Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

“ВОЕННИ ТУРИСТИ“ ПОСЕЩАВАТ УКРАЙНА ДА ВИДЯТ РАЗРУШЕНИЯТА И БОЙНИТЕ ПОЛЕТА

Киев, 01 декември 2024 г. – Екскурзиите до военни зони като Ирпин или Харкив, понякога наричани “черен туризъм“, повдигат етични въпроси, пише издание Sarganserländer.

“Малко съм уплашен, за първи път съм във военна зона”, казва Алберто Бласко Вентас. Той е на 23 г., испанец, и е предприел трудно пътуване, за да научи за войната от първа ръка. И той не е единственият военен турист в Украйна – все повече чужденци искат да видят разрушенията с очите си.

Град Ирпин близо до Киев

Алберто разглежда разрушения мост в Ирпин. Днес Ирпин е една от най-важните атракции за военните туристи. Тази ниша в туристическата индустрия е известна като “черен туризъм“ и около дузина украински компании предлагат такива екскурзии на клиенти, предимно от Европа и САЩ.

Цената на екскурзиите е между 150 и 250 евро. Част от печалбата отива за армията, казва Дмитро Никифоров – съосновател на туристическа компания.

Екскурзиите имат преди всичко образователна стойност, казва Светозар Мойсеев – управител на туристическата фирма. “Те са като ваксина, която предотвратява подобно нещо да се повтори“.

Блашко Вентас заснема всяка стъпка от пътуването си. Той публикува видеоклипове в канала си в YouTube, който се следи от 115 хил. души. Въпреки опасенията на семейството му, Вентас се качва на самолета за Молдова, после продължава пътуването си с влак, който го отвежда до Киев за 18 часа.

Тази снимка с разрушения мост край Ирпин обиколи цял свят

Някои туристически агенции водят клиентите си почти до военната зона срещу хиляди евро. Ник Тан от Съединените щати се решава на това. През юли той пристига в Харкив, на 20 км от фронтовата линия.

“Просто исках да го видя, защото смятам, че животът ни на Запад е твърде удобен и лесен“, казва 34-годишният Тан, който работи за технологична компания в Ню Йорк. Всъщност той е искал да се доближи до фронтовата линия, но водачът му не му е позволил.

Тан е търсач на силни усещания. Навремето ги е намирал в скоковете с парашут, в бокса и други екстримни занимания. “Скачането от самолети, партитата по цяла нощ и удрянето на хора в лицето вече не са за мен. Така че какво следва? Отивам в някоя военна зона“, казва той.

Това желание изглежда странно за хората в разрушения Ирпин, които все още живеят в постоянна опасност. “Наскоро дрон на “шахед” се разби на 300 метра от къщата ми. Не бих преживял подобно нещо, – казва 52-годишният украинец Руслан Савчук. – Но ако хората искат да го направят, това е тяхно право”.

Повечето жители подкрепят “черния туризъм”. Но има и обвинения. “Защо идвате тук? Защо искате да видите нашата скръб?“, казва Михайлина Скорик-Шкаровска – член на местния съвет в Буча.

Марияна Олексив

Ръководителят на Държавната агенция за развитие на туризма Марияна Олескив също признава етичните предизвикателства на военния туризъм. Ето защо агенцията подготвя специални курсове за обучение на екскурзоводи.

Изданието припомня, че десетки хиляди чуждестранни туристи са идвали в Украйна всяка година, за да посетят Чернобил. След избухването на войната туризмът до голяма степен запада. Въпреки това украинската туристическа индустрия вече се подготвя за мирен живот, например чрез подписване на договори с туристическите портали Airbnb и Tripadvisor. Олескив е уверена: “Това привлече вниманието към Украйна и сега поне всички знаят за нашата страна“.(УВести)

Нашата справка:

Въпреки войната, Украйна остава отворена за туристи. През 2023 г. страната бе посетена от около 4 млн. чужденци.