Киев, 30 ноември 2024 г. – Юхим Фищейн работи за “Радио Свобода” от 80-те години на миналия век. Завършил е журналистика в МГУ и е бил главен редактор на влиятелния чешки вестник “Lidove noviny”.
Като международен политически коментатор Юхим Фиштейн смята, че идването на Доналд Тръмп на власт е нещо положително за демократичния свят. Според журналиста, много хора не разбират глобалните процеси – Западът, и в частност Съединените щати, преминават от либерални към консервативни ценности.
Предлагаме ви откъс от интервюто му за сайта “Главком“:
– Винаги трябва да гледаш в корена и да виждаш развитието на събитията като част от системата, казва Фищейн, т.е. да виждаш системата, да виждаш нейните тенденции и да не се оставяш да бъдеш пометен от лавината на някакви незначителни факти. Трябваше да вярваме повече на Борис Джонсън, когато той каза, че бъдещето принадлежи на Тръмп, а не на Байдън. Някой може да отговори на въпроса кой в момента ръководи Демократическата партия. Дали това е Байдън? Харис? Или някой друг? Там няма лидери.
Разбира се, за Украйна е изключително неизгодно да замрази войната на сегашната фронтова линия. Но трябва да поставим въпроса по друг начин. Има ли Украйна сили да преодолее и пробие фронта и да продължи войната? Не Тръмп доведе ситуацията до ситуацията, в която страната ви се озова в момента. Дотам я докара Байдън, който действаше така, че Украйна да не спечели, а Русия да не загуби. Т.е., той е привърженик на бавния огън, така че войната да тлее.
Тръмп ще реши проблема по начина Украйна да не бъде напълно разгромена. Какво е необходимо за това? Какво може да се направи, за да се постигне това, след като в сегашната ситуация Украйна не може реално да продължи напред? Малко вероятно е дори ракетите с голям обсег, които се доставят сега, да помогнат на Украйна да се придвижи напред. Тръмп, например, може да стигне дотам, че да предостави гаранции за сигурност в контролираната от Киев част на Украйна, които Байдън не успя да осигури. А той беше неспособен не защото визията му за света беше различна. А защото той просто не искаше Украйна да спечели.
Тръмп може да предложи на Украйна двустранно споразумение за реална сигурност, без да очаква от нея да се присъедини към НАТО. Например, споразумението може да включва присъствието на американски военни бази в Украйна, особено по границата с Русия или в близост до окупираните региони. Днес такива бази има в Полша на границата с Беларус. И поляците се молят за тях. За да стане това, украинците също трябва да разберат, че си имат работа със системни трансформации в света, а не с търсене на бълхи. Така че, ако Украйна се обърне и каже на Тръмп: “Сори, сори, но ние всъщност сме толкова консервативни, колкото и вие. Ние сме привърженици на същите ценности. Нека работим заедно“, сигурен съм, че Тръмп ще чуе такива аргументи, независимо от това какво мисли този или онзи човек в неговата администрация.
Между другото, знаете ли какъв е съставът на екипа на Байдън? Не мислите ли, че, например, Джак Съливан е абсолютно проруски настроен? Тръмп може би е точно обратното. Украинските власти трябва да заложат на онези хора в бъдещата администрация на Тръмп, които разбират проблемите на Украйна. Същият този Рубио (вероятен държавен секретар – “УВести”), има още няколко души. Ако това бъде направено, ще има успех.
– А какво е успех, ако говорим за война на Русия с Украйна?
– Пълен успех е изтласкването на всички руски войски от Украйна. Сега това изглежда доста далечна перспектива. Ето защо трябва да разберем това и да се съсредоточим върху онези елементи, които все още могат да доведат до успеха, от който се нуждае Украйна. А именно – до получаване на реални гаранции за нейната независимост и възможност за присъединяване към икономическите и политическите структури на Запада. Това е напълно реалистично. Просто трябва да определим приоритетите. Важно е, например, да се задълбочи сътрудничеството с новия генерален секретар на НАТО Марк Рюте. Той отговори на глупавия въпрос “Страхувате ли се от идването на Тръмп?“, като каза, че има добър опит в работата с Тръмп. Той каза, че Тръмп всъщност е спасил НАТО за нас. Спасил ни е, защото е предложил поне да се изпълняват задълженията от държавите – членки. Но либералните журналисти веднага започнаха да тръбят: ето, НАТО се ликвидира, всичко ще се срути. Но откога призивът за изпълнение на собствените задължения е начин да се ликвидира НАТО? Къде е логиката?(УВести)