Установяването на цялостен, справедлив и траен мир за Украйна не е само въпрос на регионалната сигурност, но и решаваща стъпка към запазване на глобалната стабилност и мира
София, 19 ноември 2024.- Днес се навършват 1000 дни, откакто руската федерация започна фейкова “специална операция”, а всъщност – незаконна, непредизвикана широкомащабна война против Украйна, пише посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук.
На 24 февруари 2022 г. Русия прибегна към новия, страшен етап на “хибридната война”, но избива украинците и унищожава украински региони още от февруари 2014 г.
Тази война не е само срещу Украйна, тя се води срещу демокрация, срещу ЕС и НАТО, срещу международен правов ред, който бе подреден така, за да осигури мира и разбирателство след Втората световна война.
В момента руската военна агресия рефлектира и заплашва глобалната сигурност. А въвличането на войските от Северна Корея във войната против Украйна вече означава интернационализиране на войната и нейното разширяване извън двете държави.
Често ми задават въпрос за равносметката на тази война. Няма как да се представи мащабът на опустошителни щети с човешко измерение. Размерът на стореното зло е безпрецедентен в съвременната ни история. Само да спомена част от сухата статистика:
•11 500 балистични ракети бяха изстреляни срещу Украйна; над 33 хиляди управляеми авиационни бомби. В резултат загинаха над 13 500 украински цивилни, включително почти 590 деца. Над 26 хиляди цивилни са ранени вследствие на бомбардирането на цивилната инфраструктура;
•почти 66 хиляди военнослужещи и цивилни са регистрирани като безследно изчезнали или пленени.
•над 11 милиона украинци бяха принудени да напуснат домовете си, сред тях 4,6 милиона са вътрешно разселените лица и над 6,7 милиона са тези, които са напуснали Украйна.
•украинските органи на реда регистрираха 150 хиляди военни престъпления и престъпления, свързани с руската агресия, както и над 19 хиляди престъпления срещу основите на националната сигурност на Украйна.
• броят на унищожените обекти на гражданската инфраструктура надхвърли 193 хиляди из цялата страна.
Защо е важно Украйна да победи:
Установяването на цялостен, справедлив и траен мир за Украйна не е само въпрос на регионалната сигурност, а решаваща стъпка към запазване на глобалната стабилност и мирното съвместно съществуване на нациите, отбелязва посланикът.
Спиране на въоръжената агресия на кремълския режим не е само инвестиция, а е задължителна стъпка за гарантиране на глобалната сигурност и стабилност.
Формула за мир и План за победа на Президента на Украйна Володимир Зеленский остават като безалтернативни за възстановяване на цялостен, справедлив и траен мир за Украйна и за запазване на глобалната система за сигурност от по-нататъшната ерозия. Ние много ценим, че България дава своя активен принос към имплементирането на тези инициативи, което е било потвърдено и с силно участие в Първата глобална среща на върха за мир, състояла се на 15-16 юни 2024 година в Швейцария, обединила над 100 държави и международни институции.
Зачитането на Хартата на ООН е от ключово значение в този процес, както и провеждането на глобалната системна реформа на Съвета за сигурност на ООН, от която зависи самото съществуване на ООН, международната архитектура на сигурност.
Въоръжената агресия на Русия против Украйна представлява не само нарушение на международните право, но и системно разрушаване на двустранната правна рамка, изграждана в продължение на десетилетия. Бяха погазени принципи на:
• Споразумение за приятелство, сътрудничество и партньорство между Украйна и Руската федерация от 31 май 1997 г., с който бяха поети задължения да се зачита териториалната цялост;
• Споразумението между Украйна и Руската федерация за статута и условия за присъствие на руския Черноморски флот на територията на Украйна от 28 май 1997 г., който регламентира условията за пребиваване на Черноморския флот на Русия в Крим. Но точно обратно, руската федерация използва своите военноморски сили да анексира Крим през 2014 г. и да разшири своето военното присъствие извън договорените граници.
• Споразумение между Украйна и Руската федерация за украинско-руската държавна граница от 28 януари 2003 г., както и споразумение за прокарване на украинско-руската държавна граница от 17 май 2010 г.
Въоръжената агресия на Русия против Украйна доведе до преобръщане на процеса на ядрено неразпространение и ядрено разоръжаване. Това създава опасност за увеличаване както на броя на държавите, които се стремят да разработят ядрени оръжия, така и сегашните ядрени държавите да нарастват, модернизират и привеждат в по-висока готовност ядрените си способности, смята Олеся Илашчук.
Освен това, целият процес за намаляване и контрол върху конвенционалните оръжия беше дерайлиран. С агресията срещу Украйна Русия разруши механизма на гаранции за сигурност чрез незачитане на меморандума от Будапеща от 1994 г. Според този документ, в замяна на отказа на Украйна от третия по големина ядрен арсенал в света Русия (заедно със САЩ и Обединеното кралство) се ангажира да спазва независимостта и суверенитета на Украйна, да се въздържа от заплаха или използване на сила против Украйна, никога да не прибягва към икономическа принуда срещу Украйна.
Използването от страна на кремъл на ядрен шантаж и актуализирането на руската ядрената доктрина налагат предприемане на спешни и консолидирани решения и ефективни превантивни мерки.
Изводите от 1000 дни на ужасна война в Европа са:
Установяването на цялостен, справедлив и траен мир за Украйна не е само въпрос на регионалната сигурност, но и решаваща стъпка към запазване на глобалната стабилност и мира.
Международната общност се противопоставя на въоръжената агресия на Русия чрез подкрепа на отбранителните способности на Украйна, и това е защита на глобалната сигурност и стабилност.
Осигуряването на справедлив мир за Украйна е от решаващо значение за опазване на действащ международен правов ред.
Краят на агресивната война на Русия срещу Украйна би означавал:
• подновяване на зачитане на международното право;
• спазване на Хартата на ООН, включително зачитане на суверенитета и териториалната цялост;
• завръщане на над 11 милиона разселени украинци у дома;
• намаляване на рисковете в сферата на ядрената сигурност;
• възстановете жизненоважните вериги за доставка на хранителни продукти по света.
• възстановяване на околната среда;
• благоприятни условия за световната икономика;
• създаване на възможности за широкомащабно възстановяване с привличане на компании по цял свят.
• укрепване на сигурността в Европа и по света с приноса на Въоръжените Сили на Украйна предвид техния боен опит.
Заедно сме силни. И само заедно можем и трябва да се противостоим на съвременното варварство, само заедно и сплотени може да се преборим за мир в общия ни европейски дом, заключава посланикът на Украйна в България.(УВести)