Киев, 11 ноември 2024 г. – Доналд Тръмп ще обяви датата на прекратяване на огъня в близко време, пише украинският политолог Андрий Миселюк в “Главком“.
За такива планове на новоизбрания президент на САЩ съобщи полският премиер Доналд Туск. Той допълни, че тази дата ще бъде обявена едновременно с декларацията за гаранции за сигурността на страната ни.
Говорейки за това как Тръмп се придвижва към официализиране на намерението си да сложи край на войната в Украйна, още в самото начало трябва да отбележим няколко важни момента.
Първо. За разлика от Джо Байдън, Тръмп няма да подкрепя Украйна с доставки на оръжия, за да продължи отбраната от Русия. Вместо това той ясно ще следва курс към намиране на начин за прекратяване на войната възможно най-скоро. С други думи, както се изрази Брайън Ланза, бивш съветник по предизборната кампания на Тръмп, новата администрация ще се съсредоточи върху постигането на мир в Украйна, а не върху това да ѝ даде възможност да победи и да си върне окупираните от Русия територии.
Второ. При подготовката на тези преговори, отново в противовес на подхода на Байдън, Тръмп няма да полага усилия за укрепване на преговорната позиция на Украйна. Това сега се прави, за да може Киев да стигне към мирните преговори от силна позиция, както постоянно подчертават представители на настоящата американска администрация.
С други думи, Тръмп със сигурност не се готви да формулира и впоследствие да приложи стъпки за прекратяване на войната в рамките на 24 часа, но се готви да го направи много бързо. Както заяви неговият прессекретар Каролин Ливит, още в първия ден на встъпването си в длъжност на 20 януари следващата година Тръмп планира да “събере Украйна и Русия на масата за преговори, за да прекрати тази война“.
Трето. Форматът на споразумението на Тръмп за прекратяване на войната през зимата няма да бъде мирен договор, а споразумение за примирие.
Четвърто. Понастоящем Тръмп работи активно, за да получи възможно най-много информация, за да подготви предложенията си за прекратяване на войната в Украйна и да ги събере в един цялостен документ. Ето защо на този етап е безсмислено да се очаква публично представяне на компонентите на този бъдещ документ. Понастоящем този документ е необработен, неоформен и не е готов за такива представяния.
И, накрая, пето. Ние трябва да съберем информация за съдържанието на този документ от хората, които са в контакт с Тръмп. Както го стори Туск с горепосочената информация за представяне на дата за прекратяване на огъня в близко бъдеще заедно с гаранции за сигурността на Украйна. Или те не просто са в контакт, а всъщност работят като канали за предаване на определени сигнали от американския си покровител на получателите. Например, като Виктор Орбан или Роберт Фицо.
Това, което е станало известно досега, не е нито еднозначно положително за Украйна, нито пък е напълно отрицателно.
Негативното е, че Тръмп не е поканил Киев за тясна координация при подготовката на своите предложения (“Нищо за Украйна без Украйна – отсъства” – б.р.). Но това беше предвидимо. Въпреки всичко, тук виждаме заплаха за нашите национални интереси. То поставя и предизвикателство пред Киев: как да действа творчески, смислено и същевременно бързо при такива обстоятелства, така че принципните за страната ни точки да бъдат поне доведени до знанието на Тръмп и неговия екип.
Положителното е, че Съединените щати няма да се съгласят официално да признаят украинските територии, окупирани от Русия, за част от РФ. Освен това, за да запази имиджа си на силен лидер, Тръмп няма да се съгласи с ултимативните искания на Кремъл като “демилитаризация“ на Украйна.
Едновременно с решаването на тези въпроси екипът на Тръмп разбира необходимостта от уреждане на въпроса за сигурността на Украйна след войната. Един от обсъжданите варианти е покана за членство в НАТО за територията, контролирана от Киев. И то в замяна на готовност Украйна да се откаже от частта от територията, окупирана от Русия, но не де-юре, а само де-факто. С други думи, не мир в замяна на територия, а сигурност след войната в замяна на територия.
С други думи, в едно бъдещо мирно споразумение има повече положителни страни за Украйна, отколкото причини за безпокойство. Въпреки това, тези причини също са съществени. И те следва да накарат Киев да даде своя принос за осигуряването на ключовите приоритети за нашата страна, смята Андрий Миселюк.(УВести)