Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

“ТАЙНСТВЕНАТА“ РАКЕТА “ОРЕШНИК“, С КОЯТО ВРАГЪТ УДАРИ ГРАД ДНИПРО

Киев, 24 ноември 2024 г. – Преди три дни руският диктатор Путин заяви, че Русия е ударила град Днипро с “балистична ракета с неядрена хиперзвукова бойна глава“ със среден обсег на действие. Нападението е извършено в ранните сутрешни часове на 21 ноември и най-напред някои експерти посочиха, че става дума за междуконтинентална балистична ракета (МБР). Оказа се обаче, че нападението е извършено с друго оръжие, а именно – с новата балистична ракета “Орешник“, пише агенцията “УНН

Нашите ракетостроители я нарекоха “Орешник“, заяви руският диктатор в телевизионно обръщение след нападението над Днипро. Путин каза също, че Украйна “няма средства“ за противодействие на тези ракети.

Според диктатора, използването на “Орешник“ е в отговор на това, че Украйна използва американски и британски оръжия с голям обсег.

Двама американски и един западен служител заявиха, че “експерименталната“ руска ракета е носела множество бойни глави и това може би е първият случай, в който такива оръжия се използват във война против Украйна.

Русия е предупредила САЩ за изстрелването на своята ракета чрез Националния център за намаляване на ядрената заплаха, съобщиха Кремъл и Пентагонът. “Предупреждението беше изпратено в постоянен автоматичен режим 30 минути преди изстрелването“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. 

Какво представлява “Орешник“?

От открити източници е известно, че това е многоцелева бойна глава с индивидуално насочване (разделяща се бойна глава с индивидуални блокове за насочване). Това означава, че носителят има няколко бойни глави, всяка от които може да бъде насочена към определено място, което позволява с една балистична ракета да се нанесе по-мащабен удар. Такива бойни глави са разработени по време на Студената война, за да доставят няколко ядрени блока с едно изстрелване. В Съединените щати ракетата Minuteman III – междуконтинентална балистична ракета, която е на въоръжение в американската армия от 70-те години на миналия век, има подобни характеристики.

Сабрина Сингх – заместник-говорител на Пентагона, описва “Орешник“ като вариант на руската балистична ракета РС-26 – 40-тонна ракета с твърдо гориво. В зависимост от ъгъла, под който е изстреляна, РС-26 може да измине малко над 5400 км. Това поставя ракетата почти наравно с междуконтиненталните балистични ракети. Все пак се смята, че РС-26 е по-удобна и ефективна за изстрелване като балистична ракета със среден обсег – до 5400 км.

Според Forbes, проблемът за конструкторите на РС-26 (МБР “Рубеж“) е, че до 2019 г. САЩ и Русия са страни по Договора за ядрените сили със среден обсег от 1987 г., който забранява изпитанията и разполагането на ракети с обсег от 310 до 3400 мили (приблизително 500 до 5400 км).

През 2019 г. и Съединените щати, и Русия се оттеглиха от договора, но дори преди оттеглянето си Русия продължи да разработва ракетата. За да избегнат открито нарушение на Договора по време на тестовете преди 2019 г., руснаците направиха РС-26 така, че тя да премине малко повече от установения в Договора праг от 3400 мили – въпреки че ракетата е проектирана за среден, а не за междуконтинентален обсег.

Според експерти, РС-26 не е задължително да е междуконтинентална балистична ракета, а нейният наследник – “Орешник“ (кодово название РС-28), почти със сигурност не е. Но разработката на ракетите е извършена в тайна и на практика заобикаля Договора, който е в сила до 2019 г.

CNN е получила снимки на останките от руските ракети, изстреляни в река Днепър.

Генерал-лейтенант Игор Романенко – основател на благотворителната фондация “Да затворим небето на Украйна“, бивш заместник-началник на Генералния щаб на ВСУ, заяви в интервю за Радио НВ, че “Орешник“, най-вероятно, е постъпил на въоръжение в руската армия през октомври тази година. Не всички произведени ракети са доставени на военните. Той също така уточни, че докато МБР “Рубеж“ (РС-26) очевидно носи 4 моноблока (бойни блока), то “Орешник“ има по-голям брой бойни блока – вероятно 6.

С какво да сваляме?

Игор Романенко предполага, че теоретично “Орешник“ може да бъде свален от противоракетни системи като Patriot и SAMP/T. Но той уточнява, че това ще бъде проверено с война. Според Романенко, трябват ни системи, подобни на тези, които САЩ са инсталирали в база в Полша – това е система за противоракетна отбрана с морско базиране, но американците са я модернизирали, за да бъде разположена на сушата.

“Освен това, има още по-мощна американска система THAAD (мобилна противоракетна система с наземно базиране за височинно, извънатмосферно прихващане на балистични ракети със среден обсег, разработена в САЩ – бел. “УВести”) Израелците разполагат с подобни системи за противоракетна отбрана. Между другото, германците купуват от израелците подобна система, която ще може да прави точно това“, добави Романенко.(УВести)