Киев, 27 ноември 2024 г. – Москва може да изключи талибаните от списъка на забранените организации в Русия. Такъв законопроект е регистриран в Думата и най-вероятно ще бъде приет до Нова година, пише украинският експерт Олексий Кушч в “Главком“.
Днес Сергей Шойгу – бивш министър на отбраната на Русия, се срещна с министъра на вътрешните работи на Афганистан Сираджуддин Хакани (на снимка долу). В миналото последният е бил най-видният член на талибанската организация. Срещата се проведе в Кабул.
Какво може да означава тази новина?
На външния фронт талибаните си сътрудничат с Китай – в областта на минното дело, преработката, инфраструктурата и дори специфичния туризъм. Освен това, талибаните ограничават развитието на уйгурските военни формирования на своя територия, които са активно подкрепяни от Запада (Пекин се страхува от уйгурския сепаратизъм в Китай).
Талибаните се интересуват и от изпращането на своя корпус във войната против Израел и искат от Иран да им предостави коридор за тази цел. Техеран очаквано отказа: в Афганистан живеят сунити, а в Иран – шиити, така че отношенията между двете държави са доста сложни. Афганистан също така драстично намали трафика на наркотици: маковите посеви и производството на опиум намаляха десетократно. Това е целенасочена политика на талибаните, както те направиха в началото на 2000-те години.
Твърди се, че Кабул разполага с 40-50 хил. бойци, които не умеят да правят нищо друго, освен да воюват. Напълно възможно е да става дума точно за това – за участието на талибаните във войната на Русия против Украйна. У дома талибаните ще могат успешно да “продадат“ това като “свещена война срещу Запада“. Афганистанците няма да се задълбочават в нюансите на руско-украинската война.
Продължителната война на Израел в Газа и Ливан сериозно наелектризира радикалното мюсюлманство (умма): от араби до турци и пущуни, от сунити до шиити. В този контекст, когато американското знаме действа като силен дразнител на такова общност, всяка асоциация със Запада може да стане основа за Газзават – Свещена война.
Например, хутите нападат всички кораби в Червено море, които са свързани със Запада или дори акостират в израелски пристанища, какъвто беше неотдавнашният случай с турски търговски кораб. Нещо повече, Чечения на Кадиров може да се превърне в куратор на подобно взаимодействие. Като цяло има причина да се следят много внимателно новините от Афганистан.(УВести)
Нашият коментар:
Някои експерти допускат, че Москва може да потърси подкрепата и от Куба. Десетки хиляди кубинци са минали през войната в Ангола и при сегашната мизерия на Острова на Свободата като нищо ще рискуват да поемат към Раша в търсене на “приключения” срещу $1 хил. месечно.