Киев, 28 ноември 2024 г. – Майкъл Уолц – бъдещ съветник по националната сигурност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, в момента разглежда предложенията за прекратяване на руско-украинската война, включително идеите на Кийт Келог, когото Тръмп обяви за свой специален пратеник за Украйна и Русия, съобщава CNN, позовавайки се на свои източници.
Според CNN, въпреки че работата по конкретна стратегия все още продължава, представителите на Тръмп вероятно ще настояват за прекратяване на огъня в краткосрочен план, за да се замрази конфликтът, докато двете страни преговарят.
Очаква се представителите на администрацията на Тръмп също така да настояват европейските съюзници и НАТО да поемат по-голяма част от тежестта на подкрепата за Украйна.
“Трябва да спрем противодействието, да възстановим мира и да изпреварим тази ескалация, а не да я следваме. Трябва да поговорим за това кой ще бъде на масата, как да ангажираме двете страни и каква ще бъде рамката на това споразумение“, каза Уолц в интервю за Фокс през уикенда.
Сред плановете, които Уолц обмисля, е предложението на Келог, който беше съветник по националната сигурност в първата администрация на Тръмп.
Планът на Келог би поставил продължаването на американската военна помощ за Украйна в зависимост от участието на Киев в мирните преговори с Русия и от “официалната политика на САЩ за прекратяване на огъня и уреждане на конфликта в Украйна чрез преговори“.
Междувременно стремежът на Украйна към НАТО ще бъде отложен за дълъг период от време, което ще даде на Русия отстъпка, за да седне на масата за преговори.
Уолц разгледа и отделно предложение, подкрепено от бившия посланик на Тръмп в Германия Рик Гренел.
Гренел и преди е изразявал подкрепа за създаването на “автономни области“ в рамките на Украйна, въпреки че не е обяснил подробно как би могло да изглежда това.
“Друга идея, която се обсъжда, е да се позволи на Русия да запази териториите, които държи в момента, в замяна на членството на Украйна в НАТО, въпреки че малцина в орбитата на Тръмп изглеждат склонни да поканят Украйна да се присъедини към Алианса в скоро време“, казват източниците на CNN.
Това мнение поне отчасти се споделя от администрацията на Байдън, която заяви, че Украйна ще се присъедини към НАТО, но едва след като войната приключи.
Украйна беше сред редица въпроси, които Уолц обсъди с Джейк Съливан – съветник по националната сигурност на Байдън, по време на среща миналата седмица.
“Все още, обаче, е твърде рано да се каже каква ще бъде стратегията на екипа на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна. Самият Тръмп винаги променя позициите си и тактиката на посланията си – особено по външнополитически въпроси. Така че това означава, че процесът на планиране на всичко, свързано с Украйна, вероятно ще бъде постепенен“, отбелязва CNN, като се позовава на източник от преходната администрация на Тръмп.
Съюзниците на Тръмп, назначени на висши постове в областта на националната сигурност, вече дадоха публично да се разбере, че новоизбраният президент обмисля редица варианти за привличане на Русия и Украйна на масата на преговорите, включително и такива, които противоречат на по-рано изразените му възгледи за конфликта.
Себастиан Горка, когото Тръмп неотдавна назначи за един от висшите заместници на Майкъл Уолц, наскоро нарече Владимир Путин “бандит“ и заяви, че новата администрация може да увеличи военната помощ на САЩ за Украйна над сегашното ниво на подкрепа, за да доведе войната до бърз край.
“Ще ви дам една подсказка, която президентът спомена: той ще каже на този убиец, на този бивш полковник от КГБ, на този бандит, който управлява Руската Федерация: “Ще започнеш да преговаряш сега, или помощта, която вече сме оказали на Украйна, ще ти се стори цвете“. Така той ще принуди тези господа да сключат споразумение, което ще спре кръвопролитията“, заяви Горка в неотдавнашно интервю за радио “Таймс“.
В същото време висши служители на Тръмп очакват новоизбраният президент да заеме подобна твърда позиция по отношение на Украйна и може да заплаши с прекратяване на помощта, ако Киев не пожелае да седне на масата за преговори.
Както съобщи The Guardian, запасите от оръжия от съветската епоха на Русия ще свършат до края на 2025 г., така че руският президент Владимир Путин може да започне преговори в началото на следващата година, но войната ще продължи поне още една година. Нещо повече, Русия ще засили атаките си, ако преговорите не протекат по начина, по който иска лидерът на Кремъл.(УВести)