Изкуственият интелект, вероятно, ще бъде основният играч в тази конфронтация
Киев, 24 ноември 2025 г. – Преди няколко дни, по време на церемонията по награждаването на 100-те най-добри лидери в класацията “Українська правда 100“, бившият главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) и настоящ посланик във Великобритания генерал Валерий Залужний, който е бил един от наградените, разговаря с авторите на подкаста на “Українська правда” УП-2 Роман Кравец и Роман Романюк.
– Миналата година в интервю за The Economist казахте, че ситуацията на фронта е стигнала до задънена улица, когато нито една от страните не може да напредне, защото са еднакво технологично оборудвани. Сега виждаме, че руската армия е в състояние да напредва. Каква е Вашата оценка за ситуацията на фронта?
– В статията си говорих за един напълно нормален и еволюционен процес, когато войната натиска колелото на научно-техническия прогрес и то започва да се върти.
В крайна сметка това води до факта, че атакуващата страна губи способността си да изпълнява оперативни задачи.
Какви са тези задачи? Това е настъпление на дълбочина 150-200 км, както е заложено в съветските стандарти. Когато роботите започнаха масово да се появяват на бойното поле, те направиха невъзможно придвижването на войниците по бойното поле. Невъзможността да се борят с роботите доведе до ступор. Ние не можехме да се движим срещу руснаците, а руснаците, съответно, не можеха да се движат против нас.
Тази тенденция се запазва и сега, защото не виждаме способността на руснаците да изпълняват такива задачи като, например, изминаването на 150-200 км за една седмица.
Според моята теория, когато този технически и еволюционен процес завърши и се натрупат технологични материали, способността за прокарване ще бъде възстановена.
Според моите изчисления, това може да стане някъде след 2027 г. Но все още не е сигурно, като се има предвид икономическата и демографската ситуация, и че някой ще претендира да води войни от такъв мащаб, че да преодолява територията на противника.
Най-вероятно това ще бъде тактиката, която врагът в момента използва в Украйна. Така наречената тактика на “омаломощаване“, описана в руските учебници, тактиката на “обсада“, която води преди всичко до унищожаване на икономическото и моралното състояние.
В момента на бойното поле виждаме, че няма дълбоки пробиви от страна на врага. Виждаме постепенно изтласкване на нас от нашите позиции. Но това им коства много, загубите са много тежки.
Те нанасят удари по нашата икономика и поразяват цивилни обекти. Това включва планиране на траекторията на полета на техните ракетни системи по такъв начин, че и нашите ракети-прехващачи все едно да падат върху нашите граждански обекти. Това е и информационна кампания, насочена към компрометиране на мобилизацията.
Тя включва и действия, целящи да променят отношението на украинците към войната. В резултат на това имаме проблеми с личния състав на фронтовата линия. Това в крайна сметка води до факта, че постепенно губим позиции.
Но, отново, руснаците не са готови да правят дълбоки прониквания, за да разширят фронта си, което би изисквало огромни ресурси, с които руснаците също не разполагат.
Следователно, именно провеждането на комбинирани действия, насочени към “омаломощаване“, води до това, което виждаме на бойното поле, до това, което се става с мобилизацията, и до отношението на гражданите към воденето на тази война.
Това е всеобхватна мярка, която напълно се вписва в стратегията на “омаломощаване“. Можем да видим, че почти всички елементи на тази стратегия се изпълняват.
– В момента работите в Обединеното кралство и общувате с колеги от Запада. Готов ли е колективният Запад да се изправи срещу такава “омаломощаване”?
– Ако говорим за готовността на дадена държава да се противопостави, то преди всичко трябва да разгледаме анализа на рисковете, които тези държави възприемат.
Днес не виждам противник, който да разполага с достатъчно ресурси, за да води мащабни военни операции за дълъг период. Дори се съмнявам, че Китай е готов да участва в мащабни военни действия в момента.
Ако говорим за краткосрочни военни действия, то европейските държави най-вероятно са готови. Но същността на въпроса е дали те са готови за война на “омаломощаване“.
Нека просто направим математически изчисления. Вижте, през октомври Украйна е била ударено от 1643 дрона “Шахед” и още от почти 200 ракети, предимно по граждански енергийни обекти.
И тенденцията ще е такава, че тези атаки ще нарастват. Вече само през този месец, ноември, ако преброим “Шахеди” и ракетите, които са поразили нашите граждански обекти, то става дума за три хиляди. А месецът все още не е приключил.
Така че броят на въздушните цели расте, а броят на средствата за противодействие е ограничен и твърде скъп. Смятам, че за такова отразяване нито Великобритания, нито европейските страни ще бъдат готови.
Независимо от факта, че разполагат с достатъчен брой F-16, които имат отлични възможности за ПВО, системата за ПВО може да бъде напълно обезвредена за 2-3 месеца.
Трудно е да се каже дали те се занимават с алтернативни мерки и средства, за да се научат да се справят с въздушни цели. Най-вероятно не.
Нека да погледнем към фронтовата линия. През октомври и септември фронтовата линия получи приблизително 4500 управляеми авиационни бомби. Бих искал да отбележа, че УАБ е с тегло на бойната глава 500 кг, докато бойната глава на “Искандер“ е с тегло 480 кг. Разполага ли някоя европейска държава или Великобритания с поне 5000 ракети за системата Patriot, които да свалят УАБ? Съмнявам се. Защото те са много скъпи и в резултат на това е невъзможно да се разполага с твърде много от тях, тъй като производството им е проблематично.
Затова по отношение на този военен компонент можем да кажем, че Западът, вероятно, не е готов.
Военните действия са важни в стратегията за “омаломощаване“, но най-вероятно не са основните. Има няколко други важни области, в които руснаците работят. Преди всичко това са информационните и психологическите операции. Съществува и когнитивната сфера, чието влияние ние усещаме много силно.
Европа се намира в топла среда и не иска да я напуска сега.
– Валерий Федорович, миналата година казахте, че Украйна се нуждае от технологичен скок, за да може да спечели войната. Какво сега може да промени на играта в тази война?
– Ако се вгледате внимателно в историята на войните и военното изкуство, няма да видите нищо революционно. Това е напълно нормален еволюционен процес, който в даден момент тласка научния прогрес към появата на нови оръжия.
Днес това ново оръжие, този “нов барут“ са безпилотни системи или роботи, а в по-широк смисъл – технологии. Защото става дума и за различна комуникация, различна интелигентност, различно отношение към космоса. В крайна сметка става дума за напълно различна система за командване и управление, което води до промяна в доктрината за използване на войските и, съответно, до промяна в доктрината за тяхното обучение. Освен това, производството, научното осигуряване и обучението на личния състав са огромен системен процес, който може да се опише с една дума: технология.
И днес смятам, че изкуственият интелект вероятно ще бъде основният играч в тази конфронтация. Той ще бъде първият, който ще извоюва своето място.
Между другото, това е огромен проблем: това, което някога ни показваха като научна фантастика във филмите през 90-те години, вече е истина.
Истината е, че машините започнаха да се борят с хората. И сега това вече не е смешно, а изглежда абсолютно реалистично.
Според моите изчисления, около 2027 г. сегашното развитие на технологиите с изкуствен интелект ще спре. Да кажем само, че ще знаем, каква ще е новата форма на танка, новата форма на ракетите и т.н., които просто ще се променят през следващите 100 години, ще станат по-точни, по-евтини и т.н.
През 2027 г. този технологичен пробив ще бъде завършен и тогава страните ще могат да натрупват нови оръжия както за нападение, така и за отбрана. Тези оръжия ще бъдат абсолютно безмилостни. И тогава светът ще бъде изправен пред нова заплаха: дали да премине в голямо настъпление с нови оръжия, или, и това е по-вероятно, човечеството ще бъде по-подходящо за стратегията “омаломощаване”, която ще позволи дистанционно да се унищожават цели държави, да се убива икономиката, да се сплашват хората, да се насърчават да се предават.
– Възможно ли е в този случай все още да се избегне Третата световна война и как да стане това?
– Отговорът ми няма да ви хареса, но аз познавам военната наука, военната история и виждам показателите, по които може да се класифицира дали има война, или не. Смятам, че през 2024 г. можем с абсолютна сигурност да приемем, че Третата световна война е започнала.
– Защо точно в 2024-та година?
– Защото през 2024 г. Украйна вече не противодейства само на Русия. Украйна се сблъсква с войници от Северна Корея. Нека бъдем честни. В Украйна иранските дронове “Шахед” вече убиват цивилни граждани съвсем открито, без да се колебаят. Севернокорейски ракети вече летят към Украйна и те открито заявяват това. В Украйна се взривяват китайски снаряди, а в руските ракети се използват китайски части.
Мисля, че повечето военни ще се съгласят с мен. Аз ви “поздравявам“ – това, което чакахме, вече започна.
Но искам да кажа, че самият Бог дава шанс – не само на Украйна, но и на целия свят – да направи правилните изводи сега. Все още е възможно да го спрем тук, на територията на Украйна. Но по някаква причина нашите партньори не искат да разберат това. Очевидно е, че Украйна вече има твърде много врагове. Украйна ще оцелее благодарение на технологиите, но не е ясно дали ще може да спечели тази битка сама.
Затова смятам, че световната война – добре дошли – е започнала.(УВести)