоставени европейски служители отбелязаха, че основният проблем е, че стратегията на Байдън е насочена към предотвратяване на поражението на Украйна, без да определя пътя към победата. Това е довело до въвличането на Украйна в продължителен конфликт, който е коствал живота на десетки хиляди души.

“Байдън имаше две стратегически възможности: да увеличи подкрепата, за да позволи на Киев да си свърши работата, или да настоява за мирни преговори. Той не избра нито едното, нито другото“, заяви един европейски служител.

Докато обаче Байдън размишляваше дали да изпрати на Киев повече оборудване за противовъздушна отбрана, ракети с по-дълъг обсег или изтребители, Путин насочи ракетите си към украинските градове. Това отслаби икономиката на Киев и решимостта на народа му, като влоши способността на разкъсваната от войната страна да даде отпор, като същевременно даде на Москва решаващо време да подготви и адаптира отбраната си, заключиха експертите на изданието.(УВести)