Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ИНФЛАЦИЯТА В УКРАЙНА НАБИРА СКОРОСТ: С КОЛКО СКОЧИХА ЦЕНИТЕ?

Киев, 14 декември 2024 г. – По данни на Държавната статистическа служба (ДСС) цените в Украйна са нараснали с почти 2% през ноември, с което общото увеличение от началото на годината е над 10%. Това е два пъти повече от прогнозата на Националната банка на Украйна (НБУ) и с 0,5% над заложените в бюджета стойности, съобщава Kontrakty.UA.

В сравнение с ноември 2023 г. инфлацията е 11,2%, което връща показателя към двуцифреното число, което беше преодоляно през м.г.. Анализаторите прогнозираха такова ускорение в средата на 2024 г., а НБУ призна, че увеличението на цените е надхвърлило очакванията поради редица фактори.

“Увеличаването на ценовия натиск през втората половина на 2024 г. беше очаквано и беше предвидено в предишните прогнози на НБУ. Същевременно растежът както на потребителската, така и на базисната инфлация беше по-висок от прогнозирания“, заяви управителят на НБУ Андрий Пишний. Той отбеляза, че значителното нарастване на цените се дължи на по-слабата от очакваното реколта от много култури, което доведе до по-високи цени на суровините за хранително-вкусовата промишленост. Той допълни, че “ускоряването на инфлацията се дължи и на по-високите производствени разходи, по-специално за електроенергия и труд, както и на ефектите от обменния курс, дължащи се на отслабването на гривната през предходните периоди“.

Какво поскъпна и с колко

По данни на Държавната статистическа служба, през ноември най-силно влияние върху инфлацията са оказали цените на яйцата, които са се повишили с 55% спрямо октомври. Цените на хляба също са се повишили с повече от 15% през годината. Зеленчуците като картофи, лук, моркови, цвекло и зеле отбелязаха значително поскъпване през последните месеци. Някои от тях поскъпнаха два и дори три пъти.

От ноември миналата година до ноември тази година цената на зеленчуците в Украйна се е повишила с почти 63 %. По същото време цените на електроенергията също са скочили с 63%, но това е станало през лятото на 2024 г. и оттогава тарифите не са се променили.

Основната причина за повишаването на цените на зеленчуците беше изключително сухото лято и началото на есента, което се отрази негативно на реколтата от картофи. “Първият фактор е силната суша в Украйна. От 1 август до 15 септември на практика нямаше валежи, което доведе до намаляване на добивите с 20-30%. Вторият фактор е, че професионалните земеделци не можаха да изкопаят картофите поради много сухата почва, което доведе до недостиг на този продукт на пазара“, коментира Олга Самойличенко, изпълнителен директор на Украинската асоциация на производителите на картофи.

Заради слабата реколта в Украйна вносът на зеленчуци, включително картофи, започна да се осъществява от Полша и Литва. Това помогна за частично покриване на търсенето, но цената на вносните стоки е по-висока. В същото време цените на лука също се повишиха, въпреки че все още са далеч от достигането на рекордите от предишни години.

Експертите обясняват поскъпването на зеленчуците с влиянието на неблагоприятните климатични условия през тази година – горещините през лятото и проливните дъждове по време на жътвата. Цената на морковите се е утроила, а на зелето – удвоила. Освен това за увеличението на цените са допринесли и нарастващите разходи за логистика поради войната.

Въпреки това, пазарът постепенно се стабилизира благодарение на пристигането на вносни продукти и късни сортове зеленчуци.

Кога инфлацията ще намалее

Според Националната банка на Украйна, инфлацията ще започне да намалява не по-рано от следващата пролет. Управителят на НБУ Андрий Пишний заяви, че високият ценови натиск ще се запази поради скъпите продукти и увеличаването на бюджетните разходи в края на годината. Ръстът на заплатите също е важен фактор за инфлацията. По данни на Държавната статистическа служба, заплатите са нараснали с над 22% през третото тримесечие и сега възлизат на над 20 000 грн., което е почти 1000 лева.

Въпреки това, НБУ уверява, че през пролетта на 2025 г. инфлацията ще започне да се забавя и до края на годината ще достигне 6,9%. През 2026 г. се планира тя да се върне към целевото равнище от 5%.(УВести)