Киев, 01 декември 2024 г. – До встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп останат седем седмици и, вероятно, толкова време има за значими бойни действия на фронтовата линия в Украйна.
Затова сега всяка от страните полага значителни усилия, за да гарантира, че нейните действия са последният голям тласък във войната, пише Politico.
Изданието припомня, че Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна в рамките на един ден след встъпването си в длъжност. Той назначи бившия си съветник по националната сигурност и генерал-лейтенант в оставка Кийт Келог за специален представител за Русия и Украйна с мандат да преговаря за примирие.
Украинските сили за отбрана и руската окупационна армия сега се стремят да завземат територии и да получат всяко тактическо предимство, за да увеличат влиянието си преди началото на преговорите.
“В лицето на Доналд Тръмп предстои промяна на играта“, казва Джеймс Никси, ръководител на програмата “Русия – Евразия“ в мозъчния тръст “Chatham House“ в Лондон.
Това превръща следващите почти два месеца преди встъпването му в длъжност в потенциално опасен момент, тъй като и двете страни имат толкова много залог.
“Всички предполагат, че ще има преговори, а и украинците, и руснаците искат да са на възможно най-доброто място. Тъй като и двете страни полагат повече усилия, рискът от грешна преценка става все по-висок“, заяви високопоставен западен служител, говорейки при условие за анонимност.
Изданието отбелязва, че ескалацията може да се види не само на бойното поле, където Русия е разположила хиляди севернокорейски войници, но и в заплахите на Кремъл. РФ отслаби предпазните мерки срещу използването на ядрените си оръжия и нападна Украйна с нов тип ракета. Москва също така заплаши, че американската ракетна база в Полша ще бъде “приоритетна цел за потенциално неутрализиране“.
“Киев и Москва имат различни причини да искат войната да приключи бързо. И Киев, и Москва се борят с времето, не само заради Тръмп, но и защото и там, и там има системни ендемични проблеми“, каза Никси.
Според него, на Украйна й липсват човешки ресурси и изглежда, че е “на път да загуби тази война“. Русия, въпреки че е намерила помощ от КНДР и Китай, има и други сериозни проблеми, като натиск върху икономиката си, отслабваща рубла и отказ на Путин да мобилизира.
НАТО смята, че Русия печели позиции, но с висока цена, като вероятно губи по 1500 военнослужещи на ден. В същото време Украйна се държи, макар и с трудности.
“Не е лесно, но и не е краят. Това не е загубена кауза“, казва адмирал Роб Бауер, председател на Военния комитет на НАТО.
В същото време норвежкият външен министър Еспен Барт Ейде прогнозира, че последните седмици на войната може да се окажат критични, тъй като условията за прекратяване на огъня могат да определят живота на хората в Украйна за поколения напред. “Тези исторически решения между държавите винаги ще оставят нещо след себе си“, каза Ейде.
В публикацията се подчертава, че изборът на пратеник на Тръмп също е от решаващо значение. През април 80-годишният Кийт Келог стана съавтор на стратегически документ, в който призова за продължаване на въоръжаването на Украйна, но само ако Киев се съгласи да участва в мирните преговори с Русия. Според него, Съединените щати “трябва да предложат отлаган на членството на Украйна в НАТО за продължителен период в замяна на всеобхватно мирно споразумение със стабилни гаранции за сигурност“. Мирните преговори обаче имат своите подводни камъни.
“Има малко доказателства, че Путин наистина иска да преговаря сериозно. Той може да изчаква, ако това е в негов интерес“, заяви един от събеседниците.
Канадският външен министър Мелани Жоли предупреди, че рискът от преговори с Путин е той да се прегрупира и отново да нахлуе в Украйна.
Според Никси от “Chatham House” Путин се стреми да разшири войната. “Той наистина вярва, че е във война с по-широкия Запад, и е намерил нов начин да се справи с него, като се обръща към това, което нарича “глобално мнозинство“, и обединява сили с него. Путин наистина иска да разруши международния ред, основан на правила, колкото и да е разкъсан и несъвършен е той“, добави експертът.(УВести)